1. Anasayfa
  2. Döviz

Döviz Kurlarını Yeni Günde Neler Bekliyor?

Piyasalarda gelişmelere bağlı olarak yönünü belirleyen dolar/TL kuru, yeni güne yükseliş ile başlamasının ardından gün içinde değer kayıpları yaşadı. Dolar/TL kuru adına Merkez Bankası’nın açıklayacağı enflasyon raporları, en önemli gündem maddesi olarak takip edilecek. Öte yandan Merkez Bankası rezervlerindeki artışın, gün içinde dolar kurunun düşmesinde etkili olduğu düşünülüyor.

Döviz Kurlarını Yeni Günde Neler Bekliyor?

Küresel piyasalarda dolar için haftanın en önemli gelişmesi dün yaşandı. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, beklenen konuşmasını yaptı, faizler ve para politikasında değişikliğe gidilmediğini açıkladı. Fed toplantısından beklenen yönde kararların gelmesi ile birlikte Dolar Endeksi 91 puan seviyelerini test ederken, dolar/TL kuru da dün en düşük 7,3423 seviyesini ve en yüksek 7,4150 seviyesini gördü. Bununla birlikte dolar/TL kuru, dün günü bir önceki kapanışından %0,9 artışla 7,4147 seviyesinden kapattı. Bu kapanışın ardından dolar kuru yeni güne yükseliş ile giriş yaptı. Dolar/TL kurunda, günün en önemli gündem maddesi, Merkez Bankası’nın açıklayacağı enflasyon raporu olarak takip edilecek. Öte yandan, Fed açıklamalarının yanı sıra Merkez Bankası rezervlerine ilişkin açıklanan rapor da gün içinde dolar kurundaki düşüşe etki etti. Geçtiğimiz aya ilişkin yayınlanan rapora göre TCMB rezervi 93,3 milyar dolara ulaşmış oldu. Böylece TCMB rezervlerinde geçen yılın Aralık ayında, Kasım ayına göre %12,8 oranında bir artış kaydedildi.

TCMB Rezervlerinde %12,8 Oranında Artış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2020 yılı Aralık dönemine ilişkin Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri raporunu yayınladı. Yayınlanan verilere göre, TCMB rezervlerinde 2020 Aralık ayında, aynı yılın Kasım ayına göre %12,8 oranında artış yaşandı ve rezerv 93,3 milyar dolara ulaştı. Aynı döneme ilişkin döviz varlıklarında ise %17,8 artış yaşandı ve döviz varlıkları 48,5 milyar dolara yükseldi. Öte yandan yine aynı döneme ilişkin altın cinsi varlıklarda ise %8,1 azalma yaşandı ve altın cinsi varlıklar 43,2 milyar dolara geriledi.

Döviz Kurları Adına Hangi Gelişmeler Takip Edilecek?

Analistler, döviz kurları üzerinde etkili olacağını düşündükleri haber akışlarını; ABD’de büyüme raporları, Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi verileri ve Almanya enflasyon verileri olarak belirledi. Öte yandan yurtiçi piyasalarda ise döviz kurları adına Merkez Bankası’nın açıklayacağı enflasyon raporu takip edilecek. Küresel piyasalarda ayrıca önemli para birimleri adına Covid-19 salgınındaki vaka sayıları ve salgına ilişkin aşılama çalışmalarının gidişatı izlenecek. Merkez Bankası’nın açıklayacağı enflasyon raporları öncesinde dolar/TL kuru yatay seyrini koruyor.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında ve açıklanması beklenen veriler öncesinde 28 Ocak Perşembe günü güncel döviz kurları TSİ 13.50 itibariyle şöyle:

  • ABD Doları alış 7,3695 TL – satış 7,3731
  • Euro alış 8,9322 TL – satış 8,9368 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,0638 TL – satış 10,0697 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir