1. Anasayfa
  2. Döviz

Döviz Kurlarında Düşüş Devam Ediyor

Küresel piyasalarda haftalardır zayıflama eğiliminde bulunan dolar, yurtiçi piyasalarda TL karşısındaki değer kayıplarına da devam ediyor. Ocak ayında düşüş eğilimini koruyan dolar/TL kuru, Şubat ayının gelmesiyle birlikte bu düşüşleri hızlandırdı. Dolar kurundaki düşüş, diğer döviz kurlarına da yansıdı ve Türk Lirası, son günlerde gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında en fazla değer kazanan para birimi oldu.

Döviz Kurlarında Düşüş Devam Ediyor

Küresel piyasalarda Covid-19 salgınına karşı geliştirilen haberlerin arka arkaya gelmesiyle birlikte zayıflama eğilimine giren dolar, aşı çalışmalarının devamıyla birlikte bu eğilimi sürdürdü. ABD kanadında yaşanan seçim belirsizlikleri ile bir dönem yönünü yukarı çeviren dolar, seçim belirsizliklerinin sonlanması ve mali teşvik paketine ilişkin olumlu sinyallerin gelmesiyle birlikte küresel piyasalarda zayıflama eğilimini korudu ve Ocak ayı dolar için düşüş eğiliminde geride kaldı. Şubat ayının gelmesiyle birlikte yönünü koruyan ve aşağı yönlü ilerleyişini hızlandıran dolar, yurtiçi piyasalarda ekonomi yönetimlerinin attığı adımlar ile birlikte 7,02 TL seviyesine kadar geriledi. Piyasalarda dolar/TL kuru için şimdilerde 6,90 TL beklentileri oluşmaya başladı. Dolar kurundaki düşüşlerin devam edip etmeyeceği ve 6’lı seviyelerin gelip gelmeyeceği henüz belli değil ancak kurdaki düşüş eğilimi devam ediyor. Dolar kurunda başlayan düşüş trendi öte yandan Euro ve Sterlin’e de yansıdı. Yatırımcılar döviz kurlarındaki ilerleyiş için uzmanlardan gelen yorumları değerlendirmeye alıyor.

Dolar ve Euro Yeni Günde Düşüşlerini Sürdürdü

Döviz kurlarında Şubat ayında hızlanan düşüş eğilimi sonrasında, dolar/TL kuru 4 Şubat Perşembe seansına 7,1670 seviyesinden başlarken, Euro/TL kuru da 8,6200 seviyesinden giriş yaptı. Dolar kuru bir önceki kapanışını 7,1600 TL seviyesinden ve Euro kuru da bir önceki kapanışını 8,6100 TL seviyesinden yapmıştı. Yeni güne hafif dalgalı seyirde giriş yapan döviz kurlarında, gün içinde düşüşler devam etti ve döviz kurları yatay seyre geçiş yaptı. Döviz kurlarındaki hareketlilikler için, bu hafta haber akışları takip edilecek.

Enflasyon Beklentilerinin Kurlara ve BIST 100 Endeksi’ne Etkisi

Döviz kurları üzerindeki düşüşlerde, Merkez Bankası’nın açıklamaları ve tutumu etkili oldu. Merkez Bankası 2023 enflasyon beklentisini %5,0 olarak açıkladı, bu açıklama ile birlikte döviz kurlarında değer kayıpları başladı. Öte yandan yurtiçi piyasalarda tüketici fiyatları Ocak ayında, geçen yılın aynı dönemine göre %1,68 oranında artarak, %12,15 seviyesinden %14,97 seviyesine yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göreyse tüketici fiyatlarındaki 12 aylık ortalama artışı da %12,53 olarak gerçekleşti. Enflasyon beklentilerinin etkisiyle düşüşe geçen döviz kurlarının yanı sıra Borsa İstanbul Endeksi (BIST 100) de bir önceki günü %1,40 artış ile 1.532,60 puanda tamamladı.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,1193 TL – satış 7,1246 TL
  • Euro alış 8,5460 TL – satış 8,5517 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,6757 TL – satış 9,6877 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir