1. Ana Sayfa
  2. Biyografiler

Erkan Öz

Erkan Öz’ün yaptığı çalışmalar, kariyeri ve bakış açılarına dair pek çok merak edilen nokta bulunmaktadır. Peki bu konuların detaylı açıklamaları nelerdir? EkoSayfa daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilmeniz için bu dosyayı hazırladı.

Erkan Öz

Erkan Öz Hangi Eğitimleri Almıştır? Erkan Öz’ün aldığı eğitimler siyasal bilimler ve iletişim alanında yoğunlaşmaktadır. Lise yıllarını Kadıköy Anadolu Lisesi’nde geçirmiştir ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olmuştur. Bunun yanı sıra Marmara Üniversitesi’nde Gazetecelik üzerine yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Erkan Öz’ün Kariyerindeki İlk Yıllar Nerelerde Geçmiştir?

Erkan Öz’ün kariyerinde geçirdiği ilk yıllar bir bankada call center bölümünde görev almak şeklinde ilerlemiştir. Orada geçirdiği üç aylık çalışma süresi boyunca stresi en üst düzeyde hissettiğini ifade etmektedir. Sektöre adım attığı zamanlar ise görev aldığı yerler şu şekildedir:

  • İHA Kariyeri: Erkan Öz, bankacılıktan umduğu etkiyi bulamadığında yolunu gazeteciliğe doğru çizmiştir. İHA’da muhabir ve tercüman olarak gazetecilik kariyerine adım atan Öz, ekonomi departmanında görev aldığını ifade etmektedir. Takip eden üç yılda ise ekonomi müdürü olarak çalışmalarına devam etmiştir.
  • Dow Jones – Wall Street Kariyeri: Dow Jones’da çalışmaya başlayarak İngilizce ekonomi haberleri alanında kendisini geliştirmiştir. İngilizce olarak yapılan ekonomi haberleri o dönemde ABD ve Avrupa merkezli olarak varlığını sürdüren medya organlarına verilmiştir. İlerleyen zamanlarda ise Wall Street ve Dow Jones’un tek çatıda birleşmesi ile New York merkezine haber aktarmaya başlamışlardır. Erkan Öz, bu dönemde yabancı gazeteciler ile Türkiye gündemleri hakkında fikir ayrılığı yaşadıklarını belirtmektedir.
  • Al Jazeera Türk Kariyeri: Dow Jones kariyerinden sonra Al Jazeera tarafından Türkiye’de kurulacak olan kanal için teklif yapılmıştır. Kanalda belgeseller üzerine çalışmalara başlayan Öz, belgeselleri Türkçe versiyona çevirmekle görevlendirilmiştir. Birtakım nedenlerden dolayı kanalın açılışı ertelenmiştir ve bu dönemde kendisini geniş çaplı araştırmalara vermiştir. 2008 Krizi konularına odaklanan Öz, para ve finans konularında kendisini geliştirmiştir. 2013 yılında ise ilk kitabı olan “2020 Büyük Kriz Müthiş Fırsat Yeni Ekonomi”yi yazmıştır.
  • Youtube Kariyeri: 2014 yılında ikinci kitabı olan “Büyük Finansal Tufan” isimli kitabını kaleme alan Erkan Öz, küresel finans konularını kökünden eleştirerek yeni bir bakış açısı getirmiştir. Takip eden süreçte TRT’nin yeni açılacak olan İngilizce kanalı için yüksek teknolojileri konu alan “SciTech Voyager” isimli bir belgesel dizi tasarlamıştır. Nükleer füzyon, yapay zeka, insansı robotlar gibi pek çok konuyu uzmanlarından bilgi alarak bir araya getirmiştir. Bir yandan dünya ekonomisi araştırmalarını ihmal etmeyen Erkan Öz, Youtube’da çalışmalara atılmıştır. 2019 yılında “Gerçek Ekonomi” adı ile Youtube programına başlamıştır. “Paranın Sırrı” ve “Dünyanın Haberi” olarak devam eden serileri ise ilgi toplamıştır. Günümüzde de Youtube üzerinden programlar yapmakta ve parasal, ekonomik dönüşümler hakkında merak edilenleri aydınlatmaya devam etmektedir.

Erkan Öz Bitcoin Piyasasını Nasıl Yorumlamaktadır?

Erkan Öz’e göre Bitcoin piyasasının yorumlanması KriptoArena platformu üzerinden yazdığı yazılar ve Youtube platformu üzerinden gerçekleşmektedir. Bitcoin’in büyük olaylar karşısında verdiği tepkileri inceleyen Öz, üretim maliyetlerinde yükselmeler meydana geldiğini ifade etmektedir. Mayıs öncesindeki maliyet 7000 dolarken ekim ayında 12.000 dolar gibi rakamları gördüğünü söylemektedir.

1 Ekim günü BitMEX ortaklarından olan Samuel Reed’in tutuklanma kararı ve 2 Ekim günü Donald Trump’ın Covid-19 olduğu haberi derin düşüşlere sebep olmamıştır. Erkan Öz, bu durumun uzun vadede avantaj getireceğini söylerken kısa vadeli olarak düşüş yaşanma riskinin göz önünde tutulması gerektiğini söylemektedir. Uzun vadeli gelişme olarak görülen nokta, kurumsal yatırımcılar tarafından Bitcoin’in rezerv ve teminat olarak kullanılmasıdır.

En bilinen iş istihbarat firmalarından olan MicroStrategy, nakit rezervlerini Bitcoin olarak tuttuğunu ifade etmektedir. Kurumsal olarak yatırım yapanlar ise bundan güç alarak Bitcoin teminatlarını güçlendirme yoluna gitmiştir. Güncel verilere göre MicroStrategy’nin 425 milyon dolarlık Bitcoin rezervine sahip olduğu bilinmektedir.

DeFi alanındaki gelişmelerde ise Bitcoin dahil olmak üzere kriptoparanın teminat olarak kullanılması da gündemde olan bir konudur. Örneğin DeFi üzerinde oynanan kriptopara tutarları 11 milyar dolara ulaşmışken, Bitcoin değerleri 1,36 milyar dolar gibi rakamlara erişmiştir. Erkan Öz, halving etkisi ile birlikte değerlendirildiğinde gelişmeleri piyasa açısından yararlı gördüğünü ifade etmektedir.

Piyasaları kötüleştirebilecek risklerin ise Covid-19’un ikinci dalgasının patlak vermesi sonucu ekonominin tıkanması olarak belirtmektedir. Aynı zamanda ABD seçimlerinin belirsizliği de Bitcoin’e yönelik satış baskısını arttırabilecek diğer bir etkendir. Erkan Öz, piyasaya yönelik ciddi olarak tanımladığı düşüş risklerinin de bulunduğunu unutmamak gerektiğini söylemektedir.

Erkan Öz’ün Blokzincir Sektörüne Dair Görüşleri Nelerdir?

Erkan Öz’ün Blokzincir sektörü ile alakalı düşünceleri gelecek fikirlerini hayal olmanın ötesine taşımayı temel almaktadır. Günümüzde küresel sorun olarak nitelendirilen nokta, Blokzincir ve kriptopara alanında hukuki bir zeminin bulunmamasıdır. Erkan Öz, piyasanın daha hızlı biçimde gelişmesini sağlayacak bir mevzuat olduğunda sektörün büyümesini öngörmektedir. İstanbul Finans Merkezi’nin küresel zemindeki ağırlığının bu şekilde artacağını ve Türkiye’ye sermaye akışı ile sonuçlanacağını ifade etmektedir.

Vergi teşviklerinin Belarus, Singapur, Malta ve Almanya gibi ülkelerde uygulanmaya başlandığını belirten Öz’e göre belirsizliklerin çözülmesi gerekmektedir. Özellikle kamuoyunun blokzincir, Bitcoin, kriptopara gibi konularda doyurucu biçimde bilgilendirilmesi önem taşımaktadır. Blokzincir, kriptopara ve Bitcoin ile başarıya ulaşacak bir sektör olduğundan girişimlerin başarıya ulaşması için hep birlikte ele alınmalıdır.

Erkan Öz’ün Para Analizleri Nelerdir?

Erkan Öz’ün paraya yönelik yaptığı analizler piyasaları yönlendiren ana güçler ve dev bankaların yöneticileri ile ilgili olmaktadır. Çokuluslu ABD yatırım bankası olarak bilinen Golden Sachs’ın eski çalışanlarının pek çok farklı noktada etkili görevler yaptığına dikkat çekmektedir. Bu noktada piyasanın yönlendirilmesinde aktif ve kontrol edici pozisyonlarda bulunduklarını ifade etmektedir.

Erkan Öz’e göre merkez bankaları 1971’li yıllardan sonra kredi balonu oluşturmuştur. Bu durum ise paranın sınırsız olarak basılabilmesinden kaynaklanmaktadır. Tutunamayacak pek çok şirket ise o dönemde ayakta kalmaya devam etmiştir ve ekonominin hastalanmasına sebep olmuştur.

2017-2019 yılı için yapılan piyasa analizlerine göre merkez bankalarının altın alışlarında ciddi artışlar olduğunu belirtmektedir. Bunun yanı sıra özel yatırımcılarda da nakit ve dolar yerine gerçek altın tahsilatı yapma eğilimi gözlenmektedir. Günümüzde 2008 krizi oranlarını da aşarak altın isteme oranları en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Öz, eski finans piyasası profesörlerinden günümüzdeki kilit oyunculara kadar herkesin bu eğilimin farkında olduğunu belirtmektedir. Trendin yukarı doğru ilerlediğini söyleyen Öz, Amerikan seçimlerinde piyasaya yönelik karışık durumlar oluşabilmesinin ise risk faktörü olduğunu ifade etmektedir. Altın, gümüş ve Bitcoin’de ise gelecek için yükselmeler olabileceğini belirtmektedir.

2020 Yeni Ekonomi Kitabı Ne Anlatıyor?

2020 Yeni Ekonomi kitabının anlattığı krizin nasıl fırsata dönüştürüleceğine dair ipuçları olarak belirtilebilir. Meydana gelen ekonomik krizlerin artık gelişmiş ülkeleri de etkisi altına aldığı görülmektedir. Erkan Öz, yaşanan büyük felaketlerin kapitalizmin önünde nasıl tehditler oluşturduğuna kitapta değinmektedir. Krizlerden sonra hangi iş alanlarına yapılan yatırımların daha kazançlı olacağı ve Türkiye’nin konumu hakkında değerlendirmelere yer vermektedir. Temelde basit önlemler alarak oluşan yıkımların nasıl fırsat olarak değerlendirileceği Erkan Öz’ün bakış açısından anlatılmaktadır.

Yorum Yap