1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

ETH’da Yatırımcıları Umutlandıran İşaret

Kripto para piyasalarında görülen fiyat hareketliliklerinde çoğu zaman Bitcoin’in (BTC) fiyat hareketliliği takip edilir. Bitcoin’in yükselişi genellikle altcoinleri de tetikler, düşüşlerinde de piyasa genel olarak düşüş eğilimine girer. Ancak bazı dönemlerde, Bitcoin konsolidasyon yaşamaya başladığında bu durum birçok altcoin için bulunmaz bir fırsat gibi değerlendirilir. Zira Bitcoin’in konsolide olması ya da hafif dalgalı seyretmesi, piyasaya akan sermayenin Bitcoin payının, altcoinlere geçmeye başladığını gösterir. Yükselişlerle başlayan, hafif düşüşlerin başladığı haftada, hafta sonuna yaklaşılırken Bitcoin’in konsolidasyon yaşaması lider altcoin Ethereum’a (ETH) yaramış gibi görünüyor.

ETH’da Yatırımcıları Umutlandıran İşaret

Geçtiğimiz hafta kripto para piyasasında sert düşüşlerin yaşandığı ve bunda da lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) öncü olduğu görüldü. Bitcoin’in 64 bin dolar seviyesinden başlattığı düşüşlerde önce 51 bin dolara inmesi, ardından toparlanıp 56 bin dolara geldikten sonra bu kez 47 bin dolar bandına kadar gerilemesi, piyasalardaki toplu düşüşleri başlatmıştı. Ancak bir sonraki haftada Bitcoin bu düşüşlerini durdurdu ve toparlanmaya başladı. Bitcoin’in yönünü yeniden yukarı çevirmesi altcoinleri de benzer şekilde etkiledi ve hafta ortasında Bitcoin’de gelen %4’lük ani değer kaybı sonrası, Bitcoin’in toparlanarak yatay seyre geçmesi, altcoinlere yeni bir fırsat oluşturdu. Piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’un (ETH), Bitcoin’den gelen bu fırsatı tepmediği görülüyor. Özellikle ETH/BTC paritesindeki hareketlilik yatırımcıları heyecanlandırmayı başardı.

Nisan Ayında BTC Düştü, ETH Arttı

Nisan ayı kripto para piyasaları adına genel olarak olumlu başladı. Özellikle 5-15 Nisan tarihleri arasında piyasada çok ciddi değer artışları yaşandı. Ancak Nisan ayındaki hareketliliklerine bakıldığında Bitcoin’in %10’a yakın değer kaybı yaşadığı, Ethereum’un ise aynı süreçte yaklaşık %50 oranında değer artışı elde ettiği görülüyor. Analistler bu durumun en büyük sebebinin, yatırımcıların ilgisinin artık Bitcoin’den daha çok altcoinlere kaymaya başlaması olarak gösteriyor. Ayrıca analistler bu etkenler arasında ETH/BTC paritesini de işaret ediyor.

Analistler Bitcoin fiyat hareketliliğini anlamak ve grafiği yorumlamak için BTC/USDT çiftine bakmanın yeterli olabileceğini ifade ediyor. Grafiğe göre Bitcoin’in zirveden sonra başlattığı düşüşte kritik destek bölgelerine kadar ulaştığı daha sonra bu seviyenin hemen üzerinde yatay seyrettiği görülüyor. Analistler Bitcoin fiyatı için 58 bin dolar direnci kırılmadığı sürece yükselişin zor olabileceğini ifade ediyor.

Le Reste: “Söylentilerle Al, Haberlerle Sat”

Bitcoin’in 55 bin ile 58 bin dolar seviyelerindeki dirençlerde zorlanmasının, en çok da ETH/BTC paritesi ile Ethereum’a yaradığı görülüyor. ExoAlpha şirketi ortaklarından Elie Le Reste, konuya ilişkin açıklamasında, Ethereum’un bir güncelleme ile inanılmaz bir yükseliş elde edebileceğini savundu. Rest, geçtiğimiz günlerde gelen EIP-1559 güncellemesi ile token yakma modeline sahip olacağı bilinen Ethereum’un, ETH/BTC paritesinde rekor kırmasını bekliyor. Rest bu beklentisini ise “söylentilerle al, haberlerle sat” durumuna benzer bir örnek oluşabileceğini söyledi.

Yorum Yap