1. Anasayfa
  2. Döviz

Dün Günü Düşüşle Kapatan Dolar Yeni Günde Yükseldi

Geçtiğimiz yılın son iki ayına ilişkin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantılarının her ikisinden de faiz artış kararı çıkmış ve bununla birlikte politika faizi %17 seviyesine yükselmişti. TCMB Ocak ayı PPK toplantısında faiz artış kararı alınmadı ve politika faizi %17’de kaldı. Bununla birlikte düşüşe geçen dolar, yeni güne tekrar yükseliş ile başladı.

Dün Günü Düşüşle Kapatan Dolar Yeni Günde Yükseldi

Geçtiğimiz yılın Kasım ayı başlarında dolar/TL kuru tarihi zirvesi olan 8,58 seviyesine kadar yükselmiş ve Kasım ayı başlarında ekonomi yönetiminde değişiklik adımları atılmıştı. Bununla birlikte Berat Albayrak görevinden istifa etmiş ve Hazine ve Maliye Bakanı olarak Lütfi Elvan atanmıştı. Bu adımdan hemen öncesinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na Naci Ağbal getirilmişti. Bu değişiklikler beraberinde dolar/TL’de sert düşüşleri de getirmiş ve o tarihten itibaren dolar kuru düşüş eğilimine geçmişti. Ardından ilk olarak Kasım ayı PPK toplantısından 475 baz puanlık bir faiz artırım kararı çıkmış ve dolardaki düşüş hızlanmıştı. Daha sonrasında 24 Aralık tarihinde, Aralık ayı PPK toplantısına ilişkin olarak da piyasalarda faiz artış beklentisi oluşmuş ve bu beklentiye paralel olarak da 200 baz puanlık faiz artışına gidilmişti. Bu kararlar ile birlikte politika faizi %17 seviyesine yükseltilmiş ve dolar/TL’deki düşüşler hızlanmıştı. Ardından Ocak ayı PPK toplantısında, Merkez Bankası politika faizini sabit tutma kararı aldı ve karar sonrası dolar kurunda yine düşüşler yaşandı. Dün gerileyen dolar, yeni güne yükseliş ile başladı.

Dün Günü Düşüşle Kapatan Dolar Yeni Güne Yükselişle Başladı

Dün gerçekleştirilen Merkez Bankası Ocak ayı PPK toplantısından, piyasalardaki beklentilere paralel olarak politika faizini sabit tutma kararı çıktı. Faiz kararı sonrasında “şahin” olarak adlandırılan karar metni ile birlikte 7,34 TL’ye kadar gerileyen dolar kuru, kararın alındığı günü bir önceki kapanışına göre %0,7 düşüş ile 7,36 TL seviyesinden kapattı. Dün günü düşüşle kapatan dolar kuru, haftanın son işlem gününe ise yükselişle giriş yaparak seansları 7,40 TL seviyesinden açtı. Bununla birlikte Euro/TL 9,00 seviyesinden ve Sterlin/TL de 10,13 seviyesinden seanslara başladı. Merkez Bankası politika faizini sabit tutmasıyla birlikte, karar metninde bu “sıkı duruşun” uzun bir süre devam edeceğini belirtti.

Sterlin ve Dolar Endeksi Yatay Seyirde Kaldı, Euro/Dolar Düştü

Politika faizinin sabit tutulma kararı ve açıklanan karar metni sonrasında, döviz kurlarında da hafif dalgalı hareketler kaydedildi. Karar sonrası Euro/TL bir önceki kapanışına göre yeni güne %0,2 artış ile başladı ve Sterlin/TL de bir önceki kapanışına göre yeni güne yatay seyirde giriş yaptı. Dolar endeksi de Sterlin kuruna paralel olarak yatay bantta seyretti ve Euro/dolar paritesi, önceki kapanışının hemen altında 1,2165 seviyesinde fiyatlandı.

Güncel Döviz Kurları

Haftanın son işlem gününde güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,4280 TL – satış 7,4331 TL
  • Euro alış 9,0323 TL – satış 9,0393 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,1522 TL – satış 10,1601 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir