1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Elon Musk’tan SHIB ve DOGE Hakkında Yeni Paylaşım!

Tesla CEO’su Elon Musk 2021 senesine Dogecoin ile ilgili açıklamaları ile damga vurdu. Açıklamalarının etkileri ise Dogecoin üzerinde uzun süre devam etti. Ancak şimdilerde Elon Musk paylaşımlarının kısa vadeli değişimlere sebep oldukları görülüyor.

Elon Musk’tan SHIB ve DOGE Hakkında Yeni Paylaşım!

Elon Musk, 2021’de Dogecoin hakkında birçok paylaşımda bulundu ve açıklama yaptı. Her seferinde Dogecoin fiyatına etki etmeyi başaran Musk’ın paylaşımları uzun süreli etkiler yaratıyordu. Şimdilerde Musk’tan gelen paylaşımlar Dogecoin üzerinde hala etkili ancak, etkiler eskisi kadar uzun vadeli devam etmiyor. Ünlü CEO yinede her yeni günde yeni bir açıklama ve paylaşım ile ortaya çıkarak piyasadaki etkinliğini korumaya çalışıyor.

Musk’ın Paylaşımının İçeriği Ne?

Tesla CEO’su Elon Musk Twitter üzerinden gerçekleştirdiği şaka yollu bir paylaşım ile bir arabanın Shiba Inu köpeğini Dogecoin’e çevirebileceğini iddia etti. Musk’ın bu paylaşımı “Tesla Vision gerçekten köpek görebilir.“ biçimindeki bir paylaşıma yanıt olarak verildi. Paylaşımlar ardından bazı yatırımcılar Elon Musk’ın Dogecoin’i tekrar desteklemeye başladığını dile getirdiler. Bazı Dogecoin savunucuları ise artık DOGE klonu SHIB Coin’in Musk’tan destek aldığını belirttiler. Tüm bunlara ek olarak, Tesla’nın Dogecoin madenciliğine başlayacağı şeklinde yorumlar da geldi.

Dogecoin madencilik fikri Tesla’ya şuanda ne kadar uzak görünse de Tesla’nın Kanadalı rakiplerinden olan Daymak eliyle tasarlanan üç tekerlekli araç, “Spiritus“ kripto para topluluğuna iyi hitap eden bir proje olarak görülüyor. Bu araç ile kripto para madenciliği yapılacağı açıklandı. Tesla’nın rekabette geri kalmamak adına benzer bir araç çıkarabileceği yönünde söylentiler ise kripto dünyasında yer alıyor. Daymak’ın üretmeyi düşündüğü araç ETH, BTC ve Dogecoin madenciliğini park halindeyken yararlandığı güneş enerjisi ile yapabilen bir model olacak.

Elon Musk Şakalar İle Gerçek Planlarını mı Anlatıyor?

Aslında Elon Musk’ın Twitter profilinden söz edildiğinde gerçek planlar ve şakalar arasında çok ince bir çizgiyi görmek mümkün hale geliyor. Elon Musk, 1 Nisan tarihinde SpaceX’in Dogecoin’i Ay’a gönderdiğini Tweetlemişti. Bu paylaşım herkes tarafından bir şaka olarak algılansa da ortaya sonradan çıkan haberlere bakıldığında DOGE-1 isimli bir ay aracının gerçekten SpaceX projesinde olduğu görülmüştü.

Musk’ın bazı takipçileri, Dogecoin’in ödeme aracı olarak kullanılması hakkında ona baskı yapmaya devam ediyorlar. Twitter kullanıcılarının bir kısmı Elon Musk’a Dogecoin’i ödeme aracı olarak kullanıp kullanmayacağını sordular.

Diğer yandan Elon Musk’ta bu konuda bir anket başlattı. Anket sonunda ezici üstünlük ile Dogecoin’in ödeme aracı olarak kullanılması gerektiği fikri Elon Musk takipçilerinin oyları ile öndeydi. Elon Musk, Mayıs ayında gerçekleştirdiği açıklaması ile Bitcoin’i çevresel kaygılarına bağlı olarak ödeme aracı olmaktan çıkardı. Ancak hemen ardından anket sonuçlarının Dogecoin’i işaret etmesine rağmen sessiz kaldı ve Dogecoin’i ödeme aracı olarak benimsediği konusunda her hangi bir açıklama yapmadı.

Yatırımcılar Hangi Coin’in Desteklendiği Konusunda Kararsız!

Köpek akımı kripto para birimleri ile ilgilenen tüm yatırımcılar Elon Musk Dogecoin’i mi destekliyor, yoksa Doge klonu SHIB’e mi artık daha yakın duruyor sorusunu sormaya başladılar. Bu sorular devam ederken Musk’ın paylaşımı ardından Dogecoin’de her hangi bir fiyat artışı oluşmadı. Tam aksine Dpgecoin %6.95 oranında değer kaybı içine girdi. Tabloya bakıldığında uzmanlarında dediği gibi artık Elon’ın piyasaya etkileri azalmış durumda. SHIB Coin’e bakıldığında ise %5.92 oranında değer kaybının devam ettiği görüldü. Elon Musk’ın bugün fiyatları yükseltmeye yönelik çabası sonuç bulmadı.

13 Temmuzda saatler 069:52’yi gösterirken SHIB Coin %6.51 değer kaybını tabloya alarak, 0.000007424 dolar seviyesinden işlem gördü. Geride bıraktığımız son 24 saat içinde SHIB

SHIB Coin Değer Kaybetti!

Coin’in grafiğe yansıttığı en yüksek fiyat değeri 0.00000795 dolar olarak kayda geçti. SHIB Coin aynı süre bazında en düşük 0.0000073 dolardan işlem gördü. Dünkü fiyat değişimini %3.82 oranında gerçekleştiren SHIB Coin, bu değişimi değer kaybı yönünde yaptı. Geride kalan son 7 günde en yüksek 0.0000092 dolardan ve en düşük 0.0000073 dolardan işlemdeydi. Geride kalan son 30 günde kayda geçirdiği en yüksek fiyat değeri ise 0.0000097 dolar seviyesindeydi. SHIB Coin’in performans açısından düşen bir çıtaya sahip olmaya başladığı analistler tarafından açıklanıyor. Çünkü analistler 90 gün önce kayda geçen en yük fiyatın 0.000038 dolar seviyesinde olduğunun altını çiziyorlar.

DogeCoin Fiyatı Düştü!

Bugün saatler 09:57’yi gösterdiğinde Dogecoin %6.76 oranında değer kaybıyla 0.2038 dolara kadar düştü. Geride kalan 24 saat içinde tabloya aldığı en yüksek fiyat değeri 0.2185 dolarken, en düşük fiyat ise 0.2011 dolardı. Dün %3.69 oranında fiyat değişimini değer kaybı yönünde yapan Dogecoin, 13 Temmuz’da da değer kaybını devam ettirdi. Dogecoin geride bıraktığımız 7 gün içinde en yüksek 0.2379 dolardan ve en düşük 0.1966 dolardan işlem gördü. Analistler Dogecoin fiyat ilerleyişinde performansın düştüğünü savunarak, 90 gün öncesinde tabloya gelen fiyatın 0.73 dolar seviyesine artış yaptığına dikkat çektiler.

Analistler piyasa bakıldığında köpek akımı önemli iki kripto para biriminde de Elon Musk’ın açıklamalarına yönelik daha az tepki verme eğiliminin görüldüğünü açıklıyorlar. Aynı adımlar üzerinden kısa süreli fiyat artışını yakalamak ve ardından fiyatı düşürmek için yapılan hamlelerin artık yatırımcılar tarafından da net şekilde fark edildiğini ve eğlenceli bir olmaktan çıkarak sıradanlığa dönüştüğünü belirtiyorlar.

Yorum Yap