1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

ETH Girişleri Durdu! Borsalara Neden ETH Akışı Sağlanmıyor?

Toplam piyasa değerine bakıldığında en büyük ikinci kripto para birimi olan ve dün yaşadığı yükseliş ile rekor kıran Ethereum ETH için Mayıs ayı çok iyi başladı. ETH fiyatında uzun süredir beklenmekte olan 3000 dolar seviyesi dün görüldü ve fiyat 3200 dolar bandını da geçti. Yükselme potansiyelini koruyan birim artışını devam ettirirken borsalarda ise farklı zorluklar yaşanıyor. Borsalara ETH akışı sağlanamıyor.

ETH Girişleri Durdu! Borsalara Neden ETH Akışı Sağlanmıyor?

Uzun süredir beklenmekte olan 3000 dolar bandını Mayıs ayı itibariyle aşan ve 3200 dolar bandına da ulaşan ETH yatırımcıları için son derece önemli bir kazanç sağlamış oldu. Hatta analistlere göre ETH yükselmesindeki performans her şeyin yolunda olduğuna işaret ediyor ve analistler daha büyük rekor fiyatların da yakında geleceğinden bahsediyorlar. ETH’un yükselme yaşaması sırasında ise borsalarda zor anlar yaşandığı kaydedildi.

ETH Rekor Fiyatında Borsalar Zorluk Yaşıyorlar

Kripto para borsalarına aktarılmış olan ETH miktarlarına bakıldığında yatırımcılar için zor anların yaşandığı görülüyor. Çin içerisinde kripto para piyasasına hakim durumda olan ve yaptığı yorumlar ile kripto alanında uzman sayılan Colin Wu konu hakkında açıklamalarda bulundu. Wu’ya göre ETH fiyatında rekor yaşanırken aynı zamanda önemli bir düşüş de beraberinde geldi. Wu açıkladığı bilgilerde ETH fiyatının 3000 dolar bandının üzerine çıkması sonrasında kripto borsalarında gönderilmiş olan ETH miktarının 24 saatlik süre grafiğinde yüzde 44 oranında gerilediğini belirtti. Çin’in en büyük kripto para borsası olan Huobi de aynı zamanda ETH ticari hacminin 1 milyar doların üzerine çıkması ile rekor kırdı.

ETH Fiyatındaki Artış Borsaları Etkiledi

ETH fiyatında Nisan ayında pek çok rekor kaydedilmişti. Ancak özellikle birim için Mayıs ayı çok daha farklı oluyor. 1 mayıs itibariyle yüzde 15 oranında yükselme elde eden ETH önce 3000 doların geleceğinin sinyalini vermişti. Daha sonra ise tüm zamanların rekorunu kırarak 3200 dolar bandına ulaşmayı başardı. Glassnode tarafından sağlanan verilere dikkat çeken Wu, borsalara aktarılmış olan ETH miktarlarında ise çok önemli oranlarda azalma yaşandığını gösterdi. Tek bir seferde yüzde 44 gibi bir oran ile yaşanan bu düşüş birim için büyük bir tehlike olarak görülüyor. Ama bu tehlike borsalar ve ETH bulamayan yatırımcılar için geçerli. Kullanıcılar günümüzde doğrudan MetaMask gibi cüzdanlarda ya da DeFi protokollerinde birimlerini sakladıkları için borsalarda bulunan kripto tutarında da düşüş görülebiliyor. Özellikle ETH’un artması sonrasında kişisel cüzdanlarda tutulan ETH sayısı da artmış gibi gözüküyor.