1. Ana Sayfa
  2. Döviz
  3. Döviz Pazarını Vakıfbank’ın Tahvil İhracı Destekledi Mi?

Döviz Pazarını Vakıfbank’ın Tahvil İhracı Destekledi Mi?

Dolar/TL yeni güne 7,80 seviyesinde giriş yaptıktan sonra gün içinde 7,90 seviyesine kadar yükseldi. Ardından sakinleyen dolar kuru 7,82 TL seviyesine kadar geri çekildi ve gün içindeki yatay seyrini bu pozisyonda devam ettirdi. Euro/dolar paritesi ise şu sıralar 1.20 aşamasında dolardaki sakinliğe destek sağlıyor ancak Türk Lirası ile Euro da karşı karşıya bir pozisyonda. Döviz pazarına Vakıfbank’ın başarılı geçen 5 senelik tahvil ihracı destek sağlamış olabilir.

Döviz Pazarını Vakıfbank'ın Tahvil İhracı Destekledi Mi?

Dolar/TL kuru hareketli geçirdiği Kasım ayından sonra, Aralık ayına sakin bir giriş yaptı. Aralık ayının ilk işlem haftasının ortasında, kur güne 7,80 TL seviyelerinde giriş yaptı. Gün içinde 7,90 TL seviyelerine kadar artış gösteren kur, geçtiğimiz hafta olduğu gibi 8 TL seviyesini test etmedi ve gerileme yaşadı. Bu gerileme ile birlikte dolar kuru 7,82 TL seviyesinde yatay bir seyirde devam etmeye başladı. Öte yandan Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1.20 aşamasında, doların yatay seyrine destek oluyor. Fakat Euro dolar kuruna sağladığı desteği, şu sıralar Türk Lirası’na sağlamıyor ve karşı karşıya bir pozisyonda bulunuyor. Vakıfbank’ın başarılı geçen 5 senelik tahvil ihracı, döviz pazarına destek sağlamış olabilir. IIF’e göre, Kasım ayında Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalara, 76,5 milyar dolar değerinde sıcak para girişi sağlandı. Gelişmekte olan piyasalara para aktaran küresel fonların, Türkiye’deki siyasi riskleri ve Covid-19 salgınındaki vaka artışlarını göz önünde bulundurarak, faiz getirisine ilişkin yatırım yapmış olma ihtimalleri yüksek görünüyor. Yabancı yatırımcıların ülkeye girişi devam ederken, Reuters’a göre yerel yatırımcılar hala dövizden vazgeçmiyor. Bu da piyasalarda oluşan döviz talebinin aşağı yönlü hareketini kısıtlıyor ve talep dengesi yukarıda kalıyor.

Vakıfbank KAP Açıklaması İle Detayları Açıkladı

Vakıfbank’tan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre; nominal değeri 750 milyon dolar, itfa tarihi 8 Ocak 2026 olan stabil faizli, 5 yıl vadeli ve 6 ayda bir kupon ödemeli tahvillerin getirisi, %6,625 ve kupon oranı %6,5 olarak belirlendi. Vakıfbank tahvil ihracı için; Standard Chartered Bank, BNP Paribas, Citigroup Global Markets Limited, ING Bank N.V, UniCredit Bank AG, Emirates NBD Bank PJSC, HSBC Bank PLC, SMBC Nikko Capital Markets Limited’i yetkilendirmişti. Tahvilin kredi notları Moody’s B2 (negatif görünüm), Fitch B+ (negatif görünüm) belirlenmişti.

QNB Finansbank Dolar Kuruna İlişkin Değerlendirmede Bulundu

Dolar/TL kurunda 7,8 seviyesi üzerindeki seyir devam ederken, gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında dolar değer kazanıyor. Dolar kurunda direnç 8,00 seviyesi konumunda bulunuyor. Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi 376 düzeyinde. Küresel olarak artan vaka sayıları yanında, aşı konusunda oluşan iyimserlik ve ABD’de yeni teşvik paketine ilişkin beklentiler dalgalı bir seyir yaratmakta. Türk Lirası varlıklarda ise daha dengeli bir seyir beklenebilir. Endeksin 1.310 desteği üzerinde kalabilmesi, yükselişin sürmesi için önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor.

Döviz Kurlarında Güncel Fiyat Listesi

Yaşanan gelişmeler ardından, güne 7,80 TL seviyesinde giriş yapan dolar ve diğer döviz kurlarında güncel fiyatlanma şu şekilde:

  • ABD Doları alış fiyatı 7,8250 – satış fiyatı 7,8293 TL (yüzde -0,03)
  • Euro alış fiyatı 9,4276 – satış fiyatı 9,4358 TL (yüzde -0,21)
  • İngiliz Sterlini alış fiyatı 10,4346 TL – satış fiyatı 10,4401 TL (yüzde -0,73)
Yorum Yap

Yorum Yap