İlginizi Çekebilir
Sterlin
  1. Ana Sayfa
  2. Döviz
  3. Ekonomist Yeşilada Dolar İçin Tarihleri Belirtti

Ekonomist Yeşilada Dolar İçin Tarihleri Belirtti

Dolar/TL kurunda, gündemde yaşanan gelişmeler etkili olmaya devam ediyor. Politika yapıcılarının yaptığı açıklamalar, küresel piyasalardan gelen Covid-19 salgın vakaları ve bu virüse karşı geliştirilen aşı haberleri, yurtiçinde ekonomi yönetimlerinin attığı adımlar kurun yön belirlemesinde etkili oluyor. Ekonomist Atilla Yeşilada da ilerleyen dönemler iki tarihi işaret etti ve dolar/TL kurunu değerlendirdi.

featured

Aralık ayının ikinci işlem haftasına girilirken, gündem maddeleri dolar/TL kurunu belirlemeye devam ediyor. Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler ve yurtiçi piyasalarında yaşanan gelişmeler kur üzerindeki etkisini sürdürüyor. Geçtiğimiz ayın başlarında tarihi zirvesini gören dolar kuru, ay boyunca yaşanan gelişmeler sonrası zirvesinden gerileyerek 7,50 TL bandına kadar çekilse de tekrar yükseliş hareketleri göstermişti. Bu yükselişlerle birlikte dolar/TL kuru 8 TL seviyesini yoklasa da burada tutunamayarak tekrar düşüş yaşamış ve 7,80 seviyelerinde dengelenmişti. Bu hareketliliklerde, Covid-19 salgını ve virüse karşı geliştirilen aşı haberleri, ABD ve AB tarafından gelen açıklama ve beklentiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomide yeni dönem açıklamaları, ekonomi yönetimlerinin attığı adımlar etkili olmuştu. Şimdi ise dolar kuru için ekonomist Atilla Yeşilada, ilerleyen dönemlerde etkili olacağını ileri sürdüğü iki tarihi işaret etti. Bu tarihlerde dolardan uzak duracağını ifade eden Yeşilada, dolar kurunun nasıl ilerleyeceğini değerlendirdi.

Dolar Kurunda Belirsizlik Devam Ediyor

Aralık ayının ikini işlem haftasına girilirken, 2021 yılı için sayılı günler kaldı. Yabancı yatırımcılar, 2020 yılı için kalan süre içinde yatırım pozisyonlarını yavaş yavaş azaltırken, birçok ekonomist ve analize göre yabancı yatırımcılar Türkiye ayağındaki yeni pozisyonlarını 2021 yılı içinde belirleyecek. Bu zamana kadar ise dolar kurunda ne gibi gelişmeler olacak, henüz bilinmese de merakla bekleniyor. Fakat yılın son ayında yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda yaşanan gelişmeler ile beraber dolar/TL kurunda yön arayışı sürüyor ve bu da kur için bir belirsizlik yaratıyor. Bu belirsizlikleri ele alan ekonomist Atilla Yeşilada, vatandaşlara ve yatırımcılara önemli uyarılarda bulundu. Ekonomist Yeşilada, dolar/TL kuru için kritik olduğunu düşündüğü tarihleri dile getirdi.

İlk Tarih 10 Aralık AB Liderler Toplantısı

Yurtdışı piyasalarda, özellikle en dikkat çekici gündem maddelerinden biri de ABD başkanlık seçimlerini kazanan Joe Biden’ın, Türkiye üzerinde yaptırım uygulayıp uygulamayacağı konusu. Bu yaptırıma dair yurtiçi piyasalarda beklentiler artarken, 10 Aralık tarihinde Avrupa Birliği (AB) Liderler toplantısında görüşülecek olan Türkiye – Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz meselesinin görüşülmesi sonrası meydana gelebilecek olan bir AB yaptırım ihtimali de oluşan beklentiler arasında bulunuyor.

5 Ocak ABD Senato Seçimleri

Ekonomist Atilla Yeşilada da AB ve ABD tarafından gelebilecek yaptırım uygulamalarına dikkat çekti. Yeşilada 10 – 11 Aralık tarihlerinde yapılacak olan AB Liderler toplantısının yakından takip edilmesi gerektiğini ve 2021 yılının ilk ayında, 5 Ocak tarihinde ABD’de gerçekleşecek olan senato seçimlerinin önemini vurguladı. 11 Aralık ve 5 Ocak tarihlerinin dolar/TL kurunda çok önemli olduğunu dile getiren Yeşilada, bu tarihlerde dolardan uzak duracağını ifade etti.

Yorum Yap

Yorum Yap