1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum CME Vadeli Sözleşmesi Başlıyor, Neler Olacak?

Son günlerin, gösterdiği fiyat performansları ile en çok dikkat çeken kripto para birimlerinden biri olan lider altcoin Ethereum (ETH) için beklenen gün geldi çattı. Ethereum 8 Şubat tarihinde Chicago Mercantile Exchange’de (CME) listelenecek. Vadeli işlemler için listelenecek olan Ethereum için piyasalarda hem olumlu hem de olumsuz beklentiler oluşmuş durumda. Analistler fikirlerini dile getiriyor, peki Ethereum’u ne bekliyor?

Ethereum CME Vadeli Sözleşmesi Başlıyor, Neler Olacak?

Özellikle Şubat ayında gösterdiği fiyat performansları ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran lider altcoin Ethereum (ETH) için çok kritik olan 8 Şubat tarihi geldi çattı. Ethereum, son olarak 5 Şubat tarihinde fiyatını 1.762 dolar seviyesine çıkararak tüm zamanların en yüksek seviyesini belirlemiş ve piyasalarda dikkat çekmeyi başarmıştı. Ethereum bu seviyenin ardından her ne kadar 1.480 dolar seviyesine kadar gerilemiş olsa da yeniden yükselişe geçerek 1.600 dolar seviyesinin üzerinde kalmayı başarmıştı. Tüm dikkatleri çekmeyi başaran Ethereum için, geçtiğimi yılın Aralık ayında duyurulan kritik tarih bugün geldi. Duyuruda Ethereum’un Chicago Mercantile Exchange’de (CME) vadeli işlem sözleşmelerinin başlayacağı açıklanmıştı. Bu durumun bir örneğini yıllar önce Bitcoin (BTC) yaşadı ve bu sebeple piyasalarda Ethereum adına benzer beklentiler ve endişeler oluştu. Analistler, neler olabileceği konusunda fikirlerini dile getirdi. Ethereum’u CME vadeli sözleşmeleri ile birlikte neler bekliyor?

Ethereum, Bitcoin’i Takip Edecek Mi?

Aralık 2020’de yapılan duyuruda Ethereum CME vadeli işlemlerinin, 8 Şubat 2021 tarihinde başlayacağı açıklanmıştı. Benzer şekilde 2017 yılında, Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi yapılmıştı ve Bitcoin sözleşmenin etkisiyle birlikte kısa sürede yüksek fiyatlara ulaşmıştı. Ancak daha sonra Bitcoin, 20 bin dolar seviyesine kadar çıktıktan sonra, 3 bin 500 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Piyasalarda şimdilerde Ethereum için bir beklenti oluştu ve hemen herkes Ethereum’un önce yükselişe geçeceğini ardından da sert bir düşüş yaşayacağını düşünüyor. Fakat bazı analistler bu görüşe katılmıyor.

Analistlere Göre Piyasa Şartları Değişti

Birçok kişi Ethereum’un, Bitcoin ile benzer senaryoyu paylaşacağını düşünüyor. Ancak popüler analist Alex Krüger, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla durumun 2017 yılındakinden farklı olduğunu ifade etti. Ethereum’un genel olarak Bitcoin’i takip ettiğini belirten Krüger, Bitcoin’e karşı artan kurumsal ilginin Ethereum için de arttığını dile getirdi. Bir diğer yandan Messari araştırmacısı Ryan Watkins de Krüger gibi düşünüyor. Watkins yaptığı açıklamada, piyasalarda oluşan korkunun saçma olduğunu, güncel şartların 2017’dekinden çok daha farklı olduğunu ve Ethereum’u Bitcoin gibi bir sonun beklemediğini dile getirdi.

Wang’ın Beklentisi 20 Bin Dolar

Şimdilerde, CME vadeli sözleşmesine bağlı olarak Ethereum’dan ilk etapta hemen hemen herkes bir yükseliş bekliyor. Fakat bir kısım, Ethereum’un sonradan yine de düşüşe geçeceğini düşünüyor. Yine de birçok kişi ne olursa olsun Ethereum’un önce yükselişe geçeceği konusunda hemfikir gibi görünüyor ve Ethereum için şimdi beklenen kritik hedef 2 bin dolar seviyesinde bulunuyor. Öte yandan DeFi Alliance bünyesinde bulunan Qiao Wang, bu hedefin çok daha ötesinde, ETH boğalarının desteğiyle ETH fiyatının 20 bin dolara kadar çıkabileceğini düşünüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir