1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

ETH Güncellemesi Yapıldı! Analistlerden Açıklamalar Geldi

Chico Crypto’dan üst düzey analist Tyler Swope daha fazla ETH satın almak için neden BTC satışı gerçekleştirdiğini açıklıyor. Buterin ise Ethereum için çok beklenen güncellemenin yapılması ardından oldukça olumlu konuştu.

ETH Güncellemesi Yapıldı! Analistlerden Açıklamalar Geldi

Buterin, “Uzun süredir beklenen Ethereum’un London Hard Fork’u gerçekleşti.“ dedi. EIP-1559’u kapsayan bu güncelleme ETH 2.0 sürecinin önündeki en önemli güncellemelerden birisi olarak görülüyor. Güncelleme sonrasında aktarım amaçlı kullanılan Ethereum komisyonlarının düşmesi hem de daha stabil hale gelmeleri bekleniyor. Bu tip büyük güncellemelerde genel olarak sorunlar ortaya çıkabildiği için güncelleme öncesinde sorunlar yüksek bir safhadaydı. Korkuların ise yersiz olduğu, güncellemenin istenildiği gibi tamamlanıldığı belirtildi.

Buterin Güncelleme Ardından İlk Kez Konuştu!

Güncelleme ardından ilk kez sözü alan Buterin,“London Hard Forku başarılı bir şekilde gerçekleşti. Bu kapsamda ETH.2.0’a geçiş konusunda da oldukça güven duyuyorum. ETH2.0’a geçiş gerçekleştiğinde ağdaki enerji tüketimi %99 oranında düşmüş olacak.“ dedi.

Ethereum ağı için önemli bir kilometre taşı olarak görülen güncellemenin herhangi bir aksaklık olmadan gerçekleşmesi ise fiyata olumlu bir etki yaptı. Ethereum daha önce analizlerde de söz edilen gibi kırmızı trend çizgisini güncelleme ardından aşmayı başardı. ETH 2.0 konusunda açıklama yapan geliştiriciler ise her ne kadar erken bir dönemde yapılmış olsa da 2022 senesinden önce güncelleştirme etkilerinin tam anlamı ile ağa geçmesini beklemiyorlar.

Bugün geliştirme ardından üst düzey analist Tyler Swope’da Ethereum hakkında açıklamalarda bulundu. Ünlü analistte Bitcoin satışı yaparak, lider altcoin Ethereum satın alımı yaptığını açıkladı. Analist Ethereum’un potansiyel fiyat artışına göre beklediği fiyatları da ifade etti. Bitcoin 42 bin dolar üzerinden yaptığı %7 oranındaki değer kaybı ile 39 bin dolar altındaki o huzursuz aralığa geri dönse de o sırada ETH fiyat artışına gitti. 2.450 doların altından 2.650 dolara kadar yükseliş yapan ETH güncelleme etkilerini yansıttı.

Ünlü Analist Swope Ethereum’u Değerlendirdi!

Ünlü analist TylerSwope, “Ethereum EIP 1559’dan sonra dalgalanacak ve piyasa değerine göre BTC’yi ters düz etmek amacıyla tehdit edecek. Buna “ters düz etme“ diyoruz ve süre çok yaklaştı. BTC düşerken ETH ‘nin kopuşu dikkat çekebilir.“ dedi. Swope Ethereum’un Bitcoin’i zaten çevirdiğini açıklayan 3 farklı noktaya dikkat çekti.

İlkini Blockchain yerleşimi açısından önce olmak şeklinde açıkladı. Swope görüşlerine belirtirken,“Geriye dönüp baktığımızda tüm sene bu şekilde oldu. Ethereum ekonomik faaliyeti BTC’den çok daha yüksek ve Mayıs ayında en geniş halini aldı. Aslında ETH tüm NFT’ler ve Defi ile Chaininde çok daha fazla ekonomik aktivite taşıyor.“ dedi.

Bitcoin ve Ethereum karşılaştırmasında dikkatleri çeken ikinci metriğin ise günlük işlem sayısı olduğunu belirtti. Trader Swope şu anda Ether’in günlük yaklaşık 1.25 milyondan fazla işlem gerçekleştirdiğini ifade eden verilere işaret etti. Bitcoin’in ortalama 238 bin dolar işlemi var. Ethereum’un ise Bitcoin’den %425 daha fazla işlem ürettiği görüldü.

ETH’nin İşlem Ücreti Açısından Önde Olduğu Belirtildi!

Analist işlem ücretleri miktarları açısından Ethereum’un Bitcoin’in önünde olduğunu açıklıyor. Swope, Ethereum’un yakında aktif adres sayılarında Bitcoin’i geçebileceğini tahmin ediyor. Bu konu hakkında açıklama yaparken,“ Ethereum adresleri tekrar tekrar kullanılırken, BTC adresleri ise genel olarak çok az kullanılır. Bir kereden sonra BTC adreslerinin beklediklerini görüyoruz. Ama Haziran ayı sonunda Ethereum, BTC’den daha fazla aktif olan adreslere sahip olarak ilk kez durumu tersine çevirdi. Kısa sürse de bu olay oldu. Bu sadece devam edecek bir trendin kanıtı.“ ifadelerini kullandı.

Ethereum Fiyatında Artış!

Ethereum hakkında olumlu açıklamalar güncelleme ardından gündeme gelemeye başladı. Analistlerin ve geliştiricilerin de belirttikleri gibi ETH fiyatlarında ise hareketlilik oluştu. Bu hareket yukarı yönde gerçekleşirken fiyatlar yükseldi.

Bugün saat 09:49 olduğunda Ethereum %3.83 oranında değer kazanımını devam ettirdi ve 2.774 dolar seviyesinden işleme girdi. Ethereum son 24 saatlik sürede en yüksek 2.840 dolardan ve en düşük seviyede ise 2.540 dolardan işlem gördü. Ethereum son 7 günlük sürede en yüksek 2.840 dolar seviyesinden fiyatlandı. Bu süre kapsamında Ethereum’un grafiğe aldığı dip fiyat 2.322 dolar düzeyindeydi. Son 30 günlük veriler incelendiğinde Ethereum’un en yüksek 2.840 dolar seviyesinden işlem gördüğü saptandı. 30 günlük işlemlerdeki en düşük fiyat değeri 1.722 dolar oldu.

Bitcoin Fiyatı Yükseldi!

Ethereum bugün değer kazanımını sabah saatlerinde sürdürürken Bitcoin ise yeşil bölgede işleme başladı. 39 bin dolar altına geçtiğimiz günlerde iniş yapan Bitcoin bu sefer yeniden 40 bin dolar üzerine çıkış yaptı. Saat 09:53’te Bitcoin %4.49 oranında değer kazanımını tabloya taşıyarak 40.821 dolar düzeyinden fiyatlandı.  Analistler bu fiyat artışında direnç noktasının yine 42 bin dolar seviyesi olacağını ifade ettiler. BTC bir kez daha 42 bin dolar direncine takılarak 38 bin dolarlık alan tekrar mı geçiş yapacak yoksa direnci aşarak yükselişe hız mı katacak ilerleyen sürede göreceğiz.

Yorum Yap