1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Enflasyon Raporu Sonrası Dolar Düşüşünü Sınırlı Tuttu

Dün yurtiçi piyasalarda beklenen Merkez Bankası açıklamaları, Başkan Naci Ağbal tarafından yapıldı. Açıklanan enflasyon raporlarında, döviz kurlarındaki yükselişin enflasyona etkisi ve son dönemlerdeki yabancı sıcak para girişine dair net bilgilere yer verildi. Açıklamalar öncesi yatay seyirde bulunan dolar/TL kuru, beklenen değer kayıplarını yaşadı ancak bu kayıpları sınırlı seviyede tuttu.

Enflasyon Raporu Sonrası Dolar Düşüşünü Sınırlı Tuttu

Uzun bir süredir küresel piyasalarda zayıflama eğiliminde seyreden dolar, 2021 yılında da bu seyrini bozmadı ancak dönemsel olarak dalgalı fiyat grafikleri çizdi. Bununla birlikte Ocak ayının son işlem haftasında da düşüş eğiliminde bulunan dolar, Çarşamba günü Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları sonrasında güç kazandı. Powell, varlık alımlarında azalmaya gidileceğini ve 120 milyar dolarlık varlık alımlarının korunacağını ifade etti, dolar bu açıklamalar sonrası küresel piyasalarda değerini artırdı. Perşembe günü ise yurtiçi piyasalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, enflasyon raporlarını açıkladı. Merkez Bankası açıklamaları sonrasında değer kaybı beklenen dolar değer kaybetti ancak Fed açıklamalarından dolayı doların değer kazanması ile birlikte bu kayıplarını sınırladı. Öte yandan açıklamalar ile birlikte borsada sert düşüşler yaşandı ve BIST 100 Endeksi dün günü %4,5 değer kaybıyla kapattı. Bir diğer taraftan Euro/TL kurunda ise dolar/TL kuruna göre daha sert bir düşüş yaşandı. Euro kurundaki sert düşüşte ise AB Merkez Bankası’ndan (ECB) bir yetkilinin yaptığı faiz indirim açıklamaları etkili oldu.

Enflasyonda Döviz Kurları Etkisi

Dün gerçekleştirilen Merkez Bankası açıklamalarında, TCMB Başkanı Naci Ağbal döviz kurlarının enflasyon üzerindeki etkisini ve son dönemlerdeki sıcak para girişine ilişkin net bilgiler verdi. Açıklanan raporda 2020 yılını %14,6 oranında tamamlayan enflasyon üzerinde döviz kurlarında kaydedilen yükselmelerin etkisinin 6,2 puan olduğu ifade edildi. Dolar/TL kuru 2020 yılına 5,95 seviyesinde giriş yapmış, Kasım ayı başında 8,58 seviyesinde zirvesini görmüş ve yılı da 7,43 seviyesinde kapatmıştı. Euro/TL ise yıla 6,67 ile giriş yapmış, Kasım ayı başında 10,20 ile zirvesini görmüş ve yılı da 9,13 seviyesinde kapatmıştı.

Sıcak Para Girişleri Ne Kadar Oldu?

Geçtiğimiz yıl Kasım ayı başında, ekonomi yönetimindeki değişimler ve sonrasında gelen politika faizlerinin artışı ile birlikte dolar/TL kurunda ciddi düşüşler kaydedildikten sonra, Türkiye’ye sıcak para girişinde de artış yaşandı. Merkez Bankası raporlarına göre 2,5 aylık dönemde;

  • Hisse senetlerinden 1,8 milyar dolar
  • Tahvillerden 3,1 milyar dolar
  • Swap kanalından 13,8 milyar dolar

Olmak üzere, Türkiye’ye toplamda 18,7 milyar dolarlık yabancı sermaye girişi oldu.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın son işlem gününde güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,2920 TL – satış 7,2964 TL
  • Euro alış 8,8567 TL – satış 8,8632 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,0169 TL – satış 10,0240 TL

Yorum Yap