1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Elon Musk’ın Kripto Para Tweetleri Suç Mu Oluşturuyor?

Sansasyonel geçen 2020 yılının ardından, 2021 yılında da kripto para piyasalarında sansasyonel gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) kırdığı rekorlar ile damga vurduğu piyasalar, yeni yılda birçok etken daha katıldı. Bu gelişmelerde etkisini en çok gösteren isimlerden biri de Elon Musk oldu. Ancak bazı isimler, Elon Musk’ı piyasaları manipüle etmekle suçluyor. Elon Musk, attığı tweetlerden dolayı suç işliyor olabilir mi?

Elon Musk’ın Kripto Para Tweetleri Suç Mu Oluşturuyor?

Kripto para piyasalarında, özellikle 2017 yılından sonra piyasalar adına sansasyon yaratacak çok önemli gelişmeler yaşandığı söylenemez. Zira kripto para birimleri ve genel itibariyle kripto para piyasaları, 2017 yılındaki büyük ayaklanma ile tüm dünyada merak uyandırmayı başarmış ardından da sessizliğe bürünmüştü. Fakat aradan geçen 3 yılın ardından, piyasalarda yeniden bir hareketlilik başladı ve birçok kişiye göre bu hareketliliği tetikleyen en önemli unsur küresel Covid-19 salgını oldu. Salgın ile birlikte nitekim yatırımcıların büyük bir bölümü, enflasyon korkusu ile alternatif yatırım varlıklarına yöneldi ve böylece kripto para piyasaları adeta yeniden keşfedildi. Bu keşif ile birlikte, piyasaların değeri muazzam ölçüde arttı ve geçtiğimiz yıl kripto para piyasalarında birçok önemli gelişme yaşandı. Bu gelişmeler 2021 yılında da devam ederken, haber akışlarına en çok konu olan isimlerden biri de Elon Musk oldu. Piyasalara yön vermeye başlayan Elon Musk, şimdilerde bazı isimler tarafından suçlu olarak bulunuyor.

Elon Musk’ın Kripto Paralara Desteği

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz yıllarda tüm dünyaya adını duyurmayı başardıktan sonra, attığı başarılı adımlar sayesinde serveti ile Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’u geride bırakarak “dünyanın en zengin insanı” unvanını elde etti. Çok büyük kitlelere hitap eden Elon Musk’ın ayrıca kripto para piyasalarına olan ilgisi de herkes tarafından biliniyor. Son haftalarda Elon Musk, bu gücünün farkında olarak Twitter hesabından çeşitli paylaşımlarda bulundu ve Musk’ın desteklediği Dogecoin (DOGE) ile Bitcoin (BTC) inanılmaz değer artışları yaşadı. Ayrıca Musk’ın CEO’su olduğu Tesla şirketinin Bitcoin yatırımı da Bitcoin’e tüm zamanların rekorunu getirdi.

Roubini’ye Göre SEC Elon Musk’ı İncelemeli

Elon Musk’ın desteği ile DOGE ve Bitcoin fiyatlarında inanılmaz artışlar yaşanınca, birçok kişi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Elon Musk’a müdahale etmesi gerektiğini dile getirdi. Bu isimlerin başında ise New York Üniversitesi Ekonomi Profesörü Nouriel Roubini geliyor. Roubini, Elon Musk’ın paylaşımlarının manipülatif olduğunu iddia etti ve SEC’in piyasaları böylesine etkileyen bir ismi incelemeye alması gerektiğini savundu.

SEC Elon Musk İçin İnceleme Başlatacak Mı?

Nouriel Roubini dışında, konuyla ilgili olarak SEC eski yöneticilerinden Doug Davison da The Telgraph’a benzer açıklamalarda bulundu ve “SEC bu olayları incelemeye başlarsa şaşırmam” ifadelerini kullandı. Öte yandan AB Merkez Bankası eski başkan yardımcısı Vitor Constancio da “SEC bu olayı araştıracaktır” dedi. SEC’in, Elon Musk ile ilgili bir inceleme başlatıp başlatmayacağı merak ediliyor.

Yorum Yap