1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Döviz Mevduatları Bu Hafta Rekor Seviyeden Döndü

Geçtiğimiz yıl Covid-19 salgının büyük etkisi ile birlikte artan döviz kurlarına ve enflasyona karşı yürütülen çalışmalarda, yurtiçi yerleşkelerin ve vatandaşların döviz mevduatlarında da kademeli olarak bir artış yaşandı ve bu artış beraberinde bu alanda rekor seviyeleri getirdi. Vatandaşların artış gösteren döviz mevduatları uzun bir aranın ardından 15 Ocak haftasında geriledi.

Döviz Mevduatları Bu Hafta Rekor Seviyeden Döndü

Küresel piyasalarda uzun bir süredir düşüş eğiliminde olan dolar, yurtiçi piyasalarda da ekonomi yönetimleri tarafından atılan adımlara bağlı olarak sınırlı düşüşler yaşadı. Bu düşüşler önceki dönemlerde, devamlı olarak yatırımcılar tarafından alım fırsatı olarak değerlendirildi ve zayıflayan dolar karşısında yabancı yatırımcılar dönemsel olarak Türk Lirası cinsi varlıklara yönelim gösterirken, yurtiçi yerleşkeler ve yerli yatırımcılar yabancı cins varlık yatırımlarını kademeli olarak artırdı. Bu artışlar ile birlikte rekor seviyelere ulaşan vatandaşların döviz mevduatlarında, uzun bir aranın ardından ilk kez gerileme yaşandı ve böylece bu alanda tarihi rekorun sınırından dönüldü. Merkez Bankası Haftalık Banka ve Para İstatistikleri’ne göre 8 Ocak – 15 Ocak haftasında yurtiçi yerleşkelerin toplam döviz mevduatlarında ve vatandaşların yabancı cins para mevduatlarında azalma yaşandı. Bu azalmaların ise Euro/dolar ve altın/dolar paritelerinde düşüş yaşamasından kaynaklandığı düşünülüyor.

Bu Düşüşte Euro ve Altın Fiyatları Etkili Oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından haftalık olarak yayımlanan Haftalık Banka ve Para İstatistikleri’ne göre, 8 Ocak – 15 Ocak tarihleri arasında yurtiçi yerleşkelerin toplam döviz mevduatlarında ve vatandaşların yabancı para cinsi mevduatlarında azalmalar gerçekleşti. Bununla birlikte yurtiçi yerleşkelerin döviz mevduatları 235 milyar 857 milyon dolardan, 514 milyon dolar azalarak 235 milyar 343 milyon dolar seviyesine düştü. Öte yandan vatandaşların yabancı para cinsi mevduatlarında ise 1 milyar 32 milyon dolarlık bir azalma yaşandı ve 150 milyar 793 milyon dolardan 146 milyar 761 milyon dolara geriledi.  Bu azalmalarda Euro’nun ve altının, dolar karşısında değer kaybetmiş olmasının etkili olduğu düşünülüyor.

Yerli Yatırımcılar Yine TL’ye Yönelmedi

Yabancı para cinsi mevduatlarında yaşanan bu azalmaların, Türk Lirası cinsi varlıklara yönelimden dolayı kaynaklanmadığı belirtildi. Yayımlanan rapora göre, vatandaşlar ya da şirketlerin elindeki dövizi bozdurarak TL’ye geçmediği görüldü. Yani yerli yatırımcılar aslında geleneği yine bozmadı ancak Euro ve altının dolar karşısında değer kaybetmesi sonrasında bu düşüşler gerçekleşti. Eğer ki Euro/dolar ve altın/dolar paritelerinde düşüşler yaşanmamış olsaydı, yabancı para cinsi mevduatlar da geçtiğimiz haftada da artış yaşanmış olacaktı. Bununla birlikte Merkez Bankası rezervleri de bir önceki haftaya göre 2,21 milyar dolar geriledi ve 11,42 milyar dolara düştü.

Güncel Döviz Kurları

Hafta arasında, yaşanan gelişmeler sonrasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,4080 TL – satış 7,4126 TL
  • Euro alış 9,0094 TL – satış 9,0363 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,1383 TL – satış 10,1620 TL

Yorum Yap