1. Anasayfa
  2. Analizler

Endişelendiren Bitcoin İçin Umutlandıran Fiyat Tahmini

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçtiğimiz aylarda gösterdiği sert yükseliş performansları ile sıkça gündeme gelirken, son haftalarda artık yaşadığı sert düşüşler ile gündeme gelmeye başladı. Uzun bir süre yükseliş beklentilerini karşılayan Bitcoin, dün gün içinde yeniden 30 bin dolar seviyesinin altına gerileyince, yatırımcıları yine endişe kapladı. Ünlü bir yatırım firması bu düşüşlerde yatırımcıları umutlandıracak birtakım açıklamalarda bulundu.

Endişelendiren Bitcoin İçin Umutlandıran Fiyat Tahmini

Kripto para piyasaları, 2020 yılını oldukça sıra dışı ve verimli bir şekilde geçirdi. Geçtiğimiz yıl yaşanan artışların bir benzeri 3 yıl önce 2017 yılının sonlarında yaşanmış ve benzer şekilde bir sonraki yılın ilk haftalarında da devam etmişti. O dönemdeki hareketliliklere çok benzer şekilde 2020 yılında da artışlar başladı ve lider Bitcoin (BTC) 2017 yılındaki rekorunu 2 katına çıkarmayı başardı. Bu olumlu tablo yatırımcılara umut aşılarken, Bitcoin yeni yılın ilk haftasından sonra düşüşe geçmeye başladı. Özellikle geride kalan yılın son çeyreğinde kripto para piyasalarına yönelen yatırımcılar, bu denli sert düşüşleri beklemiyordu ve Bitcoin’de sert düşüşler başlayınca, yatırımcılarda da endişelenmeler başladı. Kısa vadede büyük volatilitenin görünmeye başladığı Bitcoin’in daha yüksek fiyatlara çıkacağı daha önceden öngörülmüştü ancak şimdilerde Bitcoin’in önü kapandı gibi görünüyor. Fakat buna rağmen, piyasalarda oluşan bu olumsuz havada ünlü bir yatırım şirketi Bitcoin’i 500 bin dolar seviyelerine kadar çıkarabilecek gelişmenin ne olduğunu dile getirdi. Bu paylaşım endişeli yatırımcılara yeniden umut oldu.

Bitcoin Rekorunun En Büyük Etkenlerinden Biri: FOMO

Dün gün içinde lider Bitcoin, sert geri çekilmelerine bir yenisini daha ekleyerek, 29 bin 100 dolar seviyesini gördü. Liderdeki düşüş, beraberinde yeni tartışmaları da getirdi. Kripto para piyasalarında oluşan ortak fikirde, Bitcoin’i rekor hareketliliğine götüren en büyük etken FOMO (Fearing Of Missing Out – Kaçırma Korkusu) olarak ele alınıyor. Analistlere göre rekor öncesi oluşan FOMO ile yatırımcılar ve özellikle de deneyimsiz olanlar hızla satın alma pozisyonuna geçti ve bu da Bitcoin’i kısa sürede 42 bin dolar seviyesine kadar çıkardı. Daha sonra Bitcoin kısa vadede sert düşüşler yaşadı ancak analistlere göre uzun vadede Bitcoin’in önü açık.

Yatırım Şirketine Göre Henüz Binlerce Kurumsal Devreye Girmedi

Analistler, uzun vadede Bitcoin’in daha gidecek çok yolu olduğunu düşünüyor ve buna paralel olarak ARK Investment de fikirlerini bir rapor ile paylaştı. Dev yatırım şirketi, Bitcoin’i uzun vadede daha yüksek fiyatlara taşıyacak olan en önemli etkenin kurumsal yatırımcılar olacağını düşünüyor. Geçtiğimiz rekorlarda en büyük etkenlerden biri kurumsallardı ancak kurumsal yatırımlar azalmaya başladı. ARK Investment yayınladığı raporda, henüz binlerce kurumsal şirketin yatırım yapmaya başlamadığını ve onların da yavaş yavaş sektöre gireceği öngörüsünde bulundu.

Kurumsal Rezervlerin %1’i Bitcoin’e Ayrılırsa Ne Olur?

ARK Investment, yayınladığı raporda bir de teknik analize yer verdi. Raporda ele alınan analize göre, söz konusu henüz Bitcoin yatırımı yapmayan şirketlerin, rezervlerinin %1’ini Bitcoin’e ayırmaları durumunda bile Bitcoin’in 500 bin dolara kadar çıkabileceği vurgulandı. Şirket raporuna göre henüz sadece S&P 500 listesine kayıtlı şirketlerin bir kısmı BTC yatırımı yaptı ve diğer kurumsalların devreye girmesiyle BTC üzerinde inanılmaz bir alış baskısı oluşabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir