1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Durgunlaşan Bitcoin Piyasasına Yeni Haftada Ne Olacak?

Durgunlaşan Bitcoin Piyasasına Yeni Haftada Ne Olacak?

Bu hafta içinde 19 bin dolar seviyesinden 16 bin 500 dolara kadar düşen Bitcoin (BTC) fiyatı, Perşembe gününden beri 16.500 ile 17.500 dolar seviyelerinin arasına sıkışıp kaldı. Perakende yatırımcılar fiyatın yönü hakkındaki meraklı bekleyişini sürdürüyor. Son günlerde durgulaşan BTC fiyatları yeni haftanın başlamasıyla ne yöne gidecek? İşte ihtimaller…

featured

Birkaç gün öncesine kadar 2017 yılındaki rekor seviye olan 20 bin doları test eden Bitcoin fiyatı adeta çakıldı. Hafta içinde yüzde 15 oranında değer kaybeden BTC, bu hamleyle 19 bin 500 seviyesini gördükten hemen sonra 17 bin doların altına kadar geri geçildi. BTC fiyatındaki bu çakılma tam da Black Friday öncesinde 26 Kasım tarihinde kutlanan Şükran Günü’ne denk geldi.

Perşembe gece saatlerinden itibaren hızla düşmeye başlayan BTC/USD grafiği, Cuma ve cumartesi günlerini 16 bin 500 ile 17 bin 500 dolar seviyeleri arasında geçirdi. Bitcoin piyasasındaki söz konusu sıkışmışlık hali, uzman analistleri de rahatsız etmeye başladı. Ancak bu hafta Şükran Günü kutlanmıyor olsaydı, uzmanlar söz konusu BTC/USD paritesinde bambaşka bir tablo çıkabileceğini ifade ediyor.

Bitcoin Fiyatında 7/24 İşlem Etkisi

Bilindiği gibi kripto para yatırımcıları, sektördeki kripto para borsalarında 7 gün 24 saat boyunca aralıksız işlem yapabiliyorlar. Ancak bu kripto para piyasasının 7/24 tam kapasitede çalıştığı anlamına gelmiyor. Ünlü kripto para araştırma şirketi CoinMetrics’in kurucusu Nic Carter, bu hafta yaptığı bir paylaşımla söz konusu piyasa hareketliliğini tekrardan gözler önüne sermiş oldu.

Nic Carter, Bitcoin fiyatının hangi gün ve hangi saat aralıklarında daha hareketli bir grafik çizdiğini görebilmek için başka bir araştırma firması olan Skew’un verilerini kullandı. 360 günlük verileri içeren bu tabloda, BTC fiyatının gün içinde yüzde kaçlık değişim gösterdiği mercek altına alındı. Ortaya çıkan sonuç kripto para piyasasındaki ezberleri bozdu.

Hafta İçinde Hareketlilik Daha Fazla

CoinMetrics’in kurucusu Nic Carter elde ettiği verilerden hareketle, BTC fiyatının 7/24 aralıksız devam etmediği sonucuna ulaştı. Her ne kadar kripto para yatırımcıları işlem yapabilseler de piyasa bundan farklı olarak adeta memur saatleriyle işlem yapıyor. Nic Carter, söz konusu verilere göz atarak Bitcoin fiyatındaki en ciddi hareketliliklerin pazartesiden cumaya kadar saat 09:00 ile 17:00 arasında kaydedildiğini aktardı. Carter bunun dışında ABD ve Avrupa piyasalarının açık olduğu saatlerle çakıştığını söyledi.

Pazartesi Günü Yeni Dalga Beklentisi

Bitcoin’in pazartesi günü hangi yöne gideceği konusu yatırımcıları, analistleri ve genel olarak kripto para takipçilerini meraklandırmayı sürdürüyor. Dan Tapiero, piyasadaki bu durgunluğun veya olası bir hareketliliğin “HODL yapan yatırımcıları ilgilendirmediğini” söylemesine rağmen gözler pazartesi gününe çevrildi. Yeni bir haftaya yeni bir dalgayla başlanması bekleniyor. Bu dalganın olumlu mu olumsuz mu olacağı bilinmese de yatırımcılar kendilerini pazartesi için şimdiden hazırlamaya başladılar.

Yorum Yap