1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Erzurum’da 40 Kişiye Bitcoin Dolandırıcılığı!

Erzurum’da 40 Kişiye Bitcoin Dolandırıcılığı!

Türkiye’de Bitcoin (BTC) ve kripto paralara yönelik ilgi ve alaka hızla artarken, dolandırıcılık haberleri de peş peşe gelmeye başladı. İnternethaber kaynağında yer alan bilgilere göre, Erzurum’da en az 40 kişinin mağdur olduğu Bitcoin dolandırıcılığı gündeme geldi. İnşaat yatırımı öne sürülerek onlarca kişilerden para toplandı. İşte detaylar…

featured

Erzurum’da meydana gelen olanda en az 40 kişinin bu dolandırıcılık sebebiyle mağduriyet yaşadığı ifade edildi. Tuba P. ve ortağı Seda K. isimli iki şahıs, inşaat yatırımını öne sürerek onlarca kişiden para topladığı iddia ediliyor. Buna inanıp yatırım yapan kişiler daha sonra Bitcoin (BTC) yatırımı için para aktardıklarını fark edince olanlar gün yüzüne çıkıyor.

Hem Dolandırıldı Hem Yuvası Yıkıldı

Erzurum’da yaşanan dolandırıcılık olayının mağdurlarından M.N. isimli şahıs, “kolay yoldan zengin olmak için” hem dolandırıldığı hem de yuvası yıkıldığını belirtti. Bu dolandırıcılar yüzünden “kağıt üzerinde” boşandığını belirten M.N. eşinin bankaya kredi çekmek için gittiğini fakat kendisinin bankaya olan borcu nedeniyle eşine resmi nikahı olduğu için kredi vermediklerini söyledi. M.N. yaşanan olayı şu şekilde anlattı: “Banka görevlisinin boşandığınız zaman kredi çekebilirsiniz lafını duyan Tuba P. eşimle beni adliyede boşanma davası açtırarak boşattırdı ve kredi çektirdi. Normalde kağıt üzerindeki boşanmamız gerçeğe dönüştü. 2 yaşındaki çocuğumu göremiyorum.” Dolandırılmasıyla birlikte 7 yıllık evliliğini de bitirdiğini söyleyen M.N. eşinin kendisini evde görmek istemediğini söyledi.

Bitcoin Yatırımı Olduğu Sonradan Ortaya Çıktı

M.N. bu batağa nasıl düştüklerini şu şekilde anlattı: “Eşimin arkadaşı Birgül D. eşime annesi Songül D’nin bazı kişilere para yatırdığını ve yüksek kar ettiğini söylemiş ve ardından eşim Serap N’yi Seda K.’ ile tanıştırmış. Seda K. bu işe girmemiz için arabamızı satmayı teklif etmiş. Eşim de bana gelip arabasını satarak inşaat malzemesi sektörüne gireceğini söyledi.”

Arabayı satmak sorunda kaldıklarını belirten M.N. ardından Seda K.’nın hesabına para aktardıklarını söyledi. Dolandırıcılar kar payı alacakları vaatleri ile kurbanlarını kandırmaya devam ettiler. M.N.’nin eşi ise aldığı kar payları sonrasında arkadaşlarından para toplamaya başladı. Eşinin 1 milyon 800 bin TL topladığı ve hepsini dolandırıcılara verdikleri ifade etti. M.N.’de eşinden ayrı olarak 427 bin TL toplayıp dolandırıcılara verdi.

Senet Teklifle Karşılaşınca Fark Etti

Paraları hesaba aktardıktan sonra kar payı istediklerini belirten M.N. bunun karşılığında kendilerine senet teklif edildiğini vurguladı: “Tuba P., bize 1 milyon 800 bin TL ödeyeceğine dair senet verdi. Daha sonra savcılığa zorla benden senet aldılar diye suç duyurusunda bulundu. Neden böyle bir şey yaptığını sorduğumuzda da benimle hareket edenlerin sonu gidin bakın ne haldeler, siz sürünmeye devam edeceksiniz gibi şeyler söyledi.”

M.N. nitelikli dolandırıcılar olarak tanımladığı Tuba P. ve Seda K. hakkında, bu ticareti 6 yıldır Erzurum’da yaptıklarını, sonradan Bitcoin işi olduğunu söylediklerini ifadelerini kullandı. 1 milyon 640 bin lira kayıplarının olduğunu söyleyen M.N. iki ortağın şu an birbirini suçladığını ve paralarını almak istediklerinde “savcılığa vermekle” tehdit edildiklerini vurguluyor.

Yorum Yap

Yorum Yap