1. Ana Sayfa
  2. Piyasalar

Emtia Çeşitleri Nelerdir?

Birçok yatırımcı emtialar hakkında çeşitli bilgiler araştırıyor. Emtia nedir, özellikleri nelerdir? Emtia çeşitleri nelerdir? Merak edilen ayrıntılara yazımızdan bakabilirsiniz.

Emtia Çeşitleri Nelerdir?

Ticarete konu olan mal ve ürünlerin tamamı emtia olarak tanımlanmaktadır. Ürünlerin emtia olarak tanımlanması için belli özellikleri sağlaması gerekir. Tarımsal ya da endüstriyel olması fark etmeksizin ham durumda olması gerekir. Bununla beraber ürünlerin emtia olarak kabul edilmesi için raf ömrünün olması ve fiyatının pazar yaratacak kadar değişiklik göstermemesi gerekmektedir. Bu özelliklere sahip olan ve genellikle piyasalarda girdi olarak kullanılan ürünler emtia olmakla beraber emtiaların çeşitleri vardır. Borsa, Forex gibi platformlarda alım satım işlemleri gören bu emtiaların fiyat değişiklikleri üzerinde bulundukları kategori etkili olmaktadır. Emtia fiyatları başta arz talep olmak üzere birçok faktörden etkilenir.

Kaç Çeşit Emtia Vardır, Emtialar Nasıl Kategorize Edilir?

Ticarete konu olan tüm mal ve ürünler emtia olarak tanımlanmakla beraber emtialar özelliklerine göre kategorize edilir. Emtialar 4 farklı şekilde sınıflandırılmaktadır. Emtialar metaller, hayvancılık ve et, enerji, tarım olmak üzere 4 çeşittir.

Altın, gümüş, bakır ve platin gibi emtialar metaller sınıfında yer alır. Ham petrol, doğalgaz, benzin gibi emtialar ise enerji türü altında yer almaktadır. Besleyici sığırlar, domuz başları gibi ürünler ise hayvancılık ve et kategorisinde yer alır. Emtia çeşitlerinin sonuncusu olan tarım emtiaları ise şeker, mısır, kakao, meyve gibi ürünleri kapsamaktadır.

Yumuşak Emtia Nedir, Sert Emtia Nedir?

Emtia piyasası birçok farklı ürünü bünyesinde bulundurmakla beraber yumuşak ve sert emtia piyasası olmak üzere ikiye ayrılır. Yumuşak emtia piyasasında kakao, kahve, mısır ve şeker gibi ürünler yer alır. Yumuşak emtia piyasası ilk oluşan emtia piyasası olmakla beraber ortak pazarların oluşmasını da sağlamıştır. Fiyat hareketliliğine karşı koruma sağlamak isteyen yatırımcılar tarafından daha fazla tercih edilen yumuşak emtialar aynı zamanda hava durumu ve mevsimsel değişiklikler gibi durumlardan daha fazla etkilenir. Emtia fiyatları üzerinde temel belirleyici arz talep dengesi olmakla beraber kontrol edilemeyen olaylar yumuşak emtiaların fiyat hareketliliğinde daha etkili olur. Bununla beraber sert emtialar genellikle arz talep dengesine göre fiyat dalgalanması yaşar. Altın, gümüş, petrol, kimyasallar ve metaller sert emtia ürünleri arasında yer almaktadır.