1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Enflasyon Karşısında BTC Ne Kadar Güçlü?

Enflasyon en temel anlamda, zaman içinde para birimlerinin alım gücünün düşmesidir. Salgın ile birlikte tüm ekonomi piyasalarında, enflasyon endişesi ile birlikte yatırımcılar, değerli yatırım varlıklarına yönelim gösterdi. Geleneksel ekonomi piyasalarında, bu gibi durumlarda her zaman öncelik altın olurken, 2020 yılının en popüler yatırım araçlarından biri, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) oldu.

Enflasyon Karşısında BTC Ne Kadar Güçlü?

Ülke ekonomilerinde, zaman zaman yaşanan olumsuz gelişmelere bağlı olarak ülkenin para biriminde zayıflamalar ve değer kayıpları oluşabilir. Vatandaşlar ve yatırımcılar da bu değer kayıpları başlamadan ya da başladığı sırada para biriminin değer kaybedeceğini bildiği için, elindeki parasının değerini korumak ister. Bu gibi dönemlerde ise yatırımcılar, güvenli gördükleri yatırım varlıklarına yönelir. Bu durum enflasyondan korunmak için yatırımcıların tercih ettiği bir yöntemdir. Öte yandan bu durumun en sert hissedilen yıllarından birini bitirmek üzereyiz. Zira 2019 yılının sonlarında, Çin’de ortaya çıkan Covid-19 virüsü ile birlikte, önce hafif olarak başlayan endişeli hava daha sonra özellikle Mart ayında yerini sert bir endişeli bekleyişe bıraktı. Salgınla birlikte tüm dünya ülkelerinin para birimlerinde sarsılmalar yaşandı. Bu durumun yaşanacağı endişesi, yasaklar, kısıtlamalar derken insanlar da birikimlerini, uzun yıllardır olduğu gibi altın alarak korumak istedi. Fakat bu yıl, yaşanan olumsuz gelişmeler ile birlikte, kripto para piyasaları da popülerliğini artırdı. Özellikle lider kripto para birimi Bitcoin, 2020 yılında devasa oranlarda artış gösterdi. Çünkü bu yıl birçok yatırımcı, enflasyondan korunmak için birikimlerini Bitcoin ile korumayı tercih etti. Bu da kripto para üzerinde bir talep oluşturdu, bu talep de kripto paraya değer artışı olarak yansıdı.

Birçok Yatırımcı Enflasyon Karşısında BTC’yi Tercih Etti

Salgın döneminde sadece sıradan yatırımcılar değil, büyük şirketler be büyük bireysel yatırımcılar da Bitcoin’e yöneldi. Örneğin geçtiğimiz günlerde birçok kez Bitcoin yatırımı yaptığını açıklayan MicroStrategy şirketi, gelecekte de BTC yatırımlarına devam edeceğini duyurdu. Öte yandan Grayscale, Square gibi şirketler de enflasyondan korunmak için Bitcoin’i tercih etti. Şirketlerin yanı sıra Paul Tudor Jones gibi büyük bireysel yatırımcılar da bu dönemde Bitcoin’e yöneldi. Coin Metrics araştırmacılarından biri olan Nate Maddrey de sosyal medyada Twitter üzerinden, Bitcoin’in neden enflasyona karşı koruma sağladığının düşünüldüğünü dile getirdi.

Araştırmacı Grafik Üzerinde Enflasyon Verilerini Paylaştı

Nate Maddrey, bir grafik yardımı ile paylaştığı gönderilerinde, 2020 yılı ortalarında makro şartların neredeyse bir gecede değiştiğini ve Mart ayındaki tüm piyasaların çakılmasından sonra, dünyanın her yerindeki merkez bankalarının, bununla mücadele etmek için birçok sert mali teşvik programlarını uygulamaya koyduğunu ifade etti. Araştırmacıya göre, merkez bankaları tarafından para basımı gibi atılan adımlar, piyasalardaki mali açıkları daha da tetikledi ve verilere göre %2 oranında oluşan enflasyon oranı, gelecek dönemler için belirsizliğini korumaya devam ediyor.

Bitcoin’i Geleneksel Paradan Ayıran Şey Ne?

Araştırmacı Nate Maddrey, bu durumda geleneksel para birimleri ile Bitccoin’i kıyaslayarak, Bitcoin’in bu gibi belirsizlikleri barındırmadığını ifade etti. Yani Bitcoin, enflasyon karşısında, şeffaf bir şekilde duruyor. Ayrıyeten Maddrey, geleneksel para birimlerinin devletler kontrolü ile daha fazla basılabilmesi karşısında, Bitcoin arzının ve piyasaya sürülecek miktarının tahmin edilebilir olmasının da çok büyük bir artısı olduğunu ifade etti.

Yorum Yap