1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

ETH Fiyatı Kısa Süreliğine 0 Dolar Oldu!

Yüklü likiditasyonların yaşandığı anlarda, Binance kripto para borsasındaki ETH/TRY paritesinde ilginç bir hareket kayda geçti. Kullanıcılar ise bu hareketin görüntüsünü sosyal medyada paylaştılar.

ETH Fiyatı Kısa Süreliğine 0 Dolar Oldu!

Likiditasyonun yüksek olduğunu bir süre zarfında Binance borsasında ilginç bir hareket gündeme geldi. ETH/TRY paritesi üzerinden gerçekleşen hareketi borsa kullanıcıları sosyal ağlarda paylaştılar. Sosyal ağlardan paylaşılan görüntüde ETH/TRY paritesinin kısa bir süreliğine de olsa 0 TRY seviyesine kadar geri çekildiği görüldü. Bu durum yatırımcıların ilgisini çekti.

Likidite İdeal Orandayken Fiyat Düştü!

Pek böyle bir durumun yaşanması gerçekten mümkün mü ve Binance kripto para borsası içinde parite seviyesi 0 TRY’ye indi mi? Aslında bunun panik bir satış ardından oluşabileceği analistlerce belirtildi. 0 fiyatına düşüşün, özellikle likiditenin az olduğu ve çok az emrin olduğu paritelerde nadiren meydana gelen bir durum olduğu aktarıldı.

Ancak ETH paritesinde gerçekleşen 0 fiyata düşüş sırasında likidite açısından bir sorun bulunmuyordu. Bir kullanıcı bütün emirleri durdurduktan sonra hesabının hala satış yapmaya devam etmesi de borsalarda gözlemlenebilen bir durum olarak açıklandı.

Binance Açıklama Yaptı!

Konu hakkında Binance borsasından da açıklama geldi. Sosyal ağlardaki paylaşımlar ardından Bnance borsası, bunun bir sistem hatsından kaynaklandığını açıkladı. 0 dolarlık fiyata inişte her hangi bir alım satım işleminin olmadığını tamamen sistemsel bir hata yüzünden anlık olarak fiyatın 0 şeklinde ekrana yansıdığı borsa tarafından belirtildi.

Bir Yatırımcı 0 Dolardan Alım Yaptı

ETH paritesinin sıfır fiyatına düştüğü anda ise çabuk davranan bir kişinin bu fırsattan yararlandığı belirtildi. Bir yatırımcı 0.01 TRY fiyat üzerinden 106,342 ETH satın aldı. Piyasada oluşan panikten yararlanan kişi, belki de hayatından bir daha karşılaşamayacağı bir fırsatı elde etti.

Borsaya Yaklaşım Değişti mi?

Binance borsasında yaşanan bu sistemsel hata ardından borsaya karşıya mesafeli bir yaklaşımın oluşmadığı görülüyor. İşlem büyük bir saldırı ve hesapları riske atacak bir konu olmadığı için sadece yatırımcıları şaşırtan bir gündem maddesi olarak haberlerde yer alıyor.

Analistler bu tip seri fiyat düşüşlerinin altcoinlerdeki erimelere bağlı geçekleşebildiğini de belirtiyorlar. Böyle bir durumunda ise kara geçme şansının olmadığının altını çiziyorlar. Normal şartlarda 0 dolar fiyatına yaşanan gerilemelerin, yatırımcı karını kötü yönde etkileyeceğini belirttiler. Binance borsasında ortaya çıkan bu durum ise gerçek fiyat değerinin çok yüksekte olmasına bağlı olarak tam o sırada alım yapan yatırımcıların kara geçmesine sebep oldu.