İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Ethereum
 3. Ethereum (ETH)
Trendlerdeki Yazı

Ethereum (ETH)

Ethereum, en temel tanım kapsamında dağıtık hesaplama platformu olarak ifade edilir. Ethereum genel erişime açık, açık kaynaklı, Blockchain tabanı ve akıllı sözleşme bilgisayar protokolüne destekleyen bir platformdur.

featured

Ethereum hakkında merak edilen birden fazla detay bulunur. Peki, merek edilen soruların doğru cevapları nelerdir? EkoSayfa sizin için bu dosyayı hazırladı. Ethereum hakkında aklınızda yer alan tüm soruların yanıtlarını alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Ethereum’un Kurucusu Kimdir?

Ethereum’un kurucuları, Rus bilgisayar programcısı Vilatik Buterin ve İngiliz bilgisayar programcısı Gavin Wodd olarak bilinirler. Programcılar, platformu 2013 yılında yazıp, tasarlayarak hayata geçirmişlerdir. Programcıların yazdığı, Ethereum, teknolojisi ile merkezsiz dijital uygulamaları üretme ve çalıştırma adımlarını mümkün kılar. Çok geniş çapta kullanım şekli sunan uygulamalar ile pek çok aracısız işlem Ethereum ile gerçekleştirilir.

Ethereum ile Neler Yapılır?

Ethereum ile yapılan işlemler, aracısız para gönderme, noter gerekmeden güvenli sözleşme yapma, aracısız kripto para transferi gibi eylemlerdir. Ethereum, klasik koşullarda güvenliği sağlamak için bir aracıya gerek duyulan işlemleri, sistem güvenliği kapsamında yapabilmeye imkan sunar. Akıllı sözleşmeler ile dolandırıcılık risklerini ortadan kaldırırken, kullanıcıların bire bir irtibat ile güvenli işlem gerçekleştirmelerini sağlar.

Ether Nedir?

Ether, Ethereum platformunda kullanılan ve platform için yaratılan dijital para birimidir. Çıkarılma amacı ise Ethereum kullanılan bilgisayarlarda, programcıların çalışmasına teşvik sağlamaktır. Ethereum çalışmaları yapan kişiler, ether adı verilen dijital para ile ödüllendirilirler. Yüksek kaliteli yazılımlar üreterek ağın sağlıklı ve güvenli şekilde çalışmasına katkı sağlayanlar, ether dijital para birimi ile ödeme alırlar. Diğer yandan ether alım-satım işlemleri ile kazanç elde etmek mümkündür.

Ethereum Nasıl Üretilir?

Ethereum üretmek hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Ethereum üretmek için Bitcoin üretiminde kullanılan madencilik mesleğinin yapılması gerekir.
 • Bilgisayarda bulunan yüksek donanım, yüksek kapasiteli GPU (grafik işlemci birimi) ve ASIC çip hesap gücü ile ethereum üretmek mümkündür.
 • İşlem gücü, elektrik tüketimi, hesaplama gücü (hash) gibi parametreler göz önünde bulundurularak başarılı bir üretim yapılır.
 • Üretimde belirli donanımlar yüksek güçleri sayesinde kaliteli Ethereum üretimi sağlarken, çok yüksek elektrik tüketimi sebebi ile zarara neden olabilirler. Bu kapsamda kaynak ve harcama dengesinin yakalanması önemlidir.
 • İlk olarak iyi bir ekipman kurulmalı ardından, yazılım bilgileri ile tasarım hazırlanmalı ve yazılım kurma, node (düğüm) kurma işlemleri gerçekleştirilip, ağ bağlantısı sağlanmalıdır.
 • İşlem ardından Ethereum blok zinciri sisteme indirilmeli ve madenilik yapmaya başlanmalıdır.

Bitcoin, Ethereum Farkı Nedir?

Ethereum ve Bitcoin ayrılıkları şu şekilde sıralanır:

 • Bitcoin, Blockchain teknolojisine uyumlu ağdaki para sistemi ve ona eşlik eden dijital para biriminden oluşur.
 • ETH ise hesaplama platformu olarak faaliyet gösterirken, sisteminde yer alan akıllı sözleşmeleri kullanıcılarına sunar.
 • ETH akıllı sözleşme kullanımı için dağıtık uygulama (dApp) gibi üstün protokoller kullanır. Bu kapsamda endüstrinin gelişimi için gerekli olan en değerli kripto para seçeneği olan ether’i sunar.
 • Bitcoin’de endüstrinin gelişmesi veya güvenli sözleşme yapılması amaçlanmaz. Sistemde, her hangi bir merkezi sisteme bağlı olmayan Bitcoin ile alım-satım işlemleri ön plandadır.
 • Diğer yandan Bitcoin, ilk üretilen djital para birimi olarak ether’in atası sayılır.
 • Bitcoin, kripto para endüstrisinin ortaya çıkmasını sağlamış, Ethereum ise geleceğe yönelik inovatif bir rolü üstlenmeyi tercih etmiştir.
 • Bitcoin, dijital bir para birimi ile kar sunarken, Ethereum hesaplama rolü ile her kullanıcının dağıtık defter, akıllı sözleşme ve dApp gibi teknolojilerden yararlanabilmesine imkan sağlar.

Bu bilgilere bağlı olarak Ethereum ve Bitcoin arasında kripto para birimleri ile işlem görme açısından benzerlik bulunduğu sonucuna da ulaşmak mümkündür.

Ethereum Nasıl Satın Alınır?

Ethereum satın almak için Ether alım-satım işlemlerini uygulayan platformlara üyelik gerçekleştirilerek, kişisel banka hesabından transfer edilen TL para cinsi üzerinden ETH satın alma talebi yapılmalıdır. Diğer yandan üyelik işlemleri ardından ETH, Bitcoin ile takas edilebilmektedir. Alım-satım işlemleri için kişi kendi tercih ettiği ve ETH satış işlemi gerçekleştirilebilen bir platforma üyelik sağlamalıdır.

Ethereum Madencilik Karı Nasıl Hesaplanır?

Ethereum madencilik karını hesaplamak hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Hesaplama için üretimde kullanılan elektriğin birim fiyatı,
 • Güncel hash oranı,
 • Havuz payı tutarı ve üretilen ETH miktarı dikkate alınarak hesap yapılır.
 • Üretilen toplam ether sayısı için kazanılacak miktardan, üretimde harcanan elektrik masrafları ve donanım giderleri çıkarılarak karlılık hesaplanır.

Diğer yandan kesin bir hesaplama için internette yer alan Ether madencilik kazancı hesaplama işlemi sunan platformlardan işlem gerçekleştirilir. Platformlara her hangi bir üyelik yapmadan ana sayfalarda sunulan hesaplama tablosu üzerine hash, elektrik birim fiyatı, donanım özellikleri, madencilik zorluk seviyesi, havuz payı girilerek, net kar hesaplanır.

Ethereum Nasıl Saklanır?

Ethereum saklamak için cüzdan araçları kullanılır. Ethereum üzerinde en çok uygulama geliştirilen platformlardan biri olması sebebi ile geniş cüzdan seçeneğine sahiptir. Çevrim içi, donanım, mobil, masaüstü cüzdan seçenekleri için ETH saklamak mümkündür. ETH blok zincirinin tamamını indirmek ve cüzdanları edinmek için Ether Wallet ve Mist Browser uygulamaları kullanılır. Bilgisayar sistemi kaynaklarının bu uygulamaları desteklemesi halinde sistem ve cüzdanlara rahatlıkla erişilir. Sistemin bu formatları desteklemediği hallerde ise Exodus, TrustWallet, Atomic Wallet, Blockchain gibi pek çok mobil cüzdan akıllı cihazlara indirilerek, ether ile alışveriş yapmak veya alım-satım işlemlerine girmek mümkündür. Uygulama mağazalarından akıllı cihazlara ETH cüzdanlar ücretsiz şekilde indirilir.

Ethereum Çevrim İçi Cüzdan Nasıl Edinilir?

Etherum çevrim içi cüzdan almak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Çevrim içi cüzdan almak için https://www.myetherwallet.com/ adresine internet üzerinden erişim sağlamak gerekir.
 • İşlem ardından ‘’çevrim içi ETH cüzdanı al’’ sekmesine tıklayıp, tablo alanına e-posta ve isim, soy isim bilgileri girilip, onay verilmelidir.
 • Bu işlem ardından Ethereum cüzdana özel kullanım şifresi, anahtar kod ekrana yansır.

Alınan bu kod ile çevrim içi cüzdan kullanımına başlanır. Bu cüzdan kodu ile Ethereum alım-satım işlemleri, güvenli sözleşme yapma adımları rahatlıkla gerçekleştirilir.

Ethereum Özel Anahtar Kodu Nedir?

Ethereum özel anahtar şifresi, Ethereum sisteminde işlem yapan her bir kişi için cüzdan kullanımına göre farklı rakamlar ile belirlenen koddur. Bu kodlar üzerinden gerçekleşen işlemler sistemde kayda alınır. Diğer yandan kod olmadan işlem yapmak mümkün olmaz. Ethereum kodları 12 ila 24 kelimelik şifrelerdir. Cüzdan alımı ardından bu kod bilgisi mutlaka bir alan not edilmelidir.

Ethereum Bitcoin’e Rakip Olabilir Mi?

Ethereum’un Bitcoine rakip olması mümkündür. Güncel olarak eşit ölçüde tercih edilen Ethereum ve Bitcoin platformlarında Bitcoin dijital para birimi halen bir adım önde yer alır. En çok işlem gören ikinci kripto para ise Ethereum olarak bilinir. Ethereum yaratıcıları yaptıkları açıklamalarda, dijital piyasaya bakıldığında Bitcoin’in geleneksel piyasadaki altın olduğunu, Ethereum’un ise petrol olarak görülebileceğini belirtmişlerdir. Ethereumu yakıt, sahip olduğu para birimi ETH’yi ise enerji kaynağı olarak adlandıran, kripto para madencileri, Bitcoin ve ETH’nin birbirleri ile her daim ilişkili birimler olduklarını belirtirler.

Ethereum ve Alt Coinlerin İlişkileri Neler?

Ethereum ve alt coinlerin ilişkisi hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Ethereum birden fazla yeni yazılımın ortaya çıkmasına imkan sunan platform olduğundan alt coin çeşitlerinin ortaya çıkışında büyük rol oynar.
 • Sonradan ortaya çıkan birçok yeni coin Ethereum platformunda işlem görür.
 • Yeni bir coin’i piyasaya sürmek için gerekli olan ICO (ilk para teklifi) Ethereum sisteminin para birimi olan ether karşılık üzerinden yapılır.
 • Bu kapsamda dolaşıma yeni dijital para birimlerinin girmesini Ethereum sistemi ve ether para birimi sağlar.

Ethereum Özellikleri Nelerdir?

Ethereum nitelikleri şu şekilde sıralanır:

 • Dijital para seçeneklerinin ve güvenli ödemlerin platformudur.
 • İnternet ile yatırımda yeni bir çağı açan sistemdir.
 • Kullanıcı verilerinin korunduğu tasarıma sahiptir.
 • Uygulamaları kişiyi gözetlemezken, özel cüzdan şifreleri ile dolandırıcılık için güvenli sistem oluşturulur.
 • Herkes için açık finansal kaynak ekranı barındırır.
 • Masaüstü, mobil, çevrim içi cüzdan çeşitleri sunar.
 • Ether alım-satım ve diğer kripto paralar ile takas işlemlerini destekler.
 • Güvenli sözleşme gerçekleştirme avantajına sahiptir.
 • Para birimi olan ether’in arzı hiçbir devlet veya merkez bankası tarafından kontrol edilemez.

Ethereum Uygulamaları Nelerdir?

Ethereum’un uygulamaları şu şekilde sıralanırlar:

 • Kripto Para Cüzdanları: ETH veya diğer kripto para birimleri ile güvenli şekilde anında, ödeme, alım-satım yapmaya yarayan uygulamalardır.
 • Finansal Uygulamalar: ETH cinsinde borç almayı, borç vermeyi, dijital varlıkları yatırım için kullanmayı sağlayan Ethereum sistemi içinde yer alan yazılımlardır.
 • Merkezi Olmayan Pazarlar: Dijital varlıkları takas etmeye, hatta gerçek dünyada yaşanan olaylar hakkında sahip olunana öngörüleri dahi takas edebilmeye yarayan, bu işlemlere izin veren Ether sistem içindeki yazılımlardır.
 • Oyun Uygulamaları: Oyun içi varlıklara sahip olma ve oyun oynarken ether cinsinden kazanç sağlama avantajına olanak sunan, Ethereum sistemde geliştirilmiş uygulamalardır.

Ethereum Karlı Mı?

Ethereum karı yüksek değerlere sahiptir. Ethereum’da her bir yatırım işleminde alım ve satım adetlerine bağlı olarak kar elde etmek mümkündür. Bitcoin ile karşılaştırıldığında bir nebze daha düşük olan kar getirisi, fiziki yatırım işlemleri ile karşılaştırıldığında daha yüksek miktarlara sahiptir. Güncel verilere bağlı olarak 1 ether 2.938,94 TL’ye denk gelirken 1 Bitcoin 85.070 TL olarak hesaplanır. Ether’in fiyat koşullarının uygun olduğu dönemde alınması ardından tutar yükselişlerinin yaşanması ile artış miktarına bağlı kar elde edilir.

Ether’den Ethereum’a Nasıl Geçildi?

Ether’den Ethereum’a geçiş hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • 2016 senesinde yaşanan DAO projesi çöküşü ile beraber Ehereum 2 farklı blok zincirine ayrılmıştır.
 • Bu sistemde yeni oluşan versiyona Ethereum adı verilmiştir.
 • DAO ardından yeni sistem olarak tasarlanan Ethereum 2017 senesi içinde % 13.000 büyüyerek kendini kanıtladı. Bu kapsamda Ether para birimi de bir adım öne geçti.
 • 2016 yılının Ocak ayında, Ethereum protokolü üzerinden 25 farklı işlem gerçekleştirilmiştir.
 • Bu yeni ve sıcak dönemler içinde 2016 Aralık ayında bir gün için 1 milyon kullanıcı işlemine ulaşan Ethereum kendini fark ettirmeyi başarmıştır.

2016 senesi ardından Bitcoin ardından en çok tercih edilen ikinci kripto para birimi olan ether ve güvenilir sistemi Ethereum büyük dikkat çekerek, yatırımcıların ilgi odağı halini almıştır.

Ethereum Hesap Çeşitleri Nelerdir?

Ethereum hesap türleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Dıştan Yönetilen Hesap: Bu hesap, dış dünyadaki bireysel kullanıcının işlemlerini içerir. Ethereum ağında yer alan bir kullanıcıyı temsil eder. 160 bitlik adres alanına sahip olan hesaptır. Diğer bir ifade ile kullanıcı ait private key ( özel anahtar) ile 20 byte’lık alanı kaplar. Kripto para birimi olan ether ile işlemler bu hesap aracılığı ile gerçekleştirilir. Sistem içi işlemlerde, Ether hizmet bedeli veya işlem ücreti bu hesap içinden kesilir. Hesap yüksek gas gerektirmez. Her bir hesap ether durumuna göre değer kapasitesini korur. Akıllı sözleşmeleri yapmak ve karmaşık Ethereum adımlarını gerçekleştirmek için dıştan yönetilen hesaptan daha yüksek gas’a sahip bir hesaba gerek duyulur. Dıştan yönetilen hesap, ether dengesi, gönderilebilir işlem kodu, özel anahtar kontrolü içerir.
 • Sözleşme Hesabı: Bu hesap, Ethereum dengesi ile akıllı sözleşme yapabilmeye imkan sunan hesaptır. Belirli kullanıcıları mutabakata alan ortak anahtar kod, kod ile hazırlanan mesajlar, anlaşma yönetme araçları, sözleşme bilgilerini kendinde tutan kod alanı bu hesap içinde yer alır.

Bu iki farklı hesap seçeneği ile tercih edilen işlemler gerçekleştirilir.

Ethereum Sistemi Nasıl Çalışır?

Ethereum sisteminin çalışması hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • İlk olarak Ethereum hesap cüzdanı alan ve hesaba sahip olan kullanıcı dıştan ve ya sözleşmeli hesap üzerinden bir işlem talimatını verir.
 • Alım-satım veya akıllı sözleşme talebini algılayan sistem işlem aşamalarına başlar.
 • Sistem, mesajı fark eder.
 • Alıcıyı blok zincirine gönderen ve maksatı kanıtlayan dijital imza veya cüzdan kodunu talep eder. Verilen kodu algılar.
 • Veri alanlarını yansıtır.
 • Gönderi veya alım-satım sonunda alınacak hizmet bedelini yansıtır.
 • Gas kesimi ardından en hızlı şekilde işlemi gerçekleştirir.

Ethereum Gas Nedir?

Ethereum Gas’ı, Ethereum sistem üzerinden akıllı sözleşme yapılırken, her bir adım işlem verilen dijital hizmete ait komisyon ücretidir. İki taraf akıllı sözleşme gerçekleştirirken, ether cüzdan hesabından gerekli gas tutarı kesilir.

Ethereum Mutabakat Sistemi Nedir?

Ethereum mutabakat sistemleri, hangi işlemlerin block zincirine ekleneceğine karar veren protokollerdir. Block zincirinde tüm işlemlerin doğru şekilde yapılmasını sağlarlar. Mutabakat sistemi her kullanıcının aynı block zinciri üzerinden yer almasını sağlar. Mutabakat sistemi sayesinden herkes aynı block zinciri üzerinden işlem gönderebilir, sistem ise düğümler tarafından rahatlıkla denetlenme sağlanabilir. İyi bir mutabakat mekanizması, Ethereum sistemine ait block zincirinin yüksek güvenlikli olmasını, hesapların koruma altında kalmasını sağlar. Mutabakat sistemleri arasında en büyük rolü üstleneler ise Emek İspatı ve Pay İspatı sistemleridir.

Prof Of Work diğer bir deyim ile emek ispatı, hem Bitcoin hem de Ethereum tarafından kullanılan bir sistemdir. PoW madencilik işlemlerini sağlayan kişiler Bitcoin veya Ether para birimi ile bu mutabakat kapsamında ödüllendirilirler. Ethereum’a yeni uygulamalar geliştiren ve ether para birimi üreten kişi, gerekli kazanç payını ‘’Prof Of Work’’sistemi ile alır. Sitem içinde madencilere, her bir blok doğrulaması için ether ödemesi yapılır. Kişi her hangi bir matematiksek yazılım sorusunu en hızlı şekilde çözer ve sisteme dair desteği sağlarsa mükafatını alır.

Diğer yandan cüzdanların uzun süre ether biriktiren kullanıcılar ise 2020 senesi içinde yapılan güncellemelere bağlı olarak, sistemde blok oluşturma hakkına sahip olabilecekler. Hesabında kripto para değeri yüksek olan ve sistemce seçilen kişiler, Pay İspatı kapsamında blok oluşturabilecekler. Blok oluşturma hakkı tanınan yatırımcılar, mevduat vadelerinin sonunda ek coin değerleri ile ödüllendirilirler. Bu mutabakat sistemleri ile hem ether üreticileri hem de Ethereum yatırımcıları belirli avantajlardan yararlandırılırlar.

Yorum Yap

Yorum Yap