1. Ana Sayfa
  2. Döviz
  3. ECB Merkeziyetsiz Dijital Euro İçin Anket Hazırladı!
Trendlerdeki Yazı

ECB Merkeziyetsiz Dijital Euro İçin Anket Hazırladı!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) merkezsiz bir dijital Euro’nun potansiyelini araştırmak adına anket oluşturdu! Ankette ECB, kamu duyarlılığını ölçmeyi ve merkeziyetsiz dijital Euro hakkında kamuoyunun nabzını ölçmeyi hedefliyor. ECB Başkanı Christine Lagarde tarafından Twitter üzerinden yapılan duyuruda, Avrupalıların giderek dijitale dönen finansal alışkanlıkları ardından dijital Euro çıkarmaya hazırlıklı olmak adına anketin hazırlandığı aktarıldı.

featured

Avrupa Merkez Bankası dijital Euro için kolları sıvadı! ECB Başkanı Christine Lagarde tarafından Twitter üzerinden yapılan duyuruda, Avrupalıların merkezsiz bir dijital Euro için ne düşündüklerini öğrenmek adına anket hazırlandığı bildirildi. Başkan Lagarde, Avrupalıların düşüncelerine önem verdiğini belirterek, merkez bankası parası veya dijital Euro hakkında görüşlerin açıkça belirtilebileceğini ifade etti.

Dijital Euro İçin Tercihlerin Sıralanması İstedi!

Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Avrupalıların görüşlerini açıkça belirtmelerini ifade eden Lagarde, “Dijital bir Euro başlatma olasılığını araştırmaya başladık. Avrupalılar harcama, tasarruf etme ve yatırım yapma şekillerinde giderek daha fazla dijitale yöneldiği için, gerekirse dijital bir Euro çıkarmaya hazırlıklı olmalıyız. Bu konu hakkında görüşlerinizi duymak istiyorum” ifadeleri ile Avrupalıların ankete katılım göstermesini teşvik etti.

“Avrupalılar Dijital Mi Merkez Bankası Parası Mı Tercih Ettiklerini Açıkça Belirtebilirler”

Lagarde tarafından yayımlanan ankette, Avrupalıların CBDC’den hizmetler, işlevler ve kullanım örnekleri açısından beklentilerin sıralanması talep edilirken, dijital bir Euro tercihlerinin açıkça ifade edilebileceği kaydedildi. Anketle birlikte video yayımlayan Lagarde, “Avrupalılar aslında tercihlerini ifade edebilir ve bize, mevcut olan merkez bankası parasını m yoksa dijital bir Euro’yu mu tercih edeceklerini açıkça belirtebilirler.” ifadeleri ile halkın görüşlerini özgürce belirtmeleri konusunda teşvik etti.

ECB Ankette Neleri Ölçmeyi Hedefliyor?

Kamuoyu istişare anketi ile ECB, Avrupalıların esasen Euro tercihlerinde merkezi veya merkezi olmayan bir şekilde idare edilip edilmemesi gerektiğini sorguluyor. ECB Başkanı Christine Lagarde’nin de sık sık ifade ettiği gibi vatandaşların görüşlerini açıkça belirtmeleri halinde, beklenti yönünde düzenleme yapılma olasılığı güçlü görünüyor.

Ankete göre dijital Euro’nun işe yaraması için iki yaklaşım sergileyeceği anlaşılan ECB, aracıların ödeme işlemlerini yaptığı veya yapmadığı bir Euro tercihi için kamuoyunun düşüncelerini öğrenmeye çalışıyor. Ayrıca ECB farklı bir yaklaşım geliştirerek, merkezi olmayan bir yönetim biçimini öngörüyor. ECB tarafından planlanan bu yaklaşımda ECB de dahil olmak üzere hiçbir aracıya ihtiyaç duyulmayacak. ECB’ye göre dijital Euro’nun bu versiyonu, internetsiz bile kullanıma açık olarak kişisel verileri koruma konusunda en iyi performansı sunacak!

Bitcoin Felsefesini Bir Adım Öteye Taşıyabilir!

Dünya genelindeki merkez bankalarının aksine merkezi olmayan bir dijital Euro yaklaşımında bulunan ECB, Bitcoin ile hedeflenen finansal sisteme önemli katkılarda bulunabilir. CBDC’lerin aracısız ve merkeziyetsiz çalışması halinde finansal sistemin kısıtlamalarından kaçmak kolaylaşırken, bireyler güçlenebilecek. Finansal şeffaflık getirmek adına Bitcoin ardından önemli bir adım atılmış olacak.

Yorum Yap

Yorum Yap