1. Ana Sayfa
  2. Döviz
  3. Döviz Rezervlerindeki Artışla Dolarda Düşüşler Başladı

Döviz Rezervlerindeki Artışla Dolarda Düşüşler Başladı

Dolar/TL kurunda yine düşüş gözlemlendi. Ekonomide yeni dönem söylemleri ve bu doğrultuda atılan adımlarla piyasa beklentilerini karşılayan kur 8,58 TL seviyesindeki zirvesinden 7,5 TL seviyesine kadar çekildikten sonra çıktığı 8,00 TL seviyesinde tutunamadı. Dolar/TL kuru bu seviyelerin ardından, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz rezervlerindeki yükselişin devam edeceği beklentisi, ekonomide sadeleştirme ve sıkılaştırma hamlelerinin etkisi ile birlikte 7,80 TL seviyesinin altına düştü. Yaşanan gelişmeler ve işte haberin detayları…

featured

Dolar/TL kuru tarihi zirvesi olan 8,58 seviyesinden, ekonomide yeni dönem söylemleri ve bu doğrultuda atılan adımlarla birlikte 7,50 TL seviyesine kadar geri çekildikten sonra tekrar 8 TL seviyesine çıkmıştı. TCMB’nin ve Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) gelen sadeleşme ve normalleşme hamleleri ile birlikte dolar/TL kuru baskılandı. Ekonomi piyasalarındaki birçok analist ve uzman, emsallerine göre Türk varlıklarının iskontolu olması nedeni ile yabancı taleplerinin devam edebileceğini aktardı. Dünya piyasalarında Şükran Günü vesilesiyle, birçok piyasanın dün ve kısmi olarak bugün tatil olması sonucu piyasalarda işlem hacimleri oldukça azaldı. Yabancı yatırımcıların son zamanlarda azalttığı Türkiye pozisyonları da ekonomide yeni dönem söylemleri ve bu doğrultuda atılan adımlarla birlikte Kasım ayı başından bu yana artışını sürdürüyor.

Yabancı Yatırımcılar Türkiye Pozisyonlarını Artırdı

Bankacıların yaptığı ve açıkladığı hesaplamalara göre yabancı yatırımcılar son iki haftada, 1.5 milyar dolar değerinde portföy yatırımı olmak üzere, toplam 6 milyar doların üzerinde Türk Lirası cinsi varlıklarını artırdı. Yabancı portföy işlemlerinde son 2 haftadaki girişler ile beraber yılbaşından bu yana 13,5 milyar dolar olan çıkış 12,2 milyar dolara geriledi. Böylece yabancı portföylerdeki çıkışlarda 1,3 milyar dolarlık bir azalma gözlemlendi. Öte yandan Türk yatırımcılar ise benzer girişimlerde bulunmadı. Aksine son iki haftada düşüş eğilimi gösteren yabancı cins para birimlerini, alım fırsatı olarak değerlendirdi. Böylece banka mevduatlarındaki yabancı cins varlıklara yapılan yatırım yılbaşından bu yana 32 milyar dolar seviyesinin üzerine çıktı.

TCMB Döviz Rezervlerindeki Artış Kurda Düşüş Başlattı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) brüt döviz rezervleri 3 milyar 337 milyon dolar artış göstererek 43 milyar 711 milyon dolara yükseldi. Öte yandan toplam rezervler geçtiğimiz hafta 2 milyar 736 milyon dolar artış göstererek 85 milyar 87 milyon dolara yükseldi. Bu artışla birlikte döviz rezervlerindeki artışın devam edeceği beklentisi, dolar/TL kuru üzerinde baskı oluşturuyor. Bu baskı ile birlikte kur, 7,50 TL seviyesinin ardından yükseldiği 8 TL seviyesinin üzerinde tutunamayarak, düşüş eğilimine geçti.

Dolar Kuruna Etki Eden Faktörler

Döviz rezervleri beklentilerinin yanı sıra dolar/TL kuru için fiyatlanmaları sağlayan haber akışlarında; ABD başkanlık seçimleri sonrası Türkiye – ABD ilişkileri, Covid-19 vakalarındaki artışla ve aşı haberleri, Türkiye – AB ilişkileri, politik gelişmeler ve TCMB ile BDDK’nın piyasa yapıcı hamleleri ve bu doğrultuda yaptıkları açıklamalar etkili oldu. Bu gelişmeler ile birlikte güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,8087 TL – satış 7,8187 TL
  • Euro alış 9,3432 TL – 9,3602 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,3831 TL – satış 10,4091 TL
Yorum Yap

Yorum Yap