1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

ETH Kurucu Ortağının Şaşırtan BTC Satışı

Kripto para piyasalarında zaman zaman ilginç hikayeler gün yüzüne çıkabiliyor. Birçok kez bazı isimlerin özellikle geçmişte, kripto paralar ile yaptığı yatırım ya da alışveriş işlemleri daha sonradan ortaya çıktığında ilgi çekici olabiliyor. Bu gibi örnekler daha çok sıradan kullanıcıların hikayeleri olarak ortaya çıkıyor olsa da bu kez Ethereum (ETH) kurucu ortağının geçmişte yaptığı bir satış işlemi ortaya çıktı. Vitalik Buterin seneler önce, elindeki Bitcoin’lerin (BTC) yarısını satmış.

ETH Kurucu Ortağının Şaşırtan BTC Satışı

Kripto para piyasalarında birçok kez geçmiş yıllarda ve özellikle kripto para birimlerinin henüz bu denli gelişmediği zamanlarda, bu para birimleri ile yapılmış olan işlemler sonradan gün yüzüne çıktığında fazlasıyla ilgi çekici olabiliyor. Hatta bunların en çarpıcı örneklerinden bir tanesi, 2010 yılında bir kullanıcının 10 bin adet Bitcoin ile 2 kutu pizza almış olması. Özellikle kripto paralarla ilgili kurulmuş olan forum sitelerinde kullanıcıların bir araya gelip anlattığı bu hikayeler, kripto para piyasalarında çok ilgi çekiyor. Bir forum sitesinde olmasa da bu kez de benzer bir hikaye, Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin’den geldi. Buterin 2013 yılında elindeki tüm Bitcoin birikiminin yarısını satmak zorunda kalmış.

Buterin Daha Fazla Fakirleşmemek İçin BTC Satmış

Kripto para piyasalarının en büyük ikinci coini olan ve lider altcoin olan Ethereum’un (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, geçtiğimiz gün Twitter’da bir açıklama yaptı. Buterin’in kripto para piyasalarında yatırımlarını ya da satışlarını sık sık dile getirmediği biliniyor ve haliyle onun yaptığı bu paylaşım da fazlasıyla dikkat çekti. Buterin 2013 yılında, fakirleşmemek ve elindeki her şeyi kaybetmemek adına zor bir karar alarak, sahip olduğu Bitcoin’lerin yarısını satmak zorunda kalmış.

O Tarihte Ethereum’un Temeli Bile Atılmamıştı

Vitalik Buterin’in yalnızca Etherum’un değil, aynı zamanda Bitcoin Magazine’in de kurucu ortağı olduğu biliniyor. Buterin, yatırımları ve birikimleri hakkında gelen soruların neredeyse tamamını bugüne kadar yanıtsız bırakmıştı fakat Buterin’in kripto para yatırımlarının yaklaşık 200 milyon dolar değerinde olduğu da biliniyor. Kendisi bu konuyla ilgili bir açıklama yapmamış olsa bile, hesap cüzdanlarındaki transfer işlemlerinin takibi ile bu birikimlerin değeri anlaşılabiliyor. Öte yandan Ethereum kurucu ortağının, 2013 yılında yaptığını söyledi satış işlemi de hesaba katılınca, elindeki birikim kadar kripto paraların değeri kadarını da daha önce satmak zorunda kaldığı görülüyor. Buterin, Twitter’da yaptığı açıklamada, henüz Ethereum’un temelleri bile atılmamışken birkaç bin dolarlık sermayeye sahip olduğunu ve bununla da Bitcoin aldığını dile getirdi. Fakat Buterin daha sonra BTC fiyatının sıfırlanması riskine karşı, daha fazla kayıp yaşamamak adına, elindeki Bitcoin’lerin yarısını satmak zorunda kalmış.

Çok Ucuz Fiyatlarda İşlem Yapmış

Vitalik Buterin’in satış yaptığını söylediği 2013 yılında, tam tarih bilinmiyor fakat o yıl BTC fiyatı 100 dolar ile 1.000 dolar arasında değişiklik gösterdi. Bu durumda Buterin’in yaptığı alım satım işlemi düşünüldüğünde ve Bitcoin’in bugünkü durumuna bakıldığında, çok cüzi miktarlarda işlem yapmış olduğu ortaya çıkıyor. Aynı zamanda bugün ise Buterin’in birikimlerinde, 333 bin 348 adet Ethereum bulunuyor ve bu da 195 milyon dolara tekabül ediyor. Elindeki diğer birkaç coinleri de düşününce, Buterin’in yaklaşık 200 milyon dolarlık birikime sahip olduğu anlaşılıyor.

Yorum Yap