1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Düşüş Eğilimindeki Gümüş Yeni Günde Dalgalandı

Küresel piyasalarda uzun bir süredir değer kaybeden dolar, hafta ortasında yönünü yukarı çevirdikten sonra dün eski başkan Donald Trump’tan görevin resmen alınması ile birlikte yönünü yeniden aşağı çevirdi. Değer kaybeden dolar karşısında altın ve altına paralel olarak gümüş de değer kazandı. Ekonomi piyasalarında değerli metaller adına fiyat belirlenmesi için haber akışları takip edilecek.

Düşüş Eğilimindeki Gümüş Yeni Günde Dalgalandı

Geçtiğimiz yıl boyunca dalgalı hareketler sergileyen ve Ağustos ayında zirve noktasına ulaşan gümüş, daha sonrasında hafif değer kayıpları yaşayarak yılsonuna düşüş eğiliminde girmişti. Yılsonu yaklaşırken değer kaybeden dolardan destek alan gümüş, daha sonra yönünü de yeniden yukarı çevirdi ve yeni yılın ilk haftasında da sert değer kazanımları yaşadı. Altına paralel olarak değer kazançlarını ilk hafta devam ettiren beyaz maden, yılın ikinci haftası ile birlikte yönünü yeniden aşağı çevirdi ve dalgalı grafik çizmeye devam etti. İkinci işlem haftasında düşüş eğiliminde ve yatay bantta seyreden gümüş, ABD kanadından yaşanan gelişmelere bağlı olarak yeni günde de değer artışları yaşadı. Dünkü kapanışını 25.50 dolar seviyelerinde gerçekleştiren ons gümüş, ABD eski başkanı Donald Trump’ın azledilmesi ile birlikte değer kaybeden dolar karşısında güçlendi. Küresel piyasalarda değer kaybeden dolar, yurtiçi piyasalarda TL karşısında artan petrol fiyatları ile kayıplarını sınırladı. Bu durum yurtiçinde gram gümüşe de yansıdı ve küresel piyasalarda yönünü yukarı çeviren gümüş, yurtiçindeki değer kazanımlarında hafif hareketli grafik çizdi. Gümüş fiyatlarında yaşanan dalgalı hareketlenmeler sonrasında yatırımcılar, yönünü uzmanlardan gelen yorum ve analizlere çevirdi. Hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarında, birçok analist ve ekonomist, gümüşün 2021 yılında da değer kazançlarını sürdüreceğini düşünüyor. Kısa vadede gümüş fiyatları için haber akışları takip edilecek.

ABD Kanadında Alınan Kararlar Gümüşü Etkiledi

Küresel piyasalarda ons gümüş, dün piyasaları 25,50 dolar seviyelerinde tamamladı. Dün seansların kapanması ile birlikte akşam saatlerinde ABD kanadında yaşanan görev tesliminin, açılış saatlerinde gümüşe nasıl etki edeceği merak ediliyordu. Donald Trump’ın görevden resmen alınması ile birlikte dolar değer kaybetti, petrol değer kazandı ve buna bağlı olarak gümüş önce güne değer kaybıyla başladı ve ardından gün içinde yükseliş hareketleri sergiledi. Dünkü kapanışının ardından yeni seansa 24,90 dolar seviyesinde başlayan gümüş, gün içinde dalgalı hareketler sergiledi.

Değerli Metaller Gün İçinde Nasıl Hareket Etti?

Dünkü kapanışının ardından yeni güne değer kaybıyla başlayan gümüş, gün içinde %1,6 oranında değer kazandı. Öte yandan diğer değerli metaller de dalgalı grafik seyrini sürdürdü. Yaşanan gelişmelerin ardından küresel piyasalarda altın %0,04 oranında ve paladyum da %0,28 oranında artışla gümüşü takip etti. Platin ise değerli metaller arasında gün içinde değer kaybeden emtia varlık oldu.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmelerin ardından güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.842,76 dolar – satış 1.843,09 dolar
  • Ons gümüş alış 25,29 dolar – satış 25,32 dolar
  • Gram gümüş alış 5,99 TL – satış 6,00 TL
  • Platin alış 1.110,53 dolar – satış 1.114,95 dolar
  • Paladyum alış 2.383,91 dolar – satış 2.399,18 dolar

Yorum Yap