1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

ETH 2.0’da Kilitli ETH Adedi 5 Milyonu Aştı!

Ethereum 2.0’a yönelik akıllı sözleşmeler üzerinde kilitli olan ETH adedi 5 milyonu aştı. The Block’s Data Dashboard verilerine göre, son zamanlarda yükselen depozit miktarı 5,2 milyona ulaştı.

ETH 2.0’da Kilitli ETH Adedi 5 Milyonu Aştı!

Block’s Data Dashboard tarafından gündeme sunulan verilere göre, Ethereum depozit miktarı 5,2 milyona çıktı. Diğer yandan ETH 2.0 ile ilişkili akıllı kontraktalar üstünde kilitli ETH miktarı ise 5 milyonu geçti. Bu veriler, sözleşmelerdeki mevcut tutarların 13,6 milyar dolara kadar ulaştığını gösterdi. Bilindiği gibi ETH 2.0 sayesinde hali hazırdaki Proof of Work algoritmasından Proof of Stake konsensüsüne geçiş sağlanacak. Pos sisteminin ise Ethereum’u daha ölçeklendirilebilir ve hızlı yapacağı biliniyor. Verimli işlemler için bu konsensüs’e geçiş destekleniyor.

Pos Konsensüsüne Geçiş

Uzmanlar Ethereum’un Pos konsensüsüne geçiş amacını değerlendirdiler. Uzmanlar, ETH Pos sisteme geçtiğinde kazançların artık bir dizi matematik kod çözümü veya blok onayı üzerinden değil, elde ETH tutmak üzerinden alınacağını belirttiler. Kazanç sağlamak isteyen ve daha önce madenci olan birimlerin ETH tutmaları gerekecek.

Yatırımcılar Sözleşmelere ETH Kilitliyor!

Uzmanlar, eşdeğer tutarlarda varlık kazandıran staking’e katılım için, varlıkların kripto sözleşmelerde kilitlenmesi gerektiğini vurguluyorlar. Buna bağlı olarak yatırımcıların ellerinde yer alan ETH’leri akıllı sözleşmelere kilitlemeye başladıkları açıklandı. Güncel verilere göre, ETH 2.0, “Phase 0“ şeklinde isimlendirilen ilk aşama içinde yer alıyor. Bu aşamanın 2020 içinde başlatılması için ise 16 bin üzerinde doğrulayıcının ve 500 bin ETH’nin kullanıldığı biliniyor. İlk adımda topluluk üyeleri, kripto paraları akıllı sözleşmelere kilitlemek konusunda hevesli değillerdi. Ancak ardından minimum kilitleme eşiği son teslim tarihlerinden önce aşıldı.

Süreçte Ne Kadar ETH Kilitlendi?

ETH 2.0 geliştirmelerine ilk adım atıldığı tarihten bu yana, Ethereum 2.0 staking sözleşmelerinde ETH girişleri büyük bir miktarda artışa uğradı. 4 Aralık tarihine kadar, yatırımcılar 2.0 kontraktlarında toplam 1 milyon ETH’yi kilitli konuma getirdiler. Bu rakama göre sadece 20 gün içinde ETH kilitleme oranı 2 katına çıktı. 24 Aralık’ta ise toplamda 2 milyon ETH’nin kilitlendiği görüldü.

Ethereum ağında yapılan değerlendirme, emin adımlar ile geçen seneden beri sürüyor. Bu süreç içinde ise ETH birçok kez değer kazanımını kayda aldı. Güncellemelerin ETH’ye ivme kazandırabileceği belirtiliyor. Ethereum kurumsal yatırımcılarının ilgileri ile birlikte ETH’nin piyasa ikinci en önemli kripto para birimi olma niteliğini koruyabileceği düşülüyor. Analistlere göre Pos’a geçiş ardından fiyat değeri de yükselişe gidebilir.