1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum 2020 Yılında 8 Kat Değerlendi

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) kırdığı rekorlar ile göz doldururken, bir diğer yandan lider altcoin Ethereum (ETH) da boş durmadı. Ethereum her ne kadar Bitcoin gibi tüm zamanların en yüksek seviyesini yeniden belirleyememiş olsa da yıllık bazda yatırımcısına 8 kat kazandırmayı başardı. Bu muhteşem değer artışı için Ethereum’da yeni rekor seviyeler beklenmeye başlandı.

Ethereum 2020 Yılında 8 Kat Değerlendi

2020 yılı, genel olarak hem kripto para piyasalarında hem de geleneksel ekonomi piyasalarında eşsiz bir yıl olarak geride kaldı. Geçtiğimiz yıl Covid-19 salgının etkisi ile geleneksel piyasalarda güvenli liman olarak görülen altın ve gümüş son on yılın zirve noktalarına ulaşırken, kripto para piyasalarında da başta Bitcoin (BTC) olmak üzere birçok kripto varlık yeni rekorlarını kırdı. Geride bıraktığımız yıldaki değer artışları ile Bitcoin, 2017 yılındaki rekor seviyesinin üzerine %70  oranında değer ekledi ve diğer yandan lider altcoin Ethereum (ETH) da 8 kat değer artışı yaşadı. Ethereum 2018 yılından bu yana ilk defa 1.000 dolar seviyesini aşmayı başardı. Bu artış ile birlikte Ethereum için tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.300 dolar seviyesi hedef olarak belirlendi ve kripto para piyasalarında Ethereum’un da yeni rekorlar kırması bekleniyor.

ETH Geliştiricisi Artışın 2021’de Devam Edeceğini Düşünüyor

Ethereum, geride bıraktığımız yılın başında 130 dolar seviyesinde bulunuyordu ve yılsonunda Ethereum değerini 8 kat artırarak fiyatını 1.000 dolar seviyesinin üzerine çıkarmayı başardı. Bu artış henüz tüm zamanların en yüksek seviyesini getirmemiş olsa da Ethereum’un piyasa değerini 100 milyar dolar seviyesinin üzerine çıkarmasını sağladı. 2018 yılından bu yana zirve noktasına ulaşan Ethereum, böylece yeni yılın ilk haftasında %50’nin üzerinde değer kazanmış oldu. Sene başında 1.000 TL değerinde Ethereum satın alan birinin şu an 8 bin TL’nin üzerinde varlığı bulunuyor. Bu değer artışları sonrasında Ethereum’un geliştiricisi olan Anthony Sassano, değer artışlarının 2021 yılında da devam edeceğini öne sürdü.

Ethereum İçin “Dijital Ekonomi” Yakıştırması

Ethereum, 2020 yılında gösterdiği değer artışları ile aslında Bitcoin’den daha iyi bir grafik çizdi. Bu olumlu grafik sonrasında Messari araştırmacısı Ryan Watkins de Ethereum’u “dijital ekonomi” olarak tanımladı. Watkins’e göre ETH geleceğin finansını temsil ediyor ve ETH 2020’de başlattığı boğa koşusunu hak ederek kazandı. Bir diğer yandan Defiant News bünyesindeki Camilla Russo da Etheruem için 2018 ile günümüzü kıyasladı. Russo ETH ekosisteminde artık birçok DeFi projesinin yer aldığını ve ETH sayesinde DeFi dünyasının giderek büyüdüğünü dile getirdi.

Sean Adams’a Göre ETH Hak Ettiği Değerin Altında

Camilla Russo, ETH için yaptığı 2018 ile günümüz kıyaslamasında, ETH ekosisteminde Uniswap, Balancer, Compound, Aave, Yearn ve Synthetix gibi projelerin bulunduğunu ve bunların DeFi dünyası için çok olumlu gelişmeler olduğunu vurguladı. Öte yandan ETH geliştiricisi olan Sean Adams da Ethereum’un hala hak ettiği değerin altında işlem gördüğünü ve ETH fiyatının 10 bin dolara kadar çıkabileceğine inandığını ifade etti.

Yorum Yap