1. Ana Sayfa
  2. Döviz
  3. Ekonomistler Faiz Kararı Sonrası Doları Değerlendirdi

Ekonomistler Faiz Kararı Sonrası Doları Değerlendirdi

Faiz kararı açıklandı, piyasalarda hareketlilikler başladı. İkinci işlem haftasından bu yana düşüşte olan dolar/TL kurunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında açıklanması beklenen faiz artırım kararı ile birlikte bir düşüş gözlenmesi öngörülüyordu. Piyasalardaki beklentiler, Türk Lirası’na dolar karşısında değer katıyordu. TCMB toplantısından 475 baz puanlık artış kararı ile birlikte, beklentiler karşılandı ve dolar/TL’de sert düşüşler yaşandı.

Ekonomistler Faiz Kararı Sonrası Doları Değerlendirdi

İkinci işlem haftasından bu yana, piyasalarda dolar/TL kurunda düşüşler yaşanıyordu. Haftalar sonra ilk sert düşüşünü ekonomi yönetimindeki değişiklikler sonrası yaşayan dolar, iki haftanın ardından bir kez daha sert bir düşüş gerçekleştirdi.

Ekonomi yönetiminde yaşanan değişikliklerle ve politika yapıcılarından gelen açıklamalar ile birlikte sert düşüşler yaşayan dolar/TL kuru, piyasalarda oluşan faiz artırım beklentisi ile birlikte hafta boyunca düşüş hareketliliğini sürdürmeye devam etti.

Toplantıdan 475 Baz Puan Artışı Çıktı

TCMB Kasım ayı PPK toplantısını gerçekleştirdi ve toplantıdan 475 baz puanlık faiz artışı geldi. Piyasaların da beklentisi bu yöndeydi. Çıkan faiz artırım kararı ile %10,25 olan oran %15 seviyesine çıktı. Yerel piyasalarda, karar sonrası ekonomistler durum değerlendirmesi yaptı.

Ekonomist Belgin Maviş’in Değerlendirmeleri

TCMB’nin Kasım ayı PPK toplantısı, ilk kez yeni başkan Naci Ağbal’ın yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantıdan, piyasalarda oluşan beklentilerin dışında bir karar çıkmadı. Gelen faiz artırım kararını, Ekonomist Belgin Maviş; “Şu an tepkilere baktığımda BIST 100 endeksinde 1306 puana yükseliş var. 1280 seviyesindeydi. Dolar/TL’de de 7,52 seviyesinde hızlı bir geri çekilmeyi gördük. Bu piyasa beklentilerini karşıladığı görülüyor. Aynı zamanda da 10 yıllık tahvil faizimizde, bunun fiyatlamasını görüyorduk. Şu anda piyasa alış şeklindeki hareketlerle kutluyor ya da beklentileri karşılıyor diyelim.” sözleri ile değerlendirdi.

Maviş sözlerine şu ifadeler ile devam etti: “Bu tabii hem Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarına hem de enflasyonla mücadelede gereken adım atılacağını söyleyen Sayın Naci Ağbal’ın da görüşlerini destekler nitelikte. Bu açıdan baktığımızda piyasaların beklentilerini karşılayan bir faiz artışını Merkez Bankası gerçekleştirmiş oldu.”

Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu Kararı Olumlu Buldu

Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Doktor Erhan Aslanoğlu da toplantıdan çıkan faiz artırım kararı sonrası değerlendirmelerde bulundu. Faiz kararını olumlu bulduğunu aktaran Aslanoğlu; “Olumlu bir gelişme. Gerçekten piyasa beklentisi buna yakın oluşmuştu. Merkez Bankası uzun süredir piyasaların arkasından gidiyordu. Bu adım net şekilde tekrar haftalık repo ile finansmanın yapılacağı seviyeye getirildi. Öngörülebilir bir noktaya geldi. Zaten fiili faizi de bir miktar geçerek piyasanın da önüne geçti. Beklentinin karşılanması istikrar için ön koşuldu.” dedi.

Tuncay Turşucu’nun Değerlendirmeleri

İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu da faiz kararı ile ilgili değerlendirmelerini dile getirdi. İlerleyen günlerde de banka hisselerindeki alımların devam edeceğini düşündüğünü söyleyen Turşucu; “Beklenti zaten 10 gündür satın alınan bir beklentiydi. Beklentinin büyük bir kısmı yansıtılmıştı. Burada önemli olan, Merkez Bankası piyasa beklentilerini çok iyi almış. Gayet iyi şekilde de yansıtmış durumda. Sistemde bir rasyonelleşme var. İleriki günlerde kurda 7.47-7.50’deki 22 haftadaki ortalamaya göre düşüş olacağını düşünüyorum. Banka hisselerindeki alımların ilerleyen günlerde de süreceğini düşünüyorum. Hayırlı olsun.” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap