1. Anasayfa
  2. Döviz

Döviz Kurlarında Yeni Günde Artış

Küresel ekonomi piyasalarında dolar, uzun süredir zayıflama eğilimindeydi ancak geçtiğimiz hafta ABD Hazine tahvil faizlerinin %1,6 üzerinde gelmesi ile birlikte, dolar yeniden sert değer kazançlarına başlamıştı. ABD mali teşvik paketinin onaylanması ile birlikte tekrar zayıflama eğilimine giren dolar, yeni günde tekrar değer kazandı. Dolar yurtiçi piyasalarda Türk Lirası karşısında değer kazanırken, küresel piyasalarda da Euro ve İngiliz Sterlini karşısında da değer kazandı.

Döviz Kurlarında Yeni Günde Artış

Küresel ekonomi piyasalarında, uzun bir süredir ABD Doları zayıflama eğiliminde seyrediyordu. Mart 2020 döneminde, Covid-19 virüsünün ABD piyasalarında şiddetini artırması ile birlikte başlayan zayıflama eğilimi, küresel piyasalarda devam ederken, dolar önemli para birimleri karşısında değer kaybetti ancak yıl boyunca gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı kademeli olarak değer kazançlarını sürdürdü. Doların küresel piyasalardaki zayıflama eğilimi, uzun bir aranın ardından geçtiğimiz hafta kırıldı. ABD Hazine tahvil faizlerinin %1,6 üzerinde gelmesi, beklenen dışı bir gelişme olarak kaydedilince, dolar da küresel piyasalarda önemli para birimleri karşısında yönünü yukarı çevirirken, yurtiçi piyasalarda da Türk Lirası karşısında yeniden 7,50 seviyesine kadar çıktı. Yeni haftanın başlaması ile birlikte yönünü yeniden aşağı çeviren dolar, yurtiçi piyasalarda TL karşısındaki değer kazançlarını korurken, küresel piyasalarda da önemli para birimleri karşısındaki değer kazancına devam etti. Dolar yeni günde Euro ve İngiliz Sterlini karşısında güçlendi.

Euro/Dolar Paritesi Zayıflıyor

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda ve yurtiçi piyasalarda yönünü yeniden yukarı çeviren dolar, Mart ayının ilk seansında yönünü tekrar aşağı çevirdikten sonra, ikinci günde tekrar yükselişe geçti. Uzun bir zayıflama döneminden sonra güç kazanan doların, değer kazançlarına bir günlük ara vermesinde ABD mali teşvik paketinin hafta arasında onaylanması etkili oldu. 2 Mart sabahına güçlenerek başlayan dolar, gün içinde değer kazançlarını korudu. Bununla birlikte Euro/dolar paritesi 1.2060 seviyesine geriledi. Analistler, Euro/dolar paritesi için aşağı yönlü destek seviyesini 1,20 ile 1,19 olarak belirlerken, yukarı yönlü direnç seviyesini 1,2130 olarak belirliyor.

Döviz Kurları ve Dolar Endeksi Yeni Günde Artışta

Doların güç kazandığı yeni günde, Türk Lirası karşısında Euro ve İngiliz Sterlini de güç kazandı. Güne bir önceki kapanışından %0,5 artış ile başlayan dolar/TL kuruna paralel olarak Euro/TL kuru da yeni güne %0,1 artış ile başladı. Öte yandan Sterlin/TL kuru da yeni güne %0,1 oranda bir artışla başladı ve 10,00 seviyesi üzerindeki seyrini korudu. Yaşanan artışlar sonrasında dolar endeksi de artış gösterdi. Dolar endeksi yeni günde %0,2 artış yaşadı ve 91,3 puan seviyesine ulaştı.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,3262 TL – satış 7,3310 TL
  • Euro alış 8,8136 TL – satış 8,8189 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,1772 TL – satış 10,1848 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir