1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

ETH Kurucusu Buterin: ETH, BTC’i Geçebilir!

CNN Business’la gerçekleştirdiği bir röportajda konuşan Ethereum kurucu ortağı Vilatik Buterin, piyasa çöküşü ve kripto para endüstrisinin durumu hakkında görüşlerini aktardı.

ETH Kurucusu Buterin: ETH, BTC’i Geçebilir!

Ethereum’un kurucu ortağı Buterin, CNN Business ile bir röportaj gerçekleştirerek, kripto para sektörünün şuandaki durumu hakkında konuştu. Aynı zamanda endüstrinin genel durumuna ve son yaşanan piyasa çöküşüne dair açıklamalar yaptı. Crypto Potato’da yer alan habere göre, Buterin, CNN’e daha önce birkaç kez daha piyasa çöküşü yaşandığını ve işlerin düzeldiğini, bu yüzden çöküşten korkmadığını dile getirdi.

Balon Modeli ve Buterin Açıklaması

Piyasa çöküşünden korkmadığını röportajda belirten Buterin, açıklama gerçekleştirirken,“Herkesin bildiği gibi piyasayı tahmin etmek zor. Bazen balon modellerine benzeyebiliyor. Bundan aylar sonra sona erebilir veya devam edebilir. Konuşurken bile düşüş çoktan sona ermiş olabilir.“ dedi.

Vilatik piyasaya ilişkin değerlendirme gerçekleştirmeyi ihmal etmedi. Piyasayı ele alırken, “Şimdiye kadar bu büyük kripto balonlarından en az 3 tane gördük. Çoğu zaman, balonların durmasının nedeni teknolojinin henüz orada olmadığını açıkça ortaya koyan bazı olayların gündeme gelmesidir.“ dedi.

Buterin Ne Kadar ETH Sahibi?

Buterin’in sahip olduğu Ethereum adresi ise yatırımcıların dikkatini çekiyor. Vilatik’in sahip olduğu ETH adresi şuanda cari fiyatlar üzerinden tahmini olarak, 895 milyon dolar değerinde. Bu değerin ise 325.000 ETH’ye denk geldiği biliniyor. Bu değer, 12 Mayıs 2021’deki 1,4 milyar dolarlık zirve değerinin %35 daha altında.

Buterin:Kripto Oyuncak Değil!

Buterin yaptığı açıklamalarda kripto para konseptinin aslında ne olduğundan ve öneminden de söz etti. Buterin, kripto para birimlerinin birer oyuncak olmadıklarını açıkladı. Şu anki sahneyi 4 yıl önceki balon ile karşılaştırdı. Karşılaştırma yaparken,“ Kripto dört yıl önce bile olmadığı şekilde ana akıma hazır gibi geliyor. Kripto artık bir oyuncak değil.“ dedi.

Buterin, emin olmasa da ETH’nin nihayetinde Bitcoin’i yakalayarak piyasa değeri açısından onu geçebileceğini düşünüyor. Bunun bir olasılık olduğunu sözlerine eklerken, Ethereum piyasa değerinden memnun olduğunu belirtti. Ethereum’un piyasa değerinin ortalama 318 milyar dolar olduğunu yani Bitcoin piyasa değerinin %42,5’i kadar olduğunu açıkladı.

Elon Musk Etkisi Bitecek!

Ethereum beyni Vilatik, “Elon etkisi“ ile ilgilide açıklamalarda bulundu. Bunun kripto piyasası sahnesinde yeni bir etki olduğu için bu kadar konuşulduğunu, zaman içinde unutulacağını ve etkinin ise azalarak kaybolacağını ifade etti. Bunu ifade ederken, “Elon Musk paylaşımları kripto parada sadece geçen yıl ve bu yıl anılan bir durum. Piyasanın bunu artık öğreneceğini düşünüyorum. Elon sonsuza dek bu sahnede etkili olamaz.“ dedi.

Yorum Yap