1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum 4 Bin Doların Üzerini Gördü!

Ethereum 10 Mayıs Pazartesi gününün ilk saatlerinde 4 bin dolar barajını hızla aştı. Ethereum için psikolojik sınır olarak görülen 4 bin dolar seviyesi, 3 bin dolarlık fiyatın kırılmasından sadece 1 hafta sonra kayda geçti.

Ethereum 4 Bin Doların Üzerini Gördü!

Ethereum 10 Mayıs Pazartesi itibariyle 4 bin dolarlık fiyatın üzerine çıktı. 10 Mayıs 09:30 sularında güncel ETH fiyatı 4.118 dolar olarak tablolara yansıyor. Ethereum bu seviyeye 3 bin dolarlık fiyatı kırdıktan 1 hafta sonra ulaşarak, yatırımcılarının yüzünü güldürmeyi başardı. Ethereum fiyatının yükselmesinde özellikle kurumsal yatırımcı ilgisindeki artışın payı olduğu analistler tarafından belirtiliyor.

Coinbase Açıklama Yaptı!

Coinbase, kurumsal müşterilerine 2021 senesinin Nisan ayının sonunda 30 milyon dolar değerinde olan ETH satışı yaptığını açıkladı. Bu gündem maddesine ek olarak, yatırım şirketlerinin şu anda 13,9 milyar dolar değerindeki Ethereum ve ETH türev ürünlerini yönettikleri basına yansıdı. Benzer biçimde Avrupa Yatırım Bankası da 120 milyon dolar değerindeki tahvil ihracını ETH kullanarak yapacağını açıkladı. Analistler tüm bu gelişmeler ardından ETH fiyatında hızlı bir yükseliş trendinin başladığını vurguladılar.

Analistler ETH Fiyat Artışı Sebeplerine Değindiler

Analistlere göre ETH fiyatının 4 bin dolar üzerini görmesine yardımcı olan temel faktör ise DeFi alanında kayda geçen büyüme oldu. DeFi protokolüne bağlı işlemlerin yatırımcılar tarafından çok tercih edilmeleri, ETH fiyatının artmasına sebep oluyor. Tüm bunların ötesinde Ethereum fiyatının orta vadede artışa devam etmesi analistlerce bekleniyor.

Analistlere göre ETH fiyatı üzerinde geleceğe yönelik yükselişi destekleyebilecek pek çok faktör mevcut. Ethereum için beklenen EIP 1559 ve ETH 2.0 EIP 1559 güncellemeleri bulunuyor. Analistlerin açıklamalarına göre bu iki güncelleme ETH fiyat artışını destekleyebilir. Bu güncellemeler ardından Ethereum ağının hız kazanacağı ve işlem masraflarının düşeceği açıklandı.

Güncellemeler Nasıl Fayda Sağlayacak?

ETH için son dönemlerde gündeme yansıyan maddeler arasından fiyat düşüşüne ilişkin konular yer alıyordu. Ancak ETH güncellemeleri hakkında açıklamaların geliştiricilerden gelmesi ile birlikte kaygılar bir nebze azaldı. Güncellemeler ardından ERC-20 tokenların Ethereum ağında yarattığı işlem ağırlığının geride kalacağı belirtiliyor. Açıklamalar kapsamında daha hızlı bir ağda, daha hızlı sözleşme oluşturma işleminin yapılabileceğinden söz ediliyor.

Analistler, Özellikle EIP 1559 hakkında açıklamaların gelmesi ardından kurumsal yatırımcı kitlesinin ETH alım taleplerini yükselttiklerini belirttiler. Bunun ardından ise 4 bin dolar düzeyinin üzerindeki fiyatlanmanın 10 Mayıs tarihi için kaçınılmaz hale geldiğini ifade ettiler. Analistler 2021 senesi ikinci yarısında da ETH için parlak bir tablonun olabileceğini açıkladılar.