1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Eski Bridgewater Associates Analist Bitcoin’i Yorumladı

Kripto para piyasaları 11 Ocak Pazartesi gününe sert düşüşle başladı. Lider kripto para birimi olan Bitcoin fiyatında %16’nın üzerinde değer kaybı yaşanırken, ünlü kripto para uzmanlarından da çeşitli değerlendirmeler geldi. Bridgewater Associates şirketinin eski analisti Howard Wang, paylaştığı en güncel analizinde, Bitcoin fiyatının yeniden yükselmeye başlayabileceğine dikkat çekti…

Eski Bridgewater Associates Analist Bitcoin’i Yorumladı

Kripto para sektörünün tanınan isimlerinden Howard Wang, hazırladığı yeni analizi ile kripto para piyasalarındaki son durumu değerlendirdi. Bitcoin’in güncel durumu için balon yakıştırması yapan analistlerden biri olan Wang, buna rağmen meydana gelen düşüşün yeni bir ralliye sebep olabileceğini açıkladı.

Bitcoin fiyatı 11 Ocak Pazartesi gününe %16’nın üzerinde değer kaybıyla başlayarak tüm kripto para yatırımcılarını adeta şoka uğrattı. Bir yıllık grafikte hala %300’den fazla değer kazanmış vaziyette gözüken Bitcoin, buna rağmen Mart 2020 tarihinden beri en sert düşüşünü yaşadı. Bridgewater Associates şirketinin eski analistlerinden olan Howard Wang, Bitcoin piyasasının mevcut haliyle bir balon olduğunu düşündüğünü belirtti.

Analistten Dürüst Olma Çağrısı

Convoy Investments’ı kuran Howard Wang, Bitcoin fiyatında yaşanan 8 bin dolarlık düşüşü değerlendirdi. ABD’nin yıllık enflasyon oranı dolarla değil de BTC ile ölçülecek olsaydı bu oranın 2018 yılında %275, 2019 yılında %50, 2020 yılında %75 olacağını söyledi. Bu örnek üzerinden yorumlamalar yapan analist, Kendimizi kandırmayalım, Bitcoin iyi bir para birimi değil.” dedi.

BTC fiyatının iki gün içinde büyük bir değişiklik gösterebileceğine dikkat çeken Wang, BTC volatilitesine vurgu yaptı. Ünlü analist güncel değerlendirmesinde BTC’nin mevcut görünümde hala “spekülatif bir varlık” olduğunu kaydetti. Bitcoin fiyatında yaşanan yükselişi göz önünde bulunduran Wang, Bitcoin’in bir balon haline geldiğinin ve bu yükselişin sürdürebilir olmadığının altını çizdi.

Kripto Paralara Can Simidi Benzetmesi

Eski Bridgewater analistine göre BTC piyasasındaki balonun meydana gelmesi, Bitcoin yükselişine engel oluşturmuyor. Bunun tek sebebi de global para sisteminin kendisinin devasa bir balon haline gelmesi olarak açıklıyor. Güncel verilere göre negatif getirili ürünlerde 18 trilyon dolar para tutuluyor ve devletler ekonomilere trilyonlarca dolar nakit ilave etmeye devam ediyor. Popüler analist bu konu hakkında “Yatırımcılar boğuluyor ve kripto paraları can simidi olarak kullanıyorlar.” yorumunu yaptı.

“Para Basıldıkça Bitcoin’den Vazgeçilmeyecek”

BTC ve global para düzeni arasında balon içinde balon olma ilişkisi bulunduğunu kaydeden ünlü analist, kripto para piyasasının geleceği hakkında da tahminlerde bulundu. Yeni teşvik paketlerinin hazırlanmasının, kripto para alan kurumsal yatırımcı sayısını artırdığını söyleyen Wang şunları paylaştı:

“Düşük faiz politikası sürdüğü ve para basıldığı sürece Bitcoin’deki parti devam edebilir. Bitcoin’in kaderi, itibari para sisteminin geleceğine bağlıdır. Bu politika devam ettiği sürece insanlar devlet tahvillerinden uzaklaşacaklar. Ama para basıldıkça ve insanlara güvenli bir liman sunulamadığı müddetçe Bitcoin’den vazgeçilmeyecek.” Ünlü analist bu tabloda piyasalardaki balonların ve volatilitelerin de ortadan kaybolmayacağını belirtti.

Yorum Yap