1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Elon Musk’ın BTC Fikirleri Bu Kez Artış Getirmedi

Kripto para piyasalarında son dönemlerde adı sıkça gündeme gelen Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, yine büyük destekçisi olduğu lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ile ilgili açıklamalarda bulundu. Twitter üzerinden açıklamalarını dile getiren Musk’ın söylemleri sonrasında, daha önce olduğu gibi Bitcoin fiyatlarında bir artış gözlemlenmedi. Fakat yine de Musk’ın açıklamaları, birçok kişinin dikkatini çekmeyi başardı.

Elon Musk’ın BTC Fikirleri Bu Kez Artış Getirmedi

Kripto para piyasalarında sıra dışı gelişmeler ile birlikte geride kalan 2020 yılının ardından, daha sansasyonel ne olabileceği düşünülürken, 2021 yılı bu yaşananların sadece başlangıç olduğunu çoktan gösterdi. Zira 3 yıl boyunca beklenen Bitcoin’in (BTC) 20 bin dolarlık rekoru kırıldığında ve bunu kurumsal şirketlerin yatırımları desteklediğinde, piyasalarda adeta bir festival havası oluşmuştu. Bu gibi gelişmelerin çok da sık yaşanmadığı piyasalarda, 2021 yılı daha sansasyonel gelişmelere sahne olmaya başladı. Kripto para piyasalarına özellikle de son haftalarda damgasını vuran isimlerin başında şüphesiz Elon Musk geliyor. Elon Musk’ın iyi bir Bitcoin destekçisi olduğu ve favori kripto para biriminin de Dogecoin (DOGE) olduğu biliniyor. Bununla ilgili her açıklamasında kripto paraların değerini artırmayı başaran Musk, Twitter’da yeniden Bitcoin ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. Ancak Musk’ın bu kez açıklamaları sonrasında Bitcoin fiyatında gözle görülür bir artış yaşanmadı. Ancak yine de Elon Musk oldukça ilgi çekici açıklamaları ile yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı.

Musk BTC İçin “Maceraperest Yatırım Varlığı” Benzetmesi Yaptı

Geçtiğimiz yıl kurumsal şirketlerin yapmış olduğu Bitcoin yatırımları sonrasında Bitcoin, rekor seviyelere hareket etmeyi başarmıştı. 2021 yılında da devam eden kurumsal yatırımlara damgasını vuran ise Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla şirketinin 1,5 milyar dolarlık yatırımı damgasını vurdu. Elon Musk Twitter’da yaptığı açıklamalarında, Bitcoin’in S&P 500 (Standard & Poors tarafından yapılan borsa endeksi, 500 büyük ABD şirketini bünyesinde barındırıyor ve ABD hisse senedi piyasasının %75’ini oluşturuyor) şirketleri için fazlasıyla maceraperest bir yatırım aracı olduğunu ancak yine de Tesla’nın yapmış olduğu Bitcoin yatırımının arkasında olduğunu dile getirdi.

Musk Yatırımcı Olmadığını Hatırlattı

Her S&P 500 şirketi için BTC yatırımının maceracı bir yaklaşım olduğunu ifade eden Musk, Tesla’nın eylemlerinin doğrudan kendi fikirlerini yansıtmadığını ifade etti ve Bitcoin’e sahip olmayı “Nakitten daha az aptalca bir likidite biçimine sahip olmak” sözleriyle tanımladı. Kendisinin bir yatırımcı değil, bir mühendis olduğunu hatırlatan Elon Musk, yaşanan çağda ve günümüzde farklı yerlere bakmamanın da aptalca olduğunu söyledi.

Musk’ın Esprili Bitcoin ve Geleneksel Para Birimi Kıyaslaması

Tesla hisseleri dışında halka açık hisselerinin bile olmadığını ifade eden Elon Musk, SpaceX şirketinin gişe rekorları kıran finans turu sonrasında “Dünyanın en zengin insanı” unvanını kazanmıştı. İtibari para değerinde negatif reel faiz olunca başka yerlere bakmayanların aptal olduğunu söyleyen Musk ayrıca “BTC neredeyse geleneksel para birimleri kadar kötüdür. Buradaki anahtar kelime ise ‘neredeyse’dir.” dedi.

Yorum Yap