1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Elon Musk Ve Peter Schiff Bitcoin Adına Karşı Karşıya

Kripto para piyasalarında, altın – Bitcoin (BTC) kıyaslamasının belki de en çok gündeme geldiği son günlerde, bir tartışma daha açık bir şekilde Twitter ortamında yaşandı. Uzun zamandır altının en büyük destekçilerinden biri olduğu bilinen Peter Schiff, geçtiğimiz gün Elon Musk’ın yapmış olduğu itibari para ve Bitcoin açıklamalarına cevap verdi, bu cevaba Elon Musk’ın yanıtı da gecikmedi.

Elon Musk Ve Peter Schiff Bitcoin Adına Karşı Karşıya

Kripto para piyasalarında uzun bir süredir altın ile Bitcoin (BTC) kıyaslanıyor. Özellikle Bitcoin’in değer kazandığı veya rekor kırdığı zamanlarda tekrar tekrar gündeme gelen bu tartışmaların yeniden gündeme gelmesi, Bitcoin’in yeni rekorları ile birlikte tabi ki kaçınılmaz oldu. Fakat bu kez Bitcoin hiç beklenmedik şekilde 56 bin doların da üzerine çıkınca, bu tartışmaların tarafları da söylemleri ile daha sık gündeme gelmeye başladı. Birçok ünlü isim, son birkaç gündür altın ve Bitcoin ile ilgili açıklamalarıyla gündeme geliyordu. Ancak işin tartışma boyutunda, tarafların karşı karşıya geldiği bir fikir mücadelesi dün ve bu sabah yaşandı. Geçtiğimiz gün, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, itibari paralar ile Bitcoin’i kıyaslamıştı ve itibari paraların kötü olduğunu, Bitcoin’in de neredeyse itibari paralar kadar kötü olduğunu dile getirmişti. Açıklamasında “neredeyse” kelimesini vurgulayan Elon Musk’a dün akşam saatlerinde Peter Schiff’ten altın fikirleri ile bir cevap geldi, bu cevaba Elon Musk’ın yanıtı da gecikmedi.

Elon Musk’ın Bitcoin Desteği Devam Ediyor

Elon Musk son günlerde kripto para piyasalarında oldukça sık şekilde gündemde kendisine yer buluyor. Birçok kez kripto paralar ile ilgili açıklama yapan Musk, son olarak Twitter profil fotoğrafını Bitcoin fotoğrafı ile değiştirdi. Daha önceki benzer hamleleri ile Bitcoin’in değer kazanmasına destek olan Elon Musk’ın bu hamlesinden sonra gözle görülür bir değer artışı olmadı zira Bitcoin zaten 55 bin dolar üzerinde seyrediyor. Ancak bunun öncesinde Elon Musk, Bitcoin’in neredeyse itibari paralar kadar kötü olduğunu söylemişti. Altın destekçisi ve yatırımcısı Peter Schiff bu açıklamalara cevap verdi.

Schiff: “Bitcoin, Kağıt Paralardan Daha Kötüdür”

Büyük bir altın destekçisi olan ve her fırsatta Bitcoin’i eleştiren Peter Schiff, Elon Musk’ın söz konusu açıklamalarına verdiği cevapta “Elon Musk’a katılıyorum, dijital para olan Bitcoin’in merkez bankaları tarafından basılan kağıt paralardan bile daha kötü olduğunu düşünüyorum. Altın kötü değildir, altın gerçektir ve ikisinden de iyidir!” sözlerini dile getirdi. Peter Schiff açıklamalarında ayrıca, Elon Musk’ın hem Bitcoin’i hem de geleneksel para birimlerini kötülediğini yineledi.

Elon Musk’ın, Peter Schiff’e Yanıtı

Elon Musk, Schiff’in bu sözlerine Twitter üzerinden Cumartesi sabahında bir yanıt verdi. Musk yanıtında “Altın sahibi olduğunuzu belirten bir e-posta, altın sahibi olmakla aynı şey değildir. Kripto paranız da olabilir. Paralar sadece takastaki rahatsızlıktan uzaklaşmanızı sağlayan aracılardır. Bu aracılar, tüm aracılar gibi gecikme ve hata gösterebilir. Sistem, her iki durumu da en aza indirecek şekilde gelişecektir.” sözlerine yer verdi.

Yorum Yap