1. Ana Sayfa
  2. Altın

Döviz ve Altın Makas Aralığı En Az Olan Banka 2021

2021 döviz ve altın makas aralığı en fazla olan banka hangisidir? Döviz ve altın makas aralığı düşük olması ne anlama gelir? Ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Döviz ve Altın Makas Aralığı En Az Olan Banka 2021

Döviz ve altın makas aralığının düşük olduğu bankalar alım satım işlemlerinde en çok kar sağlanan bankalar olarak bilinmektedir. Döviz ve altın makas aralığı en düşük olan bankalar üzerinde şu şekilde işlenmektedir:

  • Enpara..com
  • QNB Finansbank
  • HSBC
  • TEB
  • Kuveyt Türk
  • Ziraat Bankası
  • ING Bank
  • Vakıfbank

Bu bankalar üzerinden işlem yapıldığında zarar oranı düşük olmaktadır. Bu nedenle hem orta ölçekli hem de büyük yatırımcıların bu bankalar üzerinden işlem yaptıkları bilinmektedir. Bunun yanı sıra kuyumcular ya da döviz bürolarında da düşük makas aralıkları söz konusu olduğu için yatırımların kar oranları üzerinden yapılması mümkün olmaktadır.

Makas Aralığının Düşük Olması Ne Anlama Gelir?

Makas aralığının düşük olması bankalar tarafından spread kavramı ile açıklanmaktadır. Bu oranlar yatırımcılar için en karlı yatırımın yapılacağı platformun tercih edilmesini sağlayacağı için kritik bir nokta olarak ele alınmaktadır.

Makas aralığı aynı zaman dilimlerindeki alım satım fiyat farklılıklarını içermekte olan bir kavram olarak bilinmektedir. Piyasa üzerinde fiyat değişikliklerinin olması makas aralıkları üzerinde etkili olmamakla beraber her yerde satış fiyatının farklı olması ise bu aralık üzerinden belirlenmektedir.

Makas aralığı olarak bilinen oranlar doğrudan işlem yapılan kurumların kar oranlarına işaret etmektedir. Kar oranını yüksek tutan kurumların makas aralıklarının da yüksek olmasına neden olmaktadır.

Kuyumcularda Makas Aralığı Düşük Müdür?

Kuyumcularda makas aralığının düşük olması işlem yapılan kuyumcunun belirlediği oranlar üzerinden oluşturulmaktadır. Kuyumcularda genel olarak altın üzerinden makas aralıkları düşük olurken döviz işlemlerinde değişiklik olduğu bilinmektedir.

Döviz ve altın makas aralığı üzerinden alım satım yapmak isteyenler için birden fazla kuyumcudan fiyat değerlendirmesi alınması gerekmektedir. Genel olarak kuyumcular için belirlenmiş bir oran bulunmamakla beraber anlık olarak değişiklikler de söz konusu olabilmektedir.

Bankaların düşük makas aralığı ile işlem yapması sayesinde kuyumculardan doğrudan altını alımlarının azaldığı bilinmektedir. Özellikle gram altın üzerinden yapılmakta olan yatırımların banka hesapları üzerinden sağlanması daha karlı olacağı için bu şekilde bir yatırımın tercih edildiği bilinmektedir.

Döviz Bürolarında Makas Aralıkları Nasıldır?

Döviz bürolarında makas aralıkları oldukça düşük oranlarla uygulanmaktadır. Bu aralıklar üzerinden yapılmakta olan işlemler sayesinde genellikle kar oranları da yüksek olacağı için bankalara alternatif olarak döviz bürolarının tercih edildiği bilinmektedir.

Döviz ve altın makas aralığı döviz bürolarında da standart bir oran olarak işlenmemektedir. Bürolar arasında alım satım tutarlarında farklılık olması söz konusu olabilmektedir.

Yorum Yap