1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Eski İstihbaratçıdan Sıra Dışı Bitcoin Yorumları

Bitcoin (BTC), kırdığı rekorlar ile hem kendi popülaritesini hem de genel olarak kripto para piyasalarının popülaritesini artırmaya devam ediyor. Lider Bitcoin’in liderliğinde artan tanınırlık sonrasında, eski bir istihbaratçı olan Edward Snowden, bir programda Bitcoin’de atılması gereken iyileştirme adımlarını ve BTC altyapısındaki eksiklikleri dile getirdi. Snowden ayrıca merkez bankalarının dijital para adımlarına ilişkin çarpıcı iddialarda bulundu.

Eski İstihbaratçıdan Sıra Dışı Bitcoin Yorumları

Kripto para piyasalarının popülaritesi, özellikle 2020 yılının son çeyreğinde tahmin edilemeyecek boyutlara ulaştı. Şüphesiz bu artışta Bitcoin’in payı çok büyük ve kırdığı rekorlar sayesinde bu artışın devam edeceği de görülüyor. Kripto para piyasalarının artan popülaritesi, yanında birçok olumlu etkeni de beraberinde getiriyor. Bu sayede örneğin birçok kurumsal şirket kripto varlık yatırımı yaparak sektöre giriş yaptı ve diğer kurumsal şirketler üzerinde bir gücen oluşturdu. Öte yandan sektöre atılan en büyük adımlardan biri de PayPal’dan geldi. Zira PayPal, geçmiş dönemlerde kripto varlıklar ile ilgili çok sert söylemlerde bulunmuş ve bu tutumundan 180 derece dönerek, kripto para piyasalarına adım atmıştı. 2020 yılında kripto para piyasalarında, 21 Ekim tarihinde PayPal’ın attığı bu adım çok büyük yankı uyandırmıştı. Sonrasında ise artan tanınırlık ile birlikte, eski bir istihbaratçı olan Edward Snowden, katıldığı bir programda lider Bitcoin hakkında görüşlerini paylaştı. Snowden, bu görüşlerinde Bitcoin adına gördüğü altyapı eksikliklerini ve atılabilecek iyileştirme adımlarını belirtti. Öte yandan Snowden, merkez bankalarının attığı dijital para adımlarının boş adımlar olduğunu ve bu dijital paraların bir geleceğinin olmadığını dile getirdi.

Snowden’a Göre CBDC’lerin Geleceği Parlak Değil

Eski bir istihbaratçı olan Edward Snowden, Gazeteci Naomi Brockwell’in programına konuk oldu ve burada Brockwell ile kripto varlıklar adına bir söyleşide bulundu. Snowden bu programda, kripto varlıklar adına genel çerçevede olumlu söylemler getirse de merkez bankalarının attığı dijital para adımlarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Snowden’a göre CBDC’ler (merkez bankası dijital parası) için parlak bir gelecek görünmüyor ve CBDC’lerin kripto para piyasasına bir avantaj kazandırma ihtimali bulunmuyor. Ayrıca Snowden, devletlerin bu yönde attığı dijital para adımları ile Bitcoin’e bir rakip oluşturma çabası içinde olduğunu iddia etti.

Snowden: “CBDC’ler Enflasyon ve Gizli Vergi Sorununu Çözemez”

CBDC’ler hakkında fikirlerini dile getiren Edwawrd Snowden konuya ilişkin; “CBDC’ler devletlerin teşvik ödemelerini daha etkili bir şekilde dağıtabilmesinin de ötesinde, itibari para birimlerinin genel anlamda halk için önemli boyutlarda istek uyandıran niteliklere sahip olmayan tekrar markalaşmış bir versiyonu sadece.” ifadelerini kullandı. Snowden öte yandan, CBDC’lerin gizli vergi ya da enflasyon sorunlarını çözemeyeceğini de savundu.

Snowden Sorunlara Rağmen Hala Kripto Varlıklardan Yana

Edward Snowden, katıldığı programda Bitcoin’e ilişkin gördüğü iki sorunu da dile getirdi. Snowden, enflasyonu besleyen para basımları için Bitcoin’in çözüm olabileceğini fakat BTC ağının gizlilik sorununun ve işlem hacmi sorununun hala aşılamadığını ifade etti. Snowden, büyük transfer işlemlerinde Bitcoin’in hala yeterli gizliliği sağlayamadığını iddia etti. Öte yandan Edward Snowden, bu alanda geliştiriciler tarafından atılan adımların hala yetersiz olduğunu ifade etti. Ancak eski istihbaratçı, tüm bunlara rağmen kendisinin hala kredi kartı kullanmadığını ve kripto varlık kullandığını dile getirdi. Snowden, bu sorunların giderilemeyecek sorunlar olmadığını düşündüğünü de belirtti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir