1. Ana Sayfa
  2. Altın

Eski Tarihli Çeyrekle Yeni Çeyrek Farkı Nedir?

Yurt içi piyasalarda çeyrek altın işlemleri oldukça popüler olmaya devam ediyor. Peki, eski ve yeni tarihli çeyrek farkı nedir? Altın fiyatları neden, neye göre değişir? İşte detaylar…

Eski Tarihli Çeyrekle Yeni Çeyrek Farkı Nedir?

Eski ve yeni tarihli çeyrek altın farkı bulunmamaktadır. Her tarihte imal edilen çeyrek altın 22 ayar ve eşit has altın içerek şekilde imal edilir. Çeyrek altın üzerinde basılı olan tarih imal yılını gösterir. Sadece eski ve yeni çeyrek altın arasında düşük miktarda fiyat farkı bulunur.

Eski Tarihli Altın Fiyatları Ne Kadar Düşüktür?

Eski tarihli altının fiyat farkı 4 TL ile 5 TL aralığında değişir. Kuyumcular üzerinden uygulanan fiyat farkının temelinde esasen bir farklılık bulunmamaktadır. Eski ve yeni altınlar benzer gramaj ve özelliklerde imal edilir.

İstanbul, Ankara, Konya ve Diğer İllerde Kuyumcu Altın Fiyatları Neden Farklıdır?

İllere göre kuyumcu altın fiyatları düşük miktarlar ile birbirinden farklıdır. Serbest piyasa gereği her ilde altın fiyatları bir miktar farklılık gösterir. İstanbul Kapalı Çarşı altın fiyatları, Ankara altın fiyatları, Konya altın fiyatları ve diğer illerde güncel altın kurları birbirinden farklıdır. Fiziki altın alımlarında her ilin altın borsası fiyatları ayrı ayrı online platformlardan veya fiziki şubeler üzerinden takip edilebilir.

Anlık Altın Fiyatları Neden Değişir?

Altın fiyatlarındaki değişim küresel piyasalardaki alım ve satım işlemleri neticesinde gerçekleşir. Dosyamıza başlarken belirttiğimiz gibi ilk olarak öncü piyasa olan vadeli işlemler piyasasında alım ve satım işlemleri ile fiyat oluşur. Ardından ise spot piyasa bahsedilen fiyatlamalara uyarak ons altın fiyatını oluşturur. Ons altına ek olarak yurtiçi dolar kuru, güncel altın fiyatları belirlemesinde nihai sonucu oluşturur.

Yukarıda özetlediğimiz arz ve talep yönündeki işlemler, altın fiyatlarının nihai seviyeye gelmesi için sonuç işlemleridir. Neden altına arz ve talep geldiği ise bahsedilen işlemlerin arkasında yatan farklı dinamiklere bağlıdır. Küresel yatırımcıların aldıkları pozisyonlar için güncel risk durumu ve gelecekte beklenen ekonomik, siyasi ve jeopolitik görünüm gibi etmenler, fiyatlar için alınan pozisyon kararlarını doğrudan etkiler.

Altın ülkemizde olduğu gibi küresel piyasalarda da güvenli limandır. Sıfır enflasyona sahip olan altın, her dönem büyük fonların hedge amacı ile portföylerinde bulunur. Küresel ekonomiyi olumsuz etkileyecek riskler ve ileriye dönük belirsizliklere sebep olan gelişmeler, portföylerde altın miktarının artmasına yol açar. Öte yandan bol likidite (para basması), savaş riskleri, ekonomik gerilimler ve ABD ekonomik verilerinde bozulmalar hedge ihtiyacının arttırılması için altın miktarının portföylerde artırılmasına yol açar.

Yakın tarihlerden verilebilecek örneklere gelindiğinde ise ABD tarafından İranlı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi ve ardından İran’ın ABD üssüne füze saldırı düzenlemesi, ABD – Çin ticaret savaşları, İngiltere’de Brexit oylaması ve Covid-19 pandemisi; yukarıda paylaşılan ve etkisi altını yukarı yönlü itebilecek gelişmeler olarak sıralanabilir.

Yurtiçi altın fiyatlarının bir ayağının da dolar TL paritesi olduğunu söylemiştik. Dolar TL yönünde artışa sebep olacak riskler ise yurtiçi kaynaklı siyasi, ekonomik ve jeopolitik risklerdir. S-400 deneme sebebi ile ABD kanadından gelecek olası ambargo kararları, TCMB rezervlerinde meydana gelen azalmalar ve alınan piyasa şartlarına uygun olmayan faiz kararları ile TCMB’ye olan güvenin azalması, yüksek enflasyon ve artışı devam eden cari açık gibi veriler; dolar kuru cephesinde artışa sebep olurken dolaylı olarak altın fiyatlarını da yukarı yönlü taşıma etkisine sahiptir.

Küresel ve yurtiçi ölçekli bakıldığında, altın fiyatlarının riskten beslendiği özetle söylenebilir. Türk yatırımcıları yurtiçi ve global ölçekte meydana gelen gelişmeleri takip ederek, yerli ve yabancı uzmanların altın yorumlarını takip ederek, ABD ve Euro bölgesi ekonomik verilerini takip ederek altın fiyatlarının yönü hakkında tahminde bulunabilir. Kısa vadeli bakış açısı bir kenarı bırakıldığında, altında meydana gelecek ve birkaç yıl sürece trend tahmini kolayca tahmin edilebilir. Elbette yatırımcıların bir gözünün FED ve ECB başta olmak üzere büyük ekonomilerin merkez bankalarının para politikası kararlarında olmalıdır.

Yorum Yap