1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Elon Musk: Tesla BTC’yi Tekrar Ödeme Aracı Kabul Edebilir!

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın üst düzey yöneticisi Elon Musk, dün gerçekleşen Bitcoin konferansında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Musk Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul etme konusunda yeni bilgileri verdi.

Elon Musk: Tesla BTC’yi Tekrar Ödeme Aracı Kabul Edebilir!

Elon Musk bir kez daha BTC hakkındaki açıklamaları ile gündeme geldi. Dün katıldığı koferansta Elon Musk, Tesla şirketinin Bitcoin’i ödeme türü olarak kabul etmeye büyük olasılıkla yeniden başlayabileceğini dile getirdi. Kendisinin de kişisel olarak BTC alımı gerçekleştirdiğini açıklayan Elon Musk aylar sonra BTC hakkında olumlu yorumlara imza attı. Musk geçen aylarda uzun dönem BTC’yi eleştirmişken şimdi ona bu kadar iyimser yaklaşıyor olması yatırımcıları şaşırttı.

Elon Musk ETH, BTC, DOGE Yatırımı Yapıyor!

Elon Musk katıldığı konferansta açıklama gerçekleştirirken, SpaceX ve Tesla’nın Bitcoin yatırımının yanı sıra kendisinin de BTC yatırımını yaptığını belirtti. Diğer yandan kendisinin Dogecoin ve ETH yatırımlarının da olduğunu açıkça söyledi. Elon Musk daha önce şirketleri için BTC yatırımı gerçekleştirdiğini ve bireysel olarak Dogecoin aldığını bir kez daha açıklamıştı ancak, Ethereum yatırımcılarından biri olduğunu ilk kez bu kadar açık şekilde dile getirdi.

Elon Musk sözlerine devam ederken,“Bitcoin madenciliğinde yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla geçiş var. Özellikle Çin’de olan bir kısım kömür santrali tamamen kapatıldı. Yenilenebilir enerji kullanım yüzdesinin büyük olasılıkla %50 yada üstü olduğunu ve bu oranı yükseltmeye yönelik bir eğilim olduğunu doğrulmak için özen gösteriyorum. Tesla büyük olasılık ile Bitcoin’i ödemelerde kabul etmeye devam edecek.“ ifadelerini kullandı. Bu açıklamalar ise dün gece saatlerinde kripto para dünyasının gündemine düştü ve oldukça dikkat çekti.

Jack Dorsey BTC’nin Dünyaya Yayılmasını İstiyor!

Gündeme yansıtan son gelişmelere göre Elon Musk, Mayıs ayı içinde Twitter’dan gerçekleştirdiği paylaşımda, çevresel endişelere değinerek Tesla araç satışlarında Bitcoin kullanmayı askıya aldığını açıklamıştı. Ancak Twiitter CEO’su Jack Dorsey ile bir araya gelen Tesla CEO’su Elon Musk, daha önceki açıklamalarından çok daha iyimser açıklamalar gerçekleştirdi. Dorsey konferansta Bitcoin’in dünyanın geneline yayıldığını görmeyi çok istediğini belirtti. Toplantıdaki gelişmeler ve olumlu açıklamalar ile bu sabah kripto para piyasasındaki fiyat değerlerini de yakından ilgilendiriyor.

Konferans Ardından Piyasa Toparlanma Görüldü!

Dün gün içinde sert bir düşüş yaşayan kripto para piyasası yeni günde bir toparlanma içine giriş yapmaya başladı. Dün tablolara gelen veriler ele alındığında 29 bin dolar seviyesine kadar gerileyen BTC, bugün tekrar 30 bin dolar üzerine çıkış gerçekleştirdi. Bitcoin 22 Temmuz’un ilk saatleri ardından 32.700 dolar seviyesine yükselirken, tabloya aldığı %6 oranında değer kazanımı ile 31.600 dolarlık alana tekrar düşüş yaptı. Bugün Ethereum erken saatlerde 2 bin doların üstünü test ederek değerlendi, ardından ise 1.940 dolar seviyesine tekrar geri çekildi. Dogecoin %10’u aşan değer kazanımı ile 0.1885 dolardan erken saatlerde işlem gördü.

Elon Musk konferans katılmadan önce çevresel kaygılarından ve Bitcoin madenciliğinin harcadığı yüksek enerjiye yönelik kaygılarından dolayı BTC’yi Tesla için bir ödeme aracı olarak kabul etmediğini belirtiyordu. Hatta yaptığı eleştiriler ile Bitcoin’in Mayısta 30 bin dolar altına inmesine sebep olan büyük aktörlerden biriydi. Yakın zamanda Twitter CEO’su Jack Dorsey, Elon Musk’ı dün gerçekleştirilmiş olan konferans bir sosyal medya paylaşımı üzerinden davet etmişti. Jack Dorsey Elon Musk’a konferans katılıp BTC hakkında kalında yer alan belirsizlikleri giderebileceğini, sorulara yanıt bulabileceğini ifade etmişti. Bu teklifi geri çevirmeyen Elon Musk dün Jack Dorsey’inde yer aldığı konferans katıldı ve ikili açıklama yaptılar. Elon Musk’ın Dorsey yanındayken çok daha ılımlı yorumlar yaptığı, sert sözleri kullanmaktan kaçındığı ise kripto para yatırımcılarının gözünden kaçmadı. Bazı forumlarda yatırımcılar Dorsey’in bilgisi ile Elon Musk’ı bastırdığını konuştular.

Bitcoin Fiyatında Son Durum Nedir?

Konferans ardından bugün kripto para piyasasına bakıldığında Bitcoin’in değer kazanımında olduğu görülüyor. 22 Temmuz’da saatler 08:57’yi gösterirken BTC %4.04 oranında değerlendi ve 31.918 dolar seviyesine çıkış yaptı. Bitcoin’in son 24 saat içinde tabloya aldığı %4.04 fiyat değişimi ve %24.70 işlem hacmi değişimi değer kazanımı yönünde oldu. Piyasa sıralamasında hala liderliği korumayı başaran Bitcoin, son 7 gün içinde en düşük 29.360 dolardan ve en yüksek 32.752 dolardan işlem gördü. 30 günlük grafik incelendiğinde Bitcoin en iyi performansını 36.542 dolarlık fiyata ulaştığı anda ve en kötü performansını ise 29.360 dolarlık fiyata ulaştığı anda gerçekleştirdi.

Bitcoin için son 90 günlük veriler ele alındığında tepe fiyat noktasında 59.519 dolarlık değer görülüyor. Bitcoin için 64 bin dolar üzeri rekora en yakın seviyeler bundan 90 gün öncesinde kayda geçmiş. Diğer yandan 64.319 dolarlık tüm zamanların rekor BTC fiyatı ise bundan 3 ay önce tabloya gelmiş. Bitcoin’in güncel fiyatı ise tüm zamanların rekor fiyatından %50.67 oranında daha düşük.

Ethereum Fiyatında Son Durum Nedir?

Bitcoin için dengeler değer kazanımı yönünde değişirken, Elon Musk’un aslında bir ETH yatırımcısı da olduğunun ortaya çıkması ile birlikte, yatırımcıları şaşırtan bir gelişme daha yaşandı. 22 Temmuzda saatler 09:04 olduğunda ise ETH, %6.28 oranında değerlenerek 1.975 dolardan işlem gördü. Ethereum 24 saat içindeki %6.33 oranındaki fiyat değişimini değer kazanımı yönünde yaptı.

İşlem hacminde ise %23.55 oranında büyüme 24 saat içinde kayda geçti. Ethereum son bir hafta içersinde en iyi performansını 2.025 dolardan, en kötü performansını ise 1.707 dolardan tabloya yansıttı.

Yorum Yap