1. Anasayfa
  2. Döviz

Döviz Mevduatlarında Yılın Son Haftasında Rekor Görüldü

2020 yılı, ekonomi piyasaları açısından oldukça ses getiren bir yıl olarak geride kaldı ve artık 2021 yılında öncelikle dolar olmak üzere döviz kurlarının hareketliliği takip edilecek. Geçtiğimiz yılda döviz kurlarında yaşanan sert dalgalanmalar ile birlikte yatırımcılar da alım satım yönünü belirlemişti. Yılın son haftasına ilişkin açıklanan veriler ışığında, yabancı para mevduatlarında yeni bir rekor kırıldığı ortaya çıktı. Yılın son haftasında da yerli yatırımcıların tercihi, yabancı varlıklar oldu.

Döviz Mevduatlarında Yılın Son Haftasında Rekor Görüldü

2020 yılında, özellikle Mart ayından Kasım ayına kadar hem yerli hem de yabancı yatırımcılar, tercihini yabancı para cinsi yatırım varlıklarından yana kullanmıştı. Daha sonra Kasım ayında ekonomi yönetimlerinde yaşanan değişimlerle birlikte, yabancı yatırımcılar Türk Lirası cinsi varlıklara yönelmişti fakat aynı zaman aralığında yerli yatırımcılar yine yabancı para cinsinden yatırım varlıklarına yönelerek, Türk Lirası’nın kazandığı değerleri bir alım fırsatı olarak değerlendirmişti. Geride kalan yılın son haftasına ilişkin verilerde de yerli yatırımcıların, zayıflayan dolar karşısında yine durumu alım fırsatı olarak değerlendirdiği görüldü. Yılın son haftasında yerli yatırımcılar, yabancı para mevduatlarına yaptığı yatırımlar ile yeni bir rekor kırdı.

Döviz Mevduatlarında 702 Milyon Dolarlık Artış Oldu

Aralık ayının dördüncü işlem haftasında, yerli yatırımcıların yabancı para cinsi varlık yatırımlarında toplam 702 milyon dolarlık bir artış gerçekleşti. Bu artışla birlikte yerli yatırımcıların döviz mevduatları 234 milyar 804 milyon dolara ulaştı ve bu seviye yeni rekor olarak kaydedildi. Bu miktar Aralık ayının üçüncü işlem haftasının kapanışında 234 milyar 102 milyon dolar olarak kaydedilmişti. Merkez Bankası’nın açıkladığı Haftalık Banka ve Para İstatistiklerine göre, geçtiğimiz yılın sonlarında Türk Lirası’nın kazandığı değer, yerli yatırımcılar için bir kez daha döviz alım fırsatı oluşturdu.

Ağbal’ın Yabancı Yatırımcı Öngörüsü Tuttu, Yerliler İçin Daha Zaman Var

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin bir açıklama yapmıştı. Ağbal, yabancı yatırımcıların TL cinsi varlıklara yönelik yatırımları artarken, yerli yatırımcıların tam tersi yönde adım atmalarına ilişkin sorulan bir soruya “Bizim tarafımızca uygulanan doğru politikalar devam ettikçe, yabancı yerleşiklerin Türkiye’ye ilgisinin artacağını düşünüyoruz” cevabını vermişti. Öte yandan Ağbal, yerli yatırımcıların yatırım adımlarına ilişkin, TL yatırımlarının kritik olduğunu ve hane halkının ellerindeki tasarrufu TL’ye çevirmelerinin önemli olduğunu vurgulamıştı. Ağbal bu konuda atılacak adımlarda esas görevin kendilerine düştüğünü belirterek, Merkez Bankası’nın doğru işler yaptıkça yerli yatırımcıların da tasarruflarını TL cinsi varlıklar ile değerlendireceğini söylemişti. Ağbal’ın bu konudaki öngörüleri, yabancı yatırımcılar açısından doğru çıktı fakat yerli yatırımcılardan hala beklenen adım gelmedi. Yerli yatırımcıların TL cinsi yatırımları için ilerleyen günlerde yaşanacak olan gelişmeler takip edilecek.

Güncel Döviz Kurları

Yeni yılın ilk hafta arasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,4257 TL – satış 7,4343 TL
  • Euro alış 9,0698 TL – satış 9,0797 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,1580 TL – satış 10,1601 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir