1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum Çok Beklenen 2 Bin Doları Sonunda Aştı

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) kırdığı rekorlar sonrasında, gösterdiği yükseliş hareketleri ile bir türlü bekleneni veremeyen lider altcoin Ethereum (ETH), arkasından gelen Binance Coin (BNB), Polkadot (DOT) ve Cardano (ADA) baskısıyla birlikte sonunda hafta arasında bekleneni yaptı ve 2 bin dolar barajını kırmayı başardı. Bir süredir bu bölgede reddedilen Ethereum’un, 2 bin dolar seviyesini aşması, nelere önayak olacak, Ethereum’u bundan sonra neler bekliyor?

Ethereum Çok Beklenen 2 Bin Doları Sonunda Aştı

Geçtiğimiz günlerde lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 8 Ocak tarihindeki 42 bin dolarlık rekorun ardından gelen durgunluk sonrasında, Elon Musk’ın sosyal medya desteği ve yine Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla şirketinin 1,5 milyar dolarlık yatırımı sonrasında fiyatını 38 bin dolar seviyesinden 45 bin dolara kadar çıkararak, 50 bin dolar hedefinin ilk sinyallerini vermişti. Yükselişine ara vermeyen Bitcoin, Şubat ayının üçüncü işlem haftasında ivmelenmesini sınırlandırmadı ve fiyatını 56 bin dolar seviyesinin de üzerine çıkarmayı başararak yeni hedefini 60 bin dolar olarak belirledi. Bitcoin’in kırdığı rekorlara normal şartlarda ilk paralel tepkiyi lider altcoin Ethereum (ETH) verirdi ancak Ethereum rekorunu 1.900 doların üzerine çıkardıktan sonra, bir türlü 2 bin dolar seviyesine ulaşamamıştı. Bitcoin’in bu rekorlarına, Ethereum’dan beklenen tepkiyi daha çok Binance Coin (BNB) verdi BNB fiyatını 340 dolara kadar çıkararak önemli seviyelere ulaşmış oldu. Ancak Ethereum, geç de olsa bekleneni karşıladı ve hafta arasında 2 bin dolar barajını yıktı. Şimdi Ethereum’u ilerleyen günlerde neler bekliyor?

Ethereum 1 Yıl Önce Neredeydi?

Ethereum fiyatı üzerinde günlerdir oluşan 2 bin dolar baskısı aslında, lider Bitcoin’in göstermiş olduğu fiyat performanslarından kaynaklanıyordu. Zira normal şartlarda, geçmiş dönemlerde Bitcoin’in rekor hareketlerine ile paralel tepki genelde Ethereum’dan gelirdi. Şimdilerde Bitcoin’in hedefine 60 bin doları koyması karşısında bir süredir sessiz kalan Ethereum, 1 yıllık fiyat hareketliliğine bakıldığında aslında çok iyi bir konumda bulunuyor. Ethereum bundan tam bir yıl önce, 250 dolar bandında işlem görüyordu ve bugün 2 bin dolara ulaşarak o tarihten bu yana değerini 8 katına çıkarmayı başardı.

Ethereum’u Sırada Ne Bekliyor?

Analistlere göre Ethereum’u bu yeni rekorunun ardından, 3 bin dolar hedefi bekliyor ancak Ethereum olası yeni hedef tırmanışında olumsuz olasılıklar da bekliyor. Zira Ethereum son 1 ay içinde oldukça yavaş hareket etti ve aslında kripto para piyasalarının son aydaki dinamiklerine ayak uydurmadı. Eğer Ethereum önümüzdeki dönemde de benzer şekilde yavaş hareket ederse, 3 bin dolar hedefine ulaşması beklenenden uzun sürebilir.

Ethereum İçin Dirençler ve Hedefler

Ethereum için 3 bin dolar hedefi, uzun vade için belirlenmiş bir hedef noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra Ethereum için analistler kısa vadede ilk olarak 2 bin 50 dolar bandını direnç bölgesi olarak işaret ediyor. Öte yandan bu direncin aşılması durumunda analistlere göre Ethereum’u 2 bin 200 dolar bandında güçlü bir direnç bekliyor. Ancak Ethereum 2.0 güncellemesi ile ilgili erken açıklamalar yapılırsa, fiyat beklenenden hızlı yükselebilir.

Yorum Yap