1. Anasayfa
  2. Döviz

Döviz Mevduatlarında Tarihi Azalma

Geçtiğimiz yıl Covid-19 salgınının da etkisiyle, yurtiçinde yerli yatırımcılar, döviz kurlarındaki düşük seviyeleri alım fırsatı olarak değerlendirdi ve bu gelenek yıl boyunca devam ettikten sonra geçtiğimiz haftalarda yerli yatırımcıların döviz mevduatlarından dönmesi ile birlikte kırıldı. Geçtiğimiz haftanın açıklanan verilerinde de yine yerli yatırımcıların döviz mevduatlarında azalma olduğu ortaya çıktı. Dolar/TL kurunda sert artışlar başlamadan önce gerçekleşen bu azalışın, diğer haftaya nasıl yansıyacağı merak ediliyor.

Döviz Mevduatlarında Tarihi Azalma

Geçtiğimiz yılın Mart döneminde, Covid-19 salgınının da hissedilmesi ile birlikte yurtiçi piyasalarda döviz kurlarında kademeli olarak artışlar başladı. Döviz kurlarındaki sürekli artış, yerli yatırımcıları da Türk Lirası cinsi yatırımlardan, döviz cinsi yatırımlara yönlendirdi. Yıl boyunca kademeli olarak artan döviz kurları daha sonra, yurtiçi piyasalarda ekonomi yönetimlerinin değişmesi ile birlikte düşüşe geçti ancak bu kez yatırımcılar bu düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirdi ve döviz mevduatlarında, haftalar boyunca artışlar devam etti, böylece her hafta döviz mevduatlarında rekor seviyelere ulaşıldı. Ancak geçtiğimiz haftalarda, dolar kuru sert değer kayıpları yaşadı ve bu değer kayıpları kademeli olarak yaklaşık iki hafta boyunca devam etti. Son olarak geçtiğimiz hafta dolar kurunun 6,91 TL seviyesine kadar gerilemesi ile birlikte, yerli yatırımcılar uzun bir aradan sonra ilk kez yönünü Türk Lirası cinsi varlıklarına çevirdi. Böylece döviz mevduatlarında, ciddi ölçüde azalmalar gerçekleşti.

Döviz Mevduatları 893 Milyon Dolar Geriledi

Döviz mevduat hesaplarına ilişkin veriler açıklanmadan önce, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Merkez Bankası’ndan gelen veri revizyonlarına ilişkin duyurulara yer verildi. Yapılan açıklamada “19 Şubat haftasına ait verilerden başlamak üzere yurtiçi yerleşkelerin önceki haftaya göre yabancı para mevduatlarındaki değişim tutarı parite etkisinden arındırılmış olarak yayın kapsamına dahil edilecektir” denildi. Daha sonrasında açıklanan verilere göre yurtiçi yerleşkelerin döviz mevduatlarında 893 milyon dolarlık azalma oldu ve yerlilerin döviz mevduatları 234 milyar 733 milyon dolar seviyesine geriledi.

Vatandaşlar Geçen Hafta Tercihini Altından Yana Kullandı

Öte yandan Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre, 12 Şubat haftasından 19 Şubat haftasına kadar olan süreçte; gerçek kişilerin döviz mevduatlarında da 208 milyon dolarlık azalma oldu ve bu seviye de 85 milyar 984 milyon dolar seviyesine geriledi. Bir diğer yandan, gerçek kişilerin döviz mevduatlarında parite etkisinden arındırılmış değişimde 142 milyon dolarlık artış yaşandı, tüzel kişilerin döviz mevduatlarındaki değişim de parite etkisinden arındırılmış halde 168 milyon dolar düşüş yaşandı. Verilere bakıldığında, vatandaşların söz konusu haftada altına yöneldiği ortaya çıktı.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,2183 TL – satış 7,2213 TL
  • Euro alış 8,8343 TL – satış 8,8438 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,2122 TL – satış 10,2262 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir