1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Emeklilik Birikimini Bitcoin’de Kaybeden Adamla Tanışın

Kripto para piyasalarında başlayan geri çekilmelerde, özellikle sektöre 2020 yılının son çeyreğindeki yükselişleri referans alarak giren deneyimsiz yatırımcılar, büyük bir kaybetme endişesine kapıldı. Zira lider Bitcoin’in (BTC) ve beraberinde diğer altcoinlerin hızla yükselişe geçmesi ile birlikte birçok yatırımcı, durumun sürekli olarak böyle devam edeceği düşüncesine kapıldı. Ancak kripto para yatırımlarında da tıpkı diğer araçlardaki gibi kaybetme riski bulunuyor ve bunu geçtiğimiz dönemlerde en yoğun şekilde tecrübe eden kişilerden biri de Gazeteci Derek Rose oldu.

Emeklilik Birikimini Bitcoin’de Kaybeden Adamla Tanışın

Kripto para piyasalarında geçtiğimiz yılın son çeyreğinde başlayan yükseliş hareketleri sonrasında, kripto para birimleri ana akım medyalarda yer almaya başladı. Kripto varlıkların artan popülaritesi, hali hazırda değer artışında olan kripto para birimlerini daha da yukarı taşıdı. Fakat bu yükselişler birçok yatırımcıyı, dijital varlıkları değerlendirme konusunda yanılttı. Geleneksel ekonomi piyasalarına göre, kripto para piyasalarında son dönemlerde daha büyük volatilite yaşanıyor. Bu da özellikle kısa vadede büyük kayıplara yol açabiliyor. Bu kayıplardan birini geçtiğimiz dönemlerde yaşamış olan Gazeteci Derek Rose, yaşadığı deneyimi sonunda paylaştı. Rose, kaldıraçlı işlemler ile kripto varlık yatırımlarına atıldı ancak 10 milyon dolar gibi yüklü bir para kaybetti. Daha önce yüzlerce kişiden paralarını nasıl kaybettiğini dinlediğini dile getiren Rose, kendi hikayesini anlatmamanın ikiyüzlülük olacağını ifade etti ve tüm emeklilik birikimini Bitcoin’e (BTC) yatırarak nasıl kaybettiğini anlattı.

Rose İlk Kez 2013 Yılında Bitcoin Yatırımı Yaptı

Derek Rose, 10 milyon dolarını kripto para yatırımları ile nasıl kaybettiğini anlattı. Bir süre insanların kendisine “aptal” demesinden çekindiğini belirten Rose, bu andan itibaren insanları bu gibi yakıştırmalar yapsa bile suçlayamayacağını ifade etti. Rose hikayesini anlatırken kimsenin kendisine acımamasını ve kimseden de empati beklemediğini dile getirdi. Rose ilk Bitcoin yatırımını 2013 yılında, Bitcoin henüz 100 doların altındayken yaptı ve o yıl her hafta 25 dolarlık Bitcoin almaya devam etti. Fakat Rose yine 2013 yılında, paraya ihtiyacı olduğu bir dönemde, 10 Bitcoin’in yarısını 500 dolar fiyatına sattı. Aradan 3 yıl geçti ve 2016 yılında Bitcoin 2 bin dolar seviyesini geçti, Ethereum (ETH) da 400 dolar seviyesine geldi. Rose daha önce elinden çıkardığı Bitcoin’leri yerine koymak için geç olmadığını düşündü ve emeklilik hesabındaki tüm parayı Bitcoin’e yatırdı.

İlk Altcoin Tercihlerini IOATA ve EOS’ta Kullandı

Daha sonra Rose ilk altcoin yatırımlarını IOATA ve EOS’tan yana kullanarak, bu iki altcoine 70 bin dolar yatırdı ve kaldıraçlı işlemlerin ardından Rose parasını 3 milyon dolara kadar çıkardı. Rose kazandığı parayı daha fazla katlamak istedi ve yeniden Bitcoin’e yönelerek, Bitcoin 8 bin doların altındayken 500 bin dolarlık Bitcoin yatırımı yaptı.

Alabileceği Tüm Altcoinleri Aldı

Her şey Rose için inanılmaz bir şekilde yolunda gitti ve Rose Bitcoin yatırımlarını artırmanın yanı sıra Bitfinex borsasında marjla alabileceği tüm kripto para birimlerini aldı. Aralık ayı ortalarında hesabında 7 milyon dolarlık kripto varlık biriktiren Rose, hesabının 100 milyon dolara çıkacağından ve “akıllıca yatırım” yaptığından emindi. Yaptığı işlemlerin o dönemde çok heyecanlı olduğunu belirten Rose, daha sonra 2017 yılbaşından hemen önce kripto para piyasalarında yaşanan çöküş ile tüm servetini kaybetti. Rose kaybettiği paraları, ilerleyen dönemlerde yeniden yerine koyabileceğine inanıyor.

Yorum Yap