1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

ETH Balinaları Bu Düşüşü Fırsat Olarak Değerlendirdi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) yaşadığı fiyat hareketleri ile diğer altcoinleri de doğrudan etkiliyor. Bu kapsamda bu fiyat hareketliliklerine ilk karşılık veren de lider altcoin Ethereum (ETH) oluyor. Ethereum, BTC’ye paralel ve bağlı olarak tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmesine çok az bir miktar kala fiyatta geri düzeltme yaşayarak 1.000 dolar seviyesinin altına kadar geriledi. Fakat ETH balinaları bu düşüşte boş durmayarak, ETH almaya devam etti.

ETH Balinaları Bu Düşüşü Fırsat Olarak Değerlendirdi

Kripto para piyasalarında lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ne zaman fiyatta sert bir hareketlilik yaşasa, bu durum doğrudan diğer altcoinlere de yansıyor. İster rekor hareketlenmesi olsun isterse fiyatta çakılmalar olsun, Bitcoin’deki bu hareketliliklerden diğer altcoinler de payını alıyor. Yılbaşına yeni rekor seviyesi ile giriş yapan ve hafta boyunca değer artışını sürdüren Bitcoin, bu süreçte kırdığı rekorlardan sonra fiyatta düzeltmelere gitmiş ve ardından tekrar yükselişe geçerek yeni rekor seviyelere doğru hareket etmişti. Bu rekor hareketlilikleri son olarak Bitcoin için 42 bin dolar seviyesinin hemen üzerinde durdu. Liderdeki bu hareketliliğe bağlı olarak Ethereum (ETH) yeni yıla son 2 yılın rekor seviyeleri ile giriş yaptı ve bu seviyeyi tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarmak adına fiyatta tırmanışlara başladı. Bu süreçte ETH için güçlü bir direnç noktası olarak belirlenen 1.000 dolar seviyesi kırıldı ve ETH fiyatını 1.350 dolar seviyesine kadar çıkarmayı başardı. Kripto para piyasalarında lider altcoin için, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.400 dolar seviyesi beklenmeye başlanmışken, Ethereum BTC’deki fiyat düzeltmesine anında karşılık verdi ve o da sert düşüşler yaşayarak 990 dolar seviyesine kadar geriledi. Fakat Santiment’ten alınan bilgilere göre, ETH balinalarının ETH satın alma işlemlerinden vazgeçmediği görüldü.

ETH Yatırımcıları Satışa Geçti, Balinalar ETH Toplamaya Devam Etti

Yılbaşı sonrasında kademeli olarak Bitcoin öncülüğünde, diğer altcoinler de fiyatını artırmayı başarmıştı. Ancak 11 Ocak tarihinde yaşanan büyük geri çekilmeler ile birlikte, lider altcoin Ethereum fiyatlarında hızla düşüşler başladı. Özellikle kripto para piyasalarında yeni olan yatırımcılar, düşüşün yarattığı endişeye kapılarak hızla ETH için satış pozisyonuna geçti. Fakat bu sırada Santiment’ten alınan bilgilere göre, balinaların ETH toplamaya devam ettiği ortaya çıktı.

ETH Balina Hesaplarında Gözle Görülür Artış Yaşandı

Santiment’ten alınan verilerde, son iki haftalık süreçteki ETH balina hesaplarında büyük bir artış yaşandığı gözlemlendi. Kripto para hesaplarında en az 10 bin adet ETH bulunan kullanıcıların sayısının, 1.171’den 1.220’ye yükseldiği görüldü. Yani bu da ETH balina hesaplarının son 2 haftada %4,2 oranında artış gösterdiğini ortaya koyuyor.

BTC İçin Short Düşüş, ETH İçin Long Yükseliş Pozisyonları Çoğunlukta

Santiment’ten alınan verilerde ayrıca, hem Bitcoin hem de Ethereum adına long ve short pozisyonlara ilişkin önemli bilgiler de ortaya çıktı. Ortaya çıkan verilere göre, fiyatlarda yaşanan bu geri çekilmelerle birlikte Bitcoin’deki short düşüş odaklı pozisyonlar çoğunluktayken, Ethereum’da long yükseliş odaklı pozisyonların çoğunlukta olduğu görüldü. Bu da balinaların BTC için short pozisyonda beklemede olduğunu ve ETH için tam tersi bir durumda yer aldıklarını gösteriyor.

Yorum Yap