1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum Arzı Son 15 Ayın En Düşük Seviyesinde

Geride kalan haftada, kripto para piyasalarında oldukça olumsuz bir tablo piyasalara hakimdi. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) yaşadığı büyük geri çekilmeler ile birlikte piyasalardaki düşüş hareketliliğini başlattıktan sonra hafta sonu öncesinde toparlanmaya başladı ve bununla birlikte diğer altcoinler de yükselişe geçti. Bu yükselişlerde ise Ethereum (ETH) kırdığı rekor ile tüm dikkatleri çekmeyi başardı. Ethereum’un yeni rekor fiyatlanmasında neler etkili olmuş olabilir?

Ethereum Arzı Son 15 Ayın En Düşük Seviyesinde

Kripto para piyasaları için 2020 yılının son çeyreği oldukça sallantılı ve sıra dışı bir dönem olarak geride kaldı. Aslında genel tabloda, 2020 yılının tamamı ilginç bir tablo olarak dikkat çekerken, yılın son çeyreğinde başlayan kıpırdanmalar, yılsonuna doğru daha fazla ivme kazandı ve lider Bitcoin (BTC) öncülüğünde büyük bir yükseliş hareketliliği başladı. Bu yükseliş hareketliliğinde, Bitcoin’in yanında birçok altcoin de yer aldı. Ancak sadece yükselişlerde değil, düşüş hareketliliklerinde de çoğu zaman ilk olarak Bitcoin’e tepki veren Ethereum (ETH) yine bu karşılıklarda başı çeken altcoin oldu. Lider Bitcoin, hafta sonuna girerken yükseliş trendini de başlattı ve 33 bin 500 doların üzerinde seyretti. Başlayan bu yükseliş trendine yine ilk tepkiyi veren Ethereum oldu ve Ethereum bu kez Bitcoin’den daha iyi bir performans ortaya koyarak, tüm zamanların en yüksek seviyesini 1.476 dolar seviyesine kadar çıkardı. Ethereum’un yeni rekora ulaşması ile birlikte, kripto para piyasalarındaki Ethereum arzında da dip seviyeler görüldü.

Kalan Ethereum Rezervi 20 Milyar Dolar Seviyesinde

Lider altcoin Ethereum geçtiğimiz hafta tüm zamanların en yüksek seviyesini 1.440 dolar seviyesinde belirledikten sonra, hafta arasında rekorunu 1.476 dolar seviyesine kadar çıkarmayı başardı. Bu yükselişin arkasında, Bitcoin’in başlattığı yükseliş trendinden sonra yatay seyirde devam etmesinin ve balinaların alt bölgelerde konumlanmasının olduğu düşünülüyor. Bu etkenlerin yanı sıra, Ethereum’daki yeni rekor ile birlikte, kripto para piyasalarında Ethereum arzının da dip seviyelere inmesi ayrıca dikkat çeken gelişme oldu. Toplam piyasa değeri 163 milyar dolar seviyesinin üzerinde olan Ethereum’un kripto para piyasalarında yaklaşık olarak 20 milyar dolarlık rezervi kaldı. Bu seviye son 15 ayın en düşük seviyesi olarak kaydedildi.

Piyasada Sadece 15,5 Milyon ETH Kaldı

En çok kullanılan kripto para borsaları baz alındığında, lider altcoin Ethereum arzının son 15 ayın en düşük seviyesine gerilediği görüldü. Toplam piyasa değeri 163 milyar dolardan fazla olan Ethereum’un piyasalarda sadece 15,5 milyon dolarlık rezervinin kaldığı kaydedildi. Glassnode tarafından alınan verilere bakıldığında, Bitcoin’in geçtiğimiz dönemlerde yaşadığı arz sıkışıklığından kaynaklanan likidite krizinin bir benzerinin Ethereum için yaklaşmakta olduğu görüldü. Alınan verilerde Ethereum alanların, ETH’leri soğuk depolama cüzdanlarına gönderdiği görüldü.

Ethereum Rekor ve Arzında Balinaların Etkisi

Ethereum fiyatındaki yeni rekoru ve Ethereum arzındaki dip seviyelere gerilemeyi tetikleyen en önemli faktörün, ETH balinaları olduğu düşünülüyor. Whale Alert’tan alınan bilgilere göre, balinaların yüklü miktarlarda alım ETH alımı yaptığı fakat satış baskısı oluşturmadan bunları soğuk cüzdanlara aktardığı görülüyor. Alınan verilerde, sadece 23 Ocak tarihinden bu yana kripto para borsalarından 1,6 milyar dolarlık ETH çıkışı olduğu tespit edildi.

Yorum Yap