1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Düşen Döviz Kurlarına Yatırımcıların Tepkisi

Küresel ekonomi piyasalarında, önemli para birimleri karşısında aylardır düşüş eğiliminde olan dolar, yurtiçi piyasalarda da Türk Lirası karşısında, geçtiğimiz yılın Kasım ayından bu yana değer kaybediyor. Son olarak 7,00 TL seviyesinin altına gerileyen dolar kuru böylece 6 ayın en düşük seviyesine ulaştı ve Kasım ayı başlarındaki tarihi zirvesinden bu yana %20 oranında değer kaybetmiş oldu. Dolar/TL kurunun değer kaybetmesi ile birlikte, yerli yatırımcıların tepkisi ne oldu?

Düşen Döviz Kurlarına Yatırımcıların Tepkisi

Dolar, küresel ekonomi piyasalarında Covid-19 salgının Mart ayında ABD’de şiddetini hissettirmesi ile birlikte o dönemden bu yana değer kaybediyor. Aylardır süren değer kayıplarında dolar, önemli para birimleri karşısında oldukça düşük seviyelere geldi. Küresel piyasalarda devam eden uzun soluklu değer kayıpları, yurtiçi piyasalarına bir süre yansımamış olsa da yurtiçi piyasalarda ekonomi yönetimlerinde değişiklikler yaşanması ile birlikte, dolardaki değer kayıpları Türk Lirası karşısında da görülmeye başladı. Kasım ayı başlarında 8,58 TL ile tarihi zirvesine ulaşan dolar kuru, o tarihten bu yana kademeli olarak değer kayıpların sürdürdü ve nihayetinde 7,00 TL seviyesinin altına gerileyerek son 6 ayın en düşük seviyesine ulaşmış oldu. Bu değer kayıpları ile birlikte dolar kurundaki toplam değer kaybı, 8,58 TL’lik tarihi zirvenin ardından %20 oranına ulaşmış oldu. Dolar/TL’deki değer kayıpları daha güçlü şekilde ilerlemeye başlayınca, yerli yatırımcıların bu duruma tepkisi ne oldu?

Yerli Yatırımcılar Neden Döviz Mevduatlarına Yönelmişti?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), enflasyona karşı başlattığı mücadele ve atılan adımlar ile girilen “ekonomide sıkı duruş” dönemi sonrasında, dolar kurunda rüzgar tersine dönmeye başladı. Dolar kurunun yanı sıra, bu değer kayıpları diğer döviz kurlarında da gerçekleşti ve Türk Lirası doların kademli olarak değer kaybettiği süreçte döviz kurları karşısında %6 oranında değer kazandı. Fakat yine uzun vadeli geçmiş dönemlere bakıldığında, son 1 yıllı süreçte Türk Lirası’nın %15,64 değerinde ve son 3 yıllık süreçte de %87 oranında değer kaybettiği görülüyor. Bu da düşüşlerin olduğu dönemlerde çoğu zaman yerli yatırımcıları döviz mevduatlarına yönlendirmişti.

Döviz Tevdiat Hesapları’nda Son Durum

Yerli yatırımcılar, Türk Lirası’ndaki uzun vadeli değer kayıplarını göz önünde bulundurarak, düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirdi ve uzun vadede TL’de yine değer kaybı olacağı beklentisi oluştu. Ancak son dönemlerde ekonomi yönetimleri tarafından atılan adımlar ile birlikte Döviz Tevdiat Hesapları’nda (DTH) Ocak ayındaki tarihi artışın ardından bir düşüş başladığı görülüyor. 12 Şubat haftasında DTH toplam seviyesi 235,6 milyar dolar seviyesine kadar geriledi.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında hafta arasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 6,9766 TL – satış 6,9862 TL
  • Euro alış 8,4573 TL – satış 8,4705 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,7780 TL – satış 9,7895 TL

Yorum Yap