1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Elon Musk’ın DOGE Tweetleri Davalık Mı Oldu?

Kripto para piyasalarında, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde önce güçlü sinyaller veren, ardından da Aralık ayı ortasında başlayan büyük ralli sonrasında, başta lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) olmak üzere, neredeyse tüm altcoinler rekor seviyelerine yükseldi. Bu rallinin 2021 yılındaki uzantısında, birdenbire ortaya Dogecoin (DOGE) popülaritesi çıktı. DOGE üzerinde artan ilgide en önemli rolü ise attığı tweetler ile Elon Musk üstlenmişti. Elon Musk’ın bu tweetleri, onun dava edileceği hakkında söylentileri ortaya çıkardıktan sonra, dün Musk’ın dava edildiğine ilişkin iddialar gündeme geldi.

Elon Musk’ın DOGE Tweetleri Davalık Mı Oldu?

Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde Covid-19 salgınının ortaya çıkması, ikinci çeyreğinin sonlarında geleneksel ekonomi piyasalarının değer kaybı yaşamaya başlaması, üçüncü çeyreğinde kurumsal yatırımcıların Bitcoin (BTC) yatırımları ile kripto para piyasalarına giriş yapması ve yılın son çeyreğinde de Bitcoin’in 20 bin dolar barajını yıkıp geçmesiyle birlikte başlayan büyük ralli sonrasında, başta lider kripto para birimi Bitcoin olmak üzere, neredeyse tüm kripto para birimleri rekor seviyelerine ulaştı. Geçtiğimiz yıl birçok etkenin bir araya gelerek başlattığı ralli, 2021 yılında devam ederken, Şubat ayının başlarında piyasaların en popüler altcoini birdenbire Dogecoin (DOGE) olmuştu. WallStreetBets’in verdiği desteğin ardından attığı tweetler ile DOGE’un popülaritesini ciddi ölçüde artıran Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın dava edilebileceği birçok kez gündeme gelmişti ve bu iddialardan biri daha dün ortaya atıldı.

Davayı Açan SEC Değil, Bir Bireysel Yatırımcı

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın, geçtiğimi haftalarda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından soruşturulacağı iddiaları gündeme geldiğinde, Musk bu durumu “Harika olur” diyerek karşılamıştı. Bu soruşturma iddialarının ardından Musk, şimdi ise dava edildiği iddiaları ile gündeme geldi. Gelen son haberlere göre, Tesla yönetim kurulu ve Elon Musk ile SEC arasında yapılan anlaşma ihlal edilince, şirket ve Musk dava edildi. Ancak Yahoo Finance, Zerohedge ve Bloomberg gibi kaynakların verdiği bilgilere göre, davacı olan taraf SEC değil, bireysel bir yatırımcı oldu.

İpin Ucunda Musk ve Tesla Yönetim Kurulu Var

Ortaya çıkan haberde, bir Tesla Inc. yatırımcısının, Elon Musk’ın daha önce atmış olduğu “çılgın tweetler” sebebi ile Musk’ı dava ettiği belirtiliyor. Ayrıca haberde sadece Musk’ın değil, Tesla Inc. yönetim kurulunun da dava edildiği ve kurulun da Delaware mahkemelerine yapılan başvuru sonrası dava edildiği görülüyor. Haberde, Musk’ın attığı tweetlerden dolayı SEC ile olan anlaşmayı ihlal ettiği belirtiliyor ve bu tweetler nedeni ile zarar eden ve adı verilmeyen Tesla yatırımcısının, Musk’ın ve kurulun cezasını çekmesini istediği ifade ediliyor.

Elon Musk Daha Önce De SEC Tarafından Dava Edildi

Elon Musk daha önce SEC ile ilgili tweetler atmış ve SEC tarafından dava edilmişti. 2019 yılında dava sonrasında taraflar anlaşmaya vardı ve Musk’a piyasalar üzerinde etki oluşturabilecek tweet atma yasağı getirildi. Musk her ne kadar SEC ile ya da TSLA hisseleri ile ilgili tweet atmamış olsa da Dogecoin ve Bitcoin ile ilgili birçok tweet attı ve piyasaları adeta kasıp kavurdu.