1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

ETH’de Trend Değişimi Oluşabilir mi? Uzmanlar İkiye Böldü!

Dünyanın en büyük altcoin’i Ethereum’un son haftalardaki istikrarsız değişimleri analistlerin dikkatin çekti. Analistlere göre şu dönemde Ethereum’un geçmişinin ve güncel durumunun aynı anda ele alınması oldukça önemli.

ETH’de Trend Değişimi Oluşabilir mi? Uzmanlar İkiye Böldü!

Kripto para piyasasının en önemli ikinci kripto para birimi olan Ethereum, uzman analistlerin verdiği bilgilere göre son haftalarda kararsız yapısı ile öne çıkıyor. Analist Lavina Daryanani ise Ethereum’un geçmişine bakarak, paralel ilerleyişleri tespit etmeyi ve bugüne dair bazı açıklamaları getirmeyi mantıklı buluyor.

Lavina Daryanani’den ETH İncelmesi

Uzman analist Lavina Daryanani, ETH/BTC çiftinin spot hacminin, Nisan ayındaki seviyelere geri dönüş yaptığını açıkladı. Nisan ayında BTC kripto para biriminin rekoru olan 64 bin dolar tabloya gelmiş, aynı anda Ethereum’da Bitcoin’in adımlarını izlemeye devam etmişti. Analist bu gelişmeler ardından Ethereum’un 4 bin dolar seviyesini aştığını belirtti. Yatırımcılar ise ETH hacminde yeni bir rekorun gelip gelmeyeceğini merak ediyorlar.

Analiste göre Ethereum fiyatının bir kez daha tırmanışa geçmesi için işlem hacminin yeni bir atak daha gerçekleştirmesi gerekiyor. Uzman analist son dönemlerde ETH’nin Bitcoin karşısındaki spot işlem hacminin son zamanlar içinde iyiden iyiye düştüğünü belirtti. Haziran ayının sonlarına gelindiğinde aniden bir artış trendi içine giriş yapılsa da bu seviyede uzun süreli bir tutunma sağlanamadı.

Analist: ETH Tembelliği Devam Edebilir!

Uzman analist aslında Nisan aynın ortasında da Ethereum için seviyelerin düşük olduğunu ancak Erhereum rallisinin o dönemde başlayabildiğini açıkladı. Ancak analist şu sıralar Bitcoin’in zayıf bir performans içinde olduğunu buna bağlı olarak da Ethereum’unda temelliğini kısa vadede devam ettirebileceğini düşünüyor. 18 Temmuzda ETH geride bıraktığımız haftadan buyana tabloya yansıttığı %11 değer kaybı ile ortalama 1.850 dolardan işlem gördü.

Analist daha kötü bir habere ilişkin bilgileri de verdi. Ethereum’un On-Chain verilerinin pek iç açıcı görünmediğini aktardı. Günlük işlem sayısı grafikleri incelendiğinde son günler içerisinde belirgin artışların kayda geçmediğini belirtti. Uzman analist, 18 Temmuz’da Ethereum ağındaki işlem sayısının 1.2 milyona yaklaştığını, ETH için gündeme gelen bir önceki rallide bu değerin rahatlıkla 1.7 milyon düzeyini aşabildiğini söylüyor.

Analist Bir Şartla ETH Artışı Gelebileceğini Söyledi!

Analiste göre On-Chian verilerinden her hangi bir artış yaşanması halinde Erhereum fiyatı bir kez daha momentum kazanabilme ihtimaline sahip. Diğer yandan bu momentumu kazanabilmesi ise gelecek artışlarının oluşması için oldukça önemli. Uzman analistin analizine göre, kripto para borsaları içindeki Ethereum miktarı ise son günler içinde azalış gösteriyor. Borsalardaki kişilerin cüzdanlarına bakıldığında, Ethereum’ların cüzdanlardan çekilerek, özel hesap cüzdanlarına aktarıldıkları görüldü.

Analist, bu hareketin açıkça staking’in daha popüler hale geldiğini gösterdiğini belirtti. Uzman analiste göre, stake etme fikri giderek daha popüler bir hale geliyor ve ETH fiyatları kısa süreli değer kazanımlarını yapsa da uzun vadede olumlu gelişmeler meydana gelemeyebilir.

Lavina Daryanani, Ethereum hakkında bu fikirlere sahipken tam tersi bir şekilde ETH’nin Ağustos ayında değerlenebileceğini tahmin eden analistlerde mevcut. Bir kısım analist topluluklar ile ETH’nin değer kazanımına gidebilmesini sağlayacak 5 farklı gösterge bulunduğunu savunuyorlar. Bu göstergeleri ise ETH ETF’leri, ETH güncelleştirmesi, POS sistemi, son aylarda Bitcoin’i geride bırakan ETH verileri, London hard fork olarak sıralıyorlar.

ETH’nin Artabileceğini Düşünen Analistler Nedenleri Sundu!

Ethereum’un değer kazanımına gidebileceğini tahmin eden analistler, ETF’lerin ve Ethereum 2.0 güncellemelerini etkili bir fiyat yükselişine sebep olabileceğini açıklıyorlar. Bu analistlere göre, Ethereum için yeni düzen olabilecek Pos’a geçişin ise Ethereum’un fiyatını destekleyebilcek diğer faktör olduğunu düşünüyorlar.

Ethereum için yakın dönemde borsa yatırım fonlarının satışa sunulduğu bu açıdan da imaja yönelik pozitif etkilerin sağlandığı belirtildi. İlk olarak Kanada ardından Brezilya, ETH  ETF’lerine onayı verdiler. Diğer yandan ABD’de bulunan SEC’de birden çok Ethereum ETF başvurusu ise sırada bekliyor. Onay alması halinde ETH’ye geniş bir yatırım gelmesi söz konusu olabilir. Analistlerin bir kısmı tüm bu detayların ETH fiyatını gelecekte destekleyebilecek faktörler olarak tanımlıyorlar.

ETH yanlısı olan analistler diğer yandan güncelleme kararların uzun sürdüğünü çünkü ETH’nin en iyisini sunmaya çabalayan bir kripto para projesi olduğunu açıklıyorlar. Büyük bir gelişimim liderliğini yapan projenin ETH olduğunu, çok katmanlı iki niteliğe ait son sürümlerin ağda olumlu sonuçlar verebileceğini düşünüyorlar. Uniswap borsası, ETH ölçeklendirme çalışmalarına yönelik Optimism entegrasyonunu duyurdu. Bu sayede daha düşük ücret ve daha kısa bekleme süresi bazında verimli ETH ticaretinin yapılabileceği açıklandı. ETH yanlısı analistlere göre bu detayda fiyatı yükseltebilecek bir diğer neden oldu.

ETH Enflasyonunda Durum Değişecek mi?

ETH’nin 2021’de artmasını bekleyen uzman analistlerin gündeme sunduğu bilgilere göre, şuanda ETH senelik enflansyonu %4.5 düzeyinde yer alıyor. ETH 2.0’a yükseltme yapıldığında ise sadece %0.5 enflansyon olacak. Analistler bununda yeni alım taleplerine ve yükselişe işaret ettiğini belirttiler.

En çok beklenen gelişmelerden biri olan Pos’a geçişin ise çevresel kaygıları azaltacağını belirttiler. Diğer yandan Pos, kısa vadede kardan ziyade uzun vadede karı destekleyecek. Uzmanlar her gün ETH’den BTC’den 3 kat daha fazla alım yapılmaya başlandığını belirttiler. Bunun yanında Bitcoin’in ETH’de daha yüksek kazanç getirdiğini de inkar etmiyorlar. Uzmanlar BTC’yi paranın, ETH’yi finansal sistemin teknolojisinin geleceği olarak görüyorlar. ETH bugün saatler 09:21 iken %2.99 oranında değer kaybı ile 1.903 dolardan işlem gördü.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir