1. Anasayfa
  2. Döviz

Erdoğan’ın Çağrısı Sonrası Dolar Ne Olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “döviz bozdurun” çağrıları, dolar kurunda artışlarla sonuçlanmaya devam ediyor. Erdoğan’ın ilk kez 4 yıl önce Aralık 2016’da yaptığı “yastık altı dövizlerinizi bozdurun” çağrısından sonra dolar/TL %125 oranında attı. O tarihten bugüne yerli yatırımcıların döviz hesaplarında 86,5 milyar dolarlık artış yaşandı ve bu tutar 231,2 milyar dolara yükseldi. Yeni seviye ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden “TL’ye dönün” çağrısında bulundu.

Erdoğan’ın Çağrısı Sonrası Dolar Ne Olacak?

İlk kez 2016 yılının sonunda artan döviz kurları karşısında Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırımcılara “döviz bozdurun, TL alın” çağrısı yapmıştı. Bu çağrıdan sonra yapılan her benzer çağrıda, yerli yatırımcılar altın ve döviz cinsi varlıklara yöneldi ve dolar 4 yılda %125 oranında artış gösterdi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilk kez 2016 yılında yapılan çağrıdan sonra yurtiçinde, döviz hesaplarında 86,5 milyar dolarlık artış yaşandı ve bu tutar 4 yıl içinde 231,2 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bu artışın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, yerli yatırımcılara dördüncü kez “döviz bozdurun, TL’ye dönün” çağrısı geldi. 4 yıllık sürede her benzer çağrıda artış gösteren dolar kuru, bugün 7,83 TL seviyesinde giriş yaptığı günde düşüş yaşadı ve 7,78 TL seviyesine geriledi. Bu çağrının, ilerleyen günlerde kura nasıl etki edeceği merak ediliyor.

Erdoğan 4. Kez “TL’ye Dönün” Dedi

Türk Lirası 2001 yılından sonra, ilk kez bu yıl Kasım ayının ilk haftasında, ekonomi yönetimlerinin değişmesi ile birlikte %10 oranında değer kazanarak dolar karşısında 8,58 TL’den 7,50 TL seviyesine kadar gerilemişti. Fakat böyle bir değer artışının olduğu haftada bile yerli yatırımcılar, TL cinsi varlıklar yerine döviz ve altın cinsi varlıklara yönelmişti. Analistlere göre ise bu durum, geçmiş yıllarda olduğu gibi, yatırımcıların dolarda bir alım fırsatı görerek yaptığı yatırımlar sonucunda gerçekleşti. Benzer bir şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrıları sonrasında yerli yatırımcılar, TL cinsi varlıklardan yabancı cins varlıklara yöneldi. Erdoğan ilk olarak 2 Aralık 2016 tarihinde “TL’ye dönün” çağrısı yapmıştı ve bu yıl geçtiğimiz günlerde Erdoğan, kabine toplantısının ardından yine benzer bir çağrıda bulundu.

Erdoğan’ın Çağrıları Sonrası Ne Olmuştu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez Aralık 2016’da bu çağrıyı yaptığında, dolar kuru 3,51 TL seviyesindeydi ve aradan geçen zamanda kurda %125 oranında bir artış gerçekleşti. Öte yandan Euro/TL kurunda ise bu artış %156 oranında gerçekleşti. Bir diğer taraftan bu çağrılarla birlikte TL dolar karşısında değer kaybedince, o yıl 133 TL seviyesinde olan gram altın da 465 TL seviyesine yükseldi. Erdoğan daha sonra ikinci çağrısını Mayıs 2018’de yaptığında, dolar kuru 4,73 TL seviyesine yükselmişti ve yurtiçi döviz hesapları da 144,5 milyar dolara yükselmişti. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan üçüncü çağrısını Aralık 2019’da yaptı ve dolar kuru o dönemde 5,80 TL seviyesine yükselirken, yurtiçi döviz hesapları da 194,4 milyar dolara yükseldi.

Çağrı Sonrası Kurda Düşüş Oldu Fakat Gelişmeler Beklenecek

Geçtiğimiz günlerde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı çağrıyı dördüncü kez yaptı. Bu sabah dolar kuru güne 7,83 TL seviyesinden giriş yaptı ve çağrı sonrasında kurda gerileme yaşandı. Bu gerileme ile birlikte dolar 7,78 TL seviyesinde seyrediyor. Cumhurbaşkanının çağrısı sonrası dolar kurundaki hareket takip edilecek ve öte taraftan ABD kanadından alınan yaptırım kararının da kur üzerindeki etkisi beklenecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir