1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Eğitimli Yatırımcılar ETH ve XRP’yi Tercih Ediyorlar!

Yapılan yeni bir araştırmaya göre kripto paralara yatırım yapanların daha eğitimli bireyler oldukları ortaya çıkarken, dijital paraya yatırım yapma tercihinin altında ise kağıt paraya olan güvensizliğin yatmadığı saptandı.

Eğitimli Yatırımcılar ETH ve XRP’yi Tercih Ediyorlar!

Yakın tarihte yapılan ve kripto para dünyasınca yakından takip edilen araştırmaya göre insanların geniş bir kısmının fiat paraya olan güvensizlikten bağımsız olarak kripto para ile işlem yaptıkları tespit edildi. Diğer yandan kripto para yatırımına yönelen kesimin daha büyük bir yüzdesinin ise eğitimli olduğu saptandı. Farklı bir perspektiften bakılırsa, bu sonuçların yatırımcılar için nasıl bir bakış açısı kazandıracağı oldukça önemli.

BIS: Kripto Paralar Fiat Para Alternatifleri Değiller!

Uluslar Arası Ödemeler Bankası BIS, kripto para birimi sahipliğinin geleneksel finans’a olan güven düşüklüğüne bağlı olduğu teorisini tamamen ortadan kaldırmak istiyor. Bu yüzden Perşembe günü BIS, ABD’deki kripto para yatırımlarının sosyoekonomik etkilerinden söz eden bir makaleyi yayımladı. ABD tüketici ödeme seçimleri anketinden aldığı verileri de kaynak alan BIS, ABD doları gibi farklı fiat para birimlerine olan düven eksikliğinin BTC gibi kripto varlıkların elde bulundurulması hususunda yardımcı bir motivasyon olmadığını açığa çıkardı.

Makalesini yayımlayan BIS,“Kripto para birimlerine olan talep, nakit ve finans endüstrisindeki güvensizliğe bağlı değil. Bu yüzden kripto para birimlerinin fiat para birimlerine veya düzenlenen finansmanlara alternatif olarak arandığı hipotezini artık rahatlıkla çürütebiliriz.“ ifadelerini kullandı.

Açıklamalarda bulunan yetkililer, kripto para birimlerinin gerçek para birimlerine veya düzenlenmiş finansmana bir alternatif olarak aranmadıklarını, “karlı ve dijital spekülasyonlara maruz olan para birimi“ şeklinde tanımlanarak kullanıldıklarını belirttiler. Diğer bir ifade ile yatırımcıların uyarılmalarına gerek olmadığını ve onların ne kullandıklarını gayet ile bildiklerini düşünüyorlar.

BIS’in Politika Persfektifi

BIS’in politika perspektifine göre, kripto paralar için bir düzenlemenin gelmesi gerekiyor çünkü yatırımcılar kripto paralara bir alternatif olarak değil aynı kağıt para da olduğunu gibi bir değer varlığı olarak yaklaşıyorlar. BIS raporu diğer yandan yatırımcı tiplerinde eğitimli ve gelir düzeyi yüksek insanların daha fazla saptandığını belirttiler.

Eğitim ve gelir düzeyi arasında ana korelasyonları özetlerken genellikle Ethereum ve XRP yatırımcılarının eğitimin düzeyi en yüksek kesimi oluşturduklarını açıkladılar. Verilere göre, kurumsal şirketler, eğitimli iş insanları, yazılımcılar Ethereum ile yatırım yapma tercihinde bulunuyorlar. Ethereum ardından ise XRP ‘yi daha önce edinmiş olan yatırımcı kesiminin eğitim seviyesinin oldukça yüksek olduğu saptandı.

Anket: Litecon Yatırımcılarının Eğitim Seviyesi Düşük!

BIS analizlerine göre eğitim seviyesi en düşük olan gurup Litecoin alımı yaparken, Bitcoin sahiplerinin ise daha çok orta eğitim seviyesinde oldukları açıklandı. Yeni raporda kripto paraların geleneksel finansal sistemine bir alternatif olarak seçilmediği açıklanırken, bu yüzden kripto paraların finans sistemini tehdit etme gibi bir yanlarının da olamayacağı belirtildi. Daha önce bir dizi finansal kurum özellikle Bitcoin’in piyasaya zarar verebileceği konusundaki endişelerini dile getirmişlerdi. BIS’in raporuna göre ise bu endişe içinde bulunulması yersiz görüldü.

Aralık ayının son günlerinde Morgan Stanley Investman’tan Ruchir Saharma, ABD dolarının liderliğinin geleneksel finanstaki küresel güvensizlik nedeni ile sona erebileceğini ve BTC’nin ise bu güven eksikliğinden yararlanabileceğini açıklamıştı.

Uzman analistler bir şeyin alternatifi olarak tercih edilme durumunun kripto para piyasanın içinde yer aldığını savunuyorlar. Diğer bir ifade ile yatırımcıların kıyaslama işlemini kripto para ve fiat para arasında değil, ana kripto para birimleri ve altcoinler arasında yaptıklarını belirtiyorlar. Bu etkinin dıştan değil içten kaynaklanan bir etki olduğunu vurguluyorlar.

Büyük BTC Yatırımcıları FUD’a Dayanıklı!

Özellikle Bitcoin gibi sert düşüşler yaparak gündeme gelebilen bir kripto para yerine volatilitesi biraz daha düşük kripto varlıklara yatırım yapmayı seçenlerin daha güvenli limanlar arayan kişiler olduklarını açıkladılar. Aslında bu yatırımcı kesiminin de orta düzeyde eğitimli guruba dahil olduğunu belirttiler. Bitcoin’in dip fiyatları gördüğü anda yüklü alım yapan kesimin ise dünyanın en ünlü teknoloji şirketlerinin CEO’ların oluştukları saptandı. Bu durumda eğitimli kesim üzerinden FUD etkisinin en düşük seviyesi olduğu ayrıca belirtildi.

Gündemi Takipçiler Meme Token Yatırımcıları!

Yatırımcıların bir kısmının ise gündem maddelerine ve takibine göre hareket eden kesimi oluşturduklarını belirttiler. Gündemi takip üzerinden yatırımı tercih eden yatırımcı kesiminin ise daha çok NFT sektörüne hitap eden veya meme token olarak çıkarılan kripto paralara yöneldikleri saptandı. Özellikle Elon Musk takipçilerinin bu gurupta büyük bir paya sahip oldukları belirtildi. Elon Musk’ın paylaşımlarına göre hangi kripto para fiyatının artışa gidebileceği yönünde tahmin yaparak yatırıma çıkan pek çok kişi bulunuyor.

Eğitimli XPR Yatırımcıları En Kararsız Kesim!

Analistler ve dünya çapında yapılan anketler 2021’de en kararsız yatırımcı kesiminin ise yüksek eğitim düzeyine rağmen XRP Coin yatırımcıları olduklarını işaret ediyorlar. Bunun temel sebebi ile Ripple ve SEC arasındaki dava olarak görülüyor.

Dava ile ilgili olan her gelişmede fiyat artış ve yükseliş hareketlerinin en seri şekilde XRP Coin üzerinde görülmesi yatırımcıların her an tetikte olmalarına ve yüklü alımlardan çekinmelerine sebep oluyor. Dava sonucuna dair belirsizlik aynı zamanda XRP Coin’in geleceğine dair belirsizliğin sürmesi anlamına geldiği için yatırımcılarda bu süre bazında alım-satım kararların istikrarlı adımları atmakta zorlanıyorlar. Çünkü XRP Coin dava sonunda bir menkul kıymet sayılabilir ve yoluna kripto para piyasasında devam edebilir.

Yorum Yap