1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

El Salvador Volkan Enerjisiyle BTC Üretecek, BTC Artışta!

El Salvador Bitcoin ile şekillendirmek istediği geleceği için yeni projelere imza atmaya devam ediyor. Nayib Bukele yeni bir açıklama ile gündemi değiştirdi ve volkanlardan çıkan enerjiye dikkat çekti.

El Salvador Volkan Enerjisiyle BTC Üretecek, BTC Artışta!

El Salvador, BTC’yi resmi para olarak kabul ettikten sonra onunla kuracağı gelecek için yeni projeleri hayata geçirme çabası içinde. El Salvador Başkanı Nayib Bukele, volkan enerjisi ile çalışan Bitcoin üretim madenlerini hayata geçireceklerini açıkladı. Bu açıklama ardından bugün gözler El Salvador’a çevrildi. BTC madencilik işlemlerinde enerjinin direkt olarak parasal değer haline gelmesi için yeni bir projeye adım atılıyor. Hidroelektrik, nükleer, rüzgar veya kömür enerjisi fark etmeksizin dünya genelindeki madenciler en ucuz enerjinin kaynağını arıyorlar. Çünkü enerji masrafları azaldıkça BTC’den elde edilen kar da yükseliyor.

Madenciler Neden Ucuz Enerji Peşinde?

Tüm dünya madencileri ucuz elektrik peşinden koşarken, elektrik maliyetinin kilowatt saat başına 0.2 doları aşması halinde Bitcoin madenciliğinin karlı bir iş olmaktan çıktığını açıklıyorlar. Buna bağlı olarak Almanya gibi Avrupa ülkelerinde BTC madenciliği gerçekleştirmek çok uzun süre önce zarar etmeye sebep olmuştu. Almanya’da yaklaşık klowatt saat başına 0.31 euro’luk elektrik masrafları madenciler için avantajlı koşulları oluşturmuyor. Ancak Nayib Bukele’nin onlar için avantaj sunacak bir projeye adım atma amacı bulunuyor.

Şimdilerde Bitcoin madenciliği için daha önce kimsenin konuşmadığı yeni bir enerji kaynağına ulaşılmak için bir proje başlatılıyor. Sözü edilen olayda bir çeşit jeotermal enerjiden yararlanılıyor. Küçük ölçekli Orta Amerika ülkeleri arasında yer alan El Salvador’un başkanı Nayib Bukele, son olarak gerçekleştirdiği açıklamada, ülkesindeki volkan enerjisini Bitcoin madenciliği yapmak için kullanacağını açıklamıştı.

Nayib Bukele Dron’la Madencilik Alanını İzletti!

Bukele 2021 yılı 9 Haziran’da Twitter üzerinden gerçekleştirdiği duyuruda ülkesindeki elektrik şirketlerine bu konu hakkında bir taslak hazırlamalarını rica etmişti. Bukele enerji şirketlerine ayrıca verdiği sözleri tutmuşa benziyor. Çünkü tweetleri ardından dronu ile çekerek paylaştığı görüntülerde gelecekte BTC madencilik santralinin inşa edileceği alanı izletti. El Salvador başkanı Nayib Bukele’nin iddiasına göre, kısa bir süre sonra %100 ucuz ve temiz elektrik enerjisi ile BTC üreten bir maden inşa edilecek.

El Salvador’un bu adımı bir çok uzman tarafından dikkat çekti. Ülkenin kripto para dostu yapıya bürünmesi ardından projeleri ve hedefleri açısından bu kadar hızlı bir ilerleme içine girmiş olması ise eleştirmenleri şaşırttı. El Salvador’un bu adımı diğer yandan yenilenebilir enerji kaynaklarının her daim trend olduklarını gösterdi. Ülke kirli bir kömür enerjisi yerine jeotermal enerji ile BTC üretimi yapma hedefine sahip. Ülkede yer alan çok sayıda volkan sayesinde ülkenin kendi kaynakları ile yüksek sayıda BTC üretimi yapabilmesi mümkün hale gelecek. Kendi kaynaklarından ucuz elektriği kullanabilecek olan El Salvador’un projesinin gerçekleşmesi halinde ekonomik açıdan da oldukça rahatlayacağı uzmanlarca açıklanıyor.

BTC Enerji Tüketimi Açısından Çokça Eleştirildi!

Bugün BTC’nin adı temiz elektrik ile üretim projesiyle yan yana gelirken, bundan aylar önce yüksek enerji tüketimi ile gündeme geliyordu.  Elon Musk ise bu konuda Bitcoin’i eleştiren ilk isimlerden biriydi. Elon Musk BTC madenciliğinin yüksek enerji tüketimine sahip olduğunu, temiz enerji ile tüketimi benimsemesi halinde Tesla tarafından tekrar ödeme aracı kabul edilebileceğini ifade etmişti. Vilatik Buterin ise BTC’nin enerji tüketiminin sınırlandırılması için oldukça basit bir çözüm olduğunu ve bunu ise Pos konsensüs’e geçiş olduğunu açıklamıştı. BTC hakkında herkesin bir fikri varken El Salvador ise volkanlardan gelen enerji ile BTC üretimini savunuyor. Ülkenin bu girişimi beklide eleştirilere son verebilir.

12 Temmuzun İlk Saatlerinden BTC Performansı!

Bitcoin hakkındaki gelişmeler devam ederken, kripto para piyasanın lider kripto parası olarak yoluna devam ediyor. En büyük kurumsal şirketlerin yatırımlarına konu olan BTC, 12 Temmuz’un ilk saatlerinde %1.99 oranında değer kazanımı ile 34.234 dolardan işlem görüyor. Bu fiyat son 90 günde kayda geçen 64.863 dolarlık rekor fiyatın oldukça gerisinde kalıyor.

Aynı zamanda son 30 günde kayda geçen en düşük fiyat değeri olan 28.893 doların ise üzerinde. Bitcoin son 2 ayda yüksek dalgalanmaları yaşayarak yatırımcılarını her an fiyat takibini gerçekleştirme zorunluluğu içine soktu. Geçen hafta 35 bin dolar seviyesinden destek alarak değer kazanımına gitmeye çabalıyordu ancak 33 bin dolar ile 34.300 dolar bandı arasında dalgalanma buna izin vermedi.

Biticon’in Fiyat İlerleyişi Nasıl?

Bitcoin’in son 24 saatlik fiyat değerlerine bakıldığında kayda geçen en yüksek fiyat değeri 34,584 dolarken, en düşük fiyat değeri 33.346 dolar oldu. Geride bıraktığımız son 7 gün içinde BTC en az 32.188 dolardan ve en çok 35.038 dolardan işlem gördü. Grafikte son 30 gün incelemeye alındığından en düşük fiyat 28.893 dolar ile tepe fiyat ise 41.295 dolar seviyesinde tespit edildi.

2 Temmuz’un ilk saatlerinde BTC üzerindeki minimal artışa bağlı olarak değerlenen Ethereum ise %1.02 değerinde yükselerek 2.134 dolar seviyesinden işlem gördü. Aynı dakikalarda Dogecoin düşüşü geride bırakarak %1.22 değerlendi ve 0.2159 dolara çıkış yaptı. 12 Temmuz’da saatler 09:46’yı gösterdiğinde ise BTC %.62 oranında değer kazanımı ile 34.399 dolara çıkış gerçekleştirdi. Değer kazanımı yazının yazıldığı dakikalarda devam ediyor.

 

Yorum Yap